Ülehomme Kasepääl peetaval VI Kalevipoja Kala- ja veefestivalil on võimalik osta suures valikus köögivilja, kala ning käsitöötooteid, elada kaasa paljude kultuurikollektiivide esinemisele ja köitvatele spordivõistlustele. |
Festivali üks korraldajaid, Kasepää vallavalitsuse vanemsotsiaalspetsialist Renee Rumm nimetas sündmuse üheks olulisemaks eesmärgiks kutsuda Kasepääle rohkesti põllumehi ja aiapidajaid sibulat, kurki ning muudki köögi- ja puuvilja müüma.
“Kuigi seda kraami müüakse Peipsi ääres suvel ja sügisel iga päev, on seda iseäranis tore osta kala- ja veefestivalilt, mille järgi on meie vald viimasel ajal märksa tuntumaks saanud,” kinnitas ta.
“Mulle meeldib keeta, praadida ja grillida. Toitude maitsestamiseks vajaliku vitamiinirikka talvesibula ostan ma aga alati Kalevipojale pühendatud kala- ja veefestivalilt,” rääkis ettevõtja Aivar Kokk, kes Jõgeva maavanemana selle sündmuse idee algataski.
Kalasupid konkureerivad
“Kuigi Peipsi kala osas ületab nõudlus mõnigi kord pakkumise, on kalandusfirmad alati erineval viisil töödeldud kala laadale toonud. Samuti on oodata müügile kala- ja jahitarbeid,” ütles korraldustoimkonda kuuluv vallavalitsuse keskkonna- ja ehitusspetsialist Ilari Domaškin.
Peipsi Alamvesikonna Kalurite Liidu juhatuse esimehe Urmas Pirgi teada tuuakse müügile latikat ja suitsuahvenat.
“Nii koduköögis tegutsejatel kui ka elukutselistel toiduvalmistajatel on võimalik proovida kokandusalaseid oskusi teist aastat teoks saaval konkursil Kalevipoja Kalasupp 2010. Kohale võib tuua varem keedetud supid, kohapeal keetmiseks on olemas potid,” ütles konkursi korraldaja Pirk. Supizhüriisse kuulub ka MTÜ Peipsi Kalanduspiirkonna Arendajate Kogu tegevjuht Andri Plato.
Peipsi ääres, peamiselt just vanausuliste tehtud käsitööde müügiloleku eest on lubanud hoolitseda MTÜ Piiri Peal eestvedaja Aime Güsson. Osaühing Sokisahtel Harjumaalt toob aga festivalile ligi seitsekümmend sorti sokke, sukki ja retuuse. “Rahvusliku mustri on toodetele kujundanud Eesti noored disainerid,” ütles firma üks omanikke Maarja Mõttus. “Kala- ja veefestivalil oleme esimest korda ja infot sündmusest saime internetireklaamist,” märkis ta.
Mitmekihiline kultuuriprogramm
Festivalil esinevad mitmed Jõgevamaa populaarsemad isetegevuslased. Avamuusika on Põltsamaa Linnaorkestrilt, tantsivad Palamuse line-tantsijad. Rahvalikke laule esitab Raja kultuurimaja naisansambel. Kaks tundi on aga festivalilava küla- ja rahvapillimeeste päralt.
Rannalaval laulab lõunatunnil tuntud meesartist Toomas Anni.
Õhtuse Peipsiga hästi kokku sobiva etnograafiahõngulise kontserdi sisustab aga Kirile Loo, kes ka kõiki kaasa laulma kutsub. Tantsuõhtu sisustab ansambel Vanaviisi, kelle esinemise vaheaegadel keerutab plaate DJ Imre Mihhailov.
Ehtsat suure järve hõngu saab aga kõige paremini nautida nii järves ujudes kui ka paadi või kaatriga sõites, milleks kohalikud paadimehed on valmis teenust pakkuma.
Kasepää valla on nii Eestis kui ka kaugemal ainulaadseks teinud vanausuliste kogukond. Festivalikülalised võiksid kasutada võimalust ja minna vaatama nende pühakodasid Rajal ja Kükital.
Renee Rumm kinnitas, et festivali sportlikuks tuumaks on seegi kord Rammumees 2010 karikaetapp. Samuti toimub samal päeval Kasepää vallas rahvusvaheline spordisündmus — Kalevipoja V Rulluisumaraton.
Päevapilet veerandsaja krooni eest
Erinevalt varasematest kordadest tuleb tänavu festivalist osa saamiseks rahakotti kergendada. „Käepaelast päevapilet maksab 25 krooni ja sellega pääseb ka õhtusele programmile. Kel päevapilet puudu, peab õhtuse peoosa nautimiseks maksma 50 krooni. Kuni 10-aastased pääsevad sündmusele tasuta,” selgitas Renee Rumm. Pääsme ostnute vahel lähevad loosi mitmesugused auhinnad. „Eesmärk on korraldada heatasemeline ja huvitav sündmus. Piletiraha aitab kulusid katta,” ütles Rumm.
Aivar Kokk lausus, et festivali korraldamise idee tuli seoses Kesk-Peipsi sadamate projekti käivitamisega. „Ühtlasi hakkas Jõgevamaa end üldsusele tutvustama kui Kalevipoja legendidega seotud piirkond. Looduslikult kaunis, kultuuriliselt ainulaadne, kuid sotsiaalses ja majanduslikus mõttes üsna mahajäänud Peipsi piirkond vajas ka rohkem avalikkuse tähelepanu. Kõike seda silmas pidades otsustas Jõgeva maavalitsus koos koostööpartneritega hakata Kasepääl rahvalikku suursündmust korraldama. Tänavu on organiseerimisvaev täielikult Kasepää vallal, kes varasemaid kogemusi arvestades ülesandega kindlasti hästi hakkama saab,” lisas ta.
„Kala-ja Veefestival on üks huvitavamaid Peipsi kandi ettevõtlust ja kultuurielu tutvustavaid sündmusi. Alati on seal osalenud ka tuntud riigitegelasi. Tänavusele festivalile on oodata Riigikogu esimeest Ene Ergmad,” ütles maavanem Viktor Svjatõšev, kes enda sõnul eelistab festivali kalavalikust latikat.
i
JAAN LUKAS