Painkülas on kolmandat nädalat kerkimas aktsiaseltsi Werol Tehased uus pressimistehas, mille ehitamisel teevad enamiku töödest Jõgeva piirkonna ettevõtted. Plaani kohaselt tehakse rajatavas tehases esimesed proovipressimised tuleva aasta kevadel, rapsiõli ja rapsikoogi regulaarse tootmisega plaanitakse aga alustada järgmise aasta sügisest.
i
AS Werol Tehased tehasedirektor Enn Pajupuu sõnul tunti ettevõttes juba aastaid tagasi vajadust uue pressimisetehase järele. “Esimesed plaanid nüüdisaegse tootmishoone ehitamiseks tehti 2004. aastal. Reaalne töö idee teostamiseks algas aga siis, kui firma omanikuks sai toiduainetööstuse kontsern Pere,” meenutas Pajupuu.
Pere Grupi eestvedaja Werol Tehased juhatuse liige Rein Kilk nimetas tehase ehitamise üheks eesmärgiks pakkuda Eestimaa põllumeestele võimalust müüa kogu rapsisaak siseturul. “Tulevases tehases saab ühe külvikorra rapsi täielikult nii pressida kui ka rafineerida,” märkis ta.
Tehas tuleb vaiadele
“Mai lõpuks koostas Tartu aktsiaselts Tari pressimistehase projekti ning pärast jaanipäeva algasid ehitustööd,” ütles Weroli juhatuse liige Aivar Kokk, kes kureerib tootmisüksuse valmimist.
“Pressimistehast tehakse vaiadele, kusjuures selline ehitusviis on Jõgevamaal vägagi haruldane. Tehase rajamiseks kulub metalli üle 300 tonni ja betooni 1000 kantmeetrit. Põrand hakkab kandma raskeid presse ning valmib mitu tehnilist korrust. Kogu uudne tootmine ühendatakse praegusega, mis võimaldab näiteks vanast seemnelaost seemet kätte saada ja mitmeid teisigi ratsionaalseid lahendusi leida. Loodame väga, et meie firma saab nii hoone kui ka seadmete poolest sedavõrd tipptasemel tehase, mida lähema 10-12 aasta vältel pole tarvis märkimisväärselt remontida ja hooldada,“ lisas Kokk.
Rein Kilk nimetas oluliseks uue tehase energiasäästlikkust ja sisseseadetest nimetas iseäranis tänuväärseks firmas Alfa Laval valmistatud liini.
Aivar Kokka sõnul kaob tehase valmimisel oht, et mõnedki häired tootmist segama hakkavad. “Mõnigi kord tekib elektrikatkestusi. Juba paarisekundiline katkestus surub aga pressid kinni ja nii võib töö kuni pooleks päevaks seiskuda. Paigaldatav koostootmisjaam aitab aga tulevikus selliseid olukordi vältida.”
Tööd said kohalikud ehitusfirmad
Pressimistehase rajamisel on peaettevõtjaks ning ehitustööde tegijaks aktsiaselts Cobra Grupp. Teisigi töid teevad enamasti Jõgeva piirkonna ettevõtted. Kõige enne alustas nendest osaühing Merelen, kes ehitas välja nii vihmavee- kui ka kanalisatsioonitrassid.
“Igati kiiduväärt, et Werol Tehased paikkonna firmasid tööga kindlustab, see võimaldab töötajatele stabiilselt palka maksta ja omavalituse tulubaasi kindlustada,” märkis ettevõtte juhataja Ain Viik. Mullatööd tegi osaühing Moreen. Firma Olly OÜ paigaldab seinad ja katuse, TAA Elekter elektriseadmed, Q-E Grupp sanitaartehnikasüsteemid ja Autsec turva- ja valvesignalisatsiooni. Haljastamist korraldama oodatakse aga Palamuse ettevõtjat Jaak Rillot.
“Kolisin oma kabinetiga valmiva tehase juurde ning seal veedan tavaliselt tööpäeva varahommikust õhtuni. Tellija vaatevinklist tööde jälgimine ja probleemide lahendamine on mulle huvitavaks väljakutseks, millest piisavalt positiivse laengu saan. Nii olen omas elemendis ja head meelt tunnen sellestki, et pärast viie aasta pikkust riigitööd pole ununenud erialased teadmised ja kogemused,” ütles Kokk, kes on hariduselt ehitusinsener.
Tehasedirektor Enn Pajupuu märkis, et tulevases pressimistehases suureneb rapsikoogi ja õli tootmine praegusega võrreldes üle kahe korra.
Tööstuspark vajab kiiresti raudteed
“Eesti põllumehed on meile headeks ja usaldusväärseteks koostööpartneriteks, kuid täielikult ei suuda nad Weroli vajadust rapsiseemne järele katta. Nii tuleb rapsi varuda ka välisriikidest ehk Venemaalt, Ukrainast ja Valgevenest. Piltlikult öeldes on rongid juba teel ja nii peaks võimalikult kiiresti valmima Painkülla ulatuv raudteeharu. Jõgeva vald esitas selle ehitamiseks vajaliku raha saamiseks Ettevõtluse Arendamise Sihtasutusele taotluse, millele ootame vastust 27. juuliks. Loodame, et
i
JAAN LUKAS