Jõgevamaale kogunevad täna Eesti rahvamajade töötajad, et pidada siin maha kolmepäevane suvekool. Eesti Rahvamajade Ühingu egiidi all korraldatavasse suvekooli on oodata 160 inimest. |
Rahvamajade üleriigilise suvekooli õppurid kogunevad täna pärastlõunal Kassinurme, et võtta sealses hiies folklooriseltsi Jõgevahe Pere liikmete juhatusel ette rituaalne loitsimine, teha tutvumistiir Kassinurme mägedes ja süüa külmalinna küüslaugusuppi. Edasi sõidetakse Palamusel põgusat peatust tehes Voore puhkekeskusesse, kuhu jäädakse kogu ülejäänud suvekooli ajaks.
Kell 16.30 on Voore rahvas oodatud suvekooliliste rongkäiku jälgima: Põltsamaa linnaorkestri saatel marsitakse Voore aktiviseerimiskeskuse juurest puhkekeskuse juurde. Suvekooli pidulikule avamisele on oodata ka kultuuriminister Laine Jänest.
Jõgevamaa kultuuritöötajatest moodustatud kahekümneliikmeline korraldustoimkond on asetanud suvekoolis toimuvad tegevused lustakasse konteksti: kogu kava on üles ehitatud kultusfilmist “Mehed ei nuta“ tuttavatele märksõnadele. Kogu suvekooli nimetatakse näiteks kultuurisanatooriumiks ja selles osalejaid patsientideks, Põltsamaa puhkpilliorkestri liikmeid juhtivateks hingamisspetsialistideks, “sanatooriumituusiku“ lõppedes antakse aga kõigile patsientidele välja tervisetõendid.
Lustlikust kontekstist hoolimata kavatsetakse suvekoolis teha ka täiesti tõsiseid asju: kuulata kultuuriministeeriumi kultuurilise mitmekesisuse osakonna nõuniku Silver Pramanni ja kultuurisõber Ants Paju loenguid, peetakse maha Eesti Rahvamajade Ühingu üldkoosolek, millele on lubanud tulla ka Riigikogu esimees Ene Ergma, ja tehakse kokkuvõtteid aprilli lõpus Tallinnas toimunud esimesest üleriigilisest rahvamajade messist.
Koos leitakse paremaid argumente
“Tõsiseid teemasid, mida omavahel arutada, on kultuuritöötajatel küll ja küll,“ ütles suvekooli korraldustoimkonna juht, Jõgeva maavalitsuse haridus- ja sotsiaalosakonna peaspetsialist Tiina Tegelmann. “Oleme justkui märkamatult jõudnud XXI sajandisse ja lähtuvalt sellest vajavad ka rahvamajad uuendusi nii materiaalses kui ka vaimses mõttes. See tähendab, et ühest küljest vajavad rahvamajad rahalisi investeeringuid, mille hankimine pole sugugi lihtne, teisest küljest aga uusi ideid, mis ei sünni samuti üleöö. Ning nagu viimase aja kogemused näitavad, peame me kõik pidevalt oma vajalikkust tõestama, sest eriti majanduslikult kitsamatel aegadel tundub neile, kes raha liikumise üle otsustavad, nii ahvatlev kultuurivaldkonna pealt kokku hoida, mõtlemata selle juures tehtava tagajärgedele. Koos asju arutades leiame kindlasti paremini argumente, millega oma olemasolu ja tegemisi õigustada.“
Peale ajude ragistamise saavad kultuuritöötajad suvekoolis näppe liigutada: homme õhtupoolikul tegutsevates töötubades Ingrid Juuse juhendamisel nukke meisterdada, Ive Eddori ja Ene Volgi juhendamisel ehteid valmistada ning Elle Mäeranna juhendamisel T-särke tuunida. Lisaks sellele pakub “doktor“ Keiu Kess võimalust terveneda mängu kaudu. Nn mänguravi meetodid pärinevad improteatrist.
Kui teha, siis teha kohe
Homsesse suvekoolipäeva mahuvad ka I üleriigilised patsientide meistrivõistlused ja kultuurisanatooriumi kultuuriprogramm, mille alguses esinevad kõigi maakondade esindused ehk ravirühmad kavadega teemal “Kõige tähtsam on leida…“
Üleriigilise rahvamajade suvekooli korraldamise traditsioon sai alguse kolm aastat tagasi. Varasemad suvekoolid toimusid Harjumaal, Lääne-Virumaal ja Saaremaal.
“Mõtlesime, et kui meil selline üritus kunagi nii või naa korraldada tuleb, siis teeme ta parem juba kohe ära,“ ütles Tiina Tegelmann. “Seepärast teatasimegi mulluses suvekoolis, et järgmine kord saame kokku Jõgevamaal. Näitame tegelikult heal meelel teiste maakondade kultuuritöötajatele Jõgevamaa vaatamisväärsusi ning tutvustame oma käsitöömeistreid, koolitajaid, muusikuid ja teisi tublisid inimesi. Ka suvekoolile nn meditsiinilise tausta loomine pole üksnes nali: vastavad spetsialistid on ka tegelikult kohal ning suvekoolil osalejatel on võimalus mõningaid tervisenäitajaid kontrollida.“
Tiina Tegelmann avaldas lootust, et Voore puhkekeskusest lähipäevil kostev melu kohalikke inimesi ei häiri.
“Selleks me igatahes Voorele ei lähe, et seal kedagi häirida, vaid pigem ikka selleks, et kohalikku kultuurielu rikastada,“ ütles Tiina Tegelmann.
i
RIINA MÄGI