Adaveres võidutsesid Mart Markus ja Mariin Sarap

Pühapäeval Adaveres toimunud traditsioonilisel kiiruisutamisvõistlusel Kuldne 1500 võitsid esikoha Mart Markus ja Mariin Sarap. Eesti parematest kiiruisutajatest jäid tänavu võistlustest kõrvale vaid kõige nimekamad, Pyeongchangi olümpiamängudel startivad Saskia Alusalu ja Marten Liiv.

Väino Treimani eestvedamisel üheksateistkümnendat korda toimunud võistlus, mis on pühendatud Ants Antsoni poolt 1964. aasta Innsbrucki taliolümpiamängudel 1500 meetri distantsil saavutatud esikohale, on viimastel aastatel muutunud järjest populaarsemaks. Kui tunamullu oli põhidistantsil kõigi vanuseklasside peale võistlustules 12 nais- ja 14 meesuisutajat ning möödunud aastal tegi kaasa 9 naist ja 20 meest, siis tänavu sai lõpuaja kirja 12 nais- ning koguni 33 meeskiiruisutajat.

Ligi kümne miinuskraadiga toimunud võistlustel võitis meestest seitsmeaastase vaheaja järel esikoha Mart Markus. Tallinnas noorte kiiruisutamistreenerina tegutsev Markus lõpetas ajaga 2.13,09, mis jääb tema parematel päevadel Adavere rajal sõidetud aegadele alla vaid veidi rohkem kui sekundiga. 2011. aastal Aleks Luige ja toona vaid 14aastase Marten Liivi ees esikoha saanud Mart Markus läbis siis kodusel ovaalil kuus ringi ajaga 2.11,95.

Teise koha sai 2.14,59ga tallinlane Kaspar Kaljuvee, kolmanda koha pälvis ajaga 2.17,51 hetkel kaitseväeteenistust läbiv adaverelane Aleks Luik. Esikuuikusse jõudsid veel Joonas Valge (2.22,36), Kert Keskpaik (2.28,50) ja Märt Kuus (2.30,05).

Naiste esikoha eest pidasid tasavägise võistluse esimeses paaris startinud Mariin Sarap ja Tuuli Vaher. Kui algul kasvatas sprinterina tuntud Sarap iga ringiga edumaad, siis lõpus vähendas Vaher küll kiirelt vahet, kuid Sarapi napp edu jäi püsima. Jaanuari lõpus neo-seenioride MK-etapil Innsbruckis 500 ja 1000 meetri distantsil 14. koha saanud Mariin Sarap lõpetas ajaga 2.31,00 ning edestas Tuuli Vaherit 1,99 sekundiga.

Kolmanda koha sai ajaga 2.49,35 lõpetanud Sandra Alusalu, esikuuikussse mahtusid veel Grete Kaljuvee (2.54,32), Elizabeth Jõgi (2.59,90) ja Karolyna Prohorenko (3.26,75).

Hommikul läbitud 500 meetri distantsil sai lõpuaja kirja 55 väga erinevas vanuses uisutajat. Absoluutarvestuses oli meestest ajaga 43,22 kiireim tallinlane Joonas Valge, järgnesid Mart Markus (43,52) ja Kaspar Kaljuvee (43,58). Naistest olid kolm paremat Mariin Sarap (48,35), Tuuli Vaher (49,34) ja Grete Kaljuvee (54,76).