Kiirem hinnakasv on aidanud ettevõtetel kasumeid suurendada

Möödunud kolm aastat läksid ajalukku sellega, et ettevõtete kasumid kahanesid püsivalt, paraku tähendas see ka väiksemat võimet investeerida tulevasse kasvu. Sel aastal on kasvanud nii kasumid kui ka investeeringud. On tavapärane, et kasumid kõiguvad äritsükli jooksul palkadest ja majanduse üldisest kasvust rohkem, sest lühiajaliste languste korral toimivad kasumid puhvrina ja majanduse olukorra paranedes kasvab kasum palkadest kiiremini, et vahepealset langust tasa teha. Siiski on oluline vahet teha põhjustel, miks ettevõtlussektori kasumid on muutunud ‒ selle kaudu on võimalik tuvastada majanduse kitsaskohti.

Ettevõtlusstatistika andmetel vähenes ettevõtete kogukasum 2015. aastal kaheksa protsenti ja 2016. aastal 9,9 protsenti. Kasumikasv oli aga juba paaril varasemal aastal jäänud tagasihoidlikuks. Nii 2015. kui ka 2016. aastal vähenes ettevõtete kogukasum enamikul tegevusaladel, seitsmeteistkümnest põhitegevusalast kolmeteistkümnel. Seejuures jaotus kasumite vähenemine 2016. aastal veidi hajusamalt ja kogukasumi suuremat kahanemist hoidis tagasi kasumikasv kaubanduse tegevusalal, millel on ettevõtlussektoris suur osakaal. Mõlemal aastal mõjutas kogukasumi vähenemist kõige enam töötlev tööstus. Kasumite vähenemist põhjustas suuresti müügitulu kahanemine 2015. aastal, mis tulenes paljuski nii kodumaiste kui ka ekspordihindade langusest. Müügitulu vähenemise ajal suutsid ettevõtted küll tegevuskulusid kokku hoida, ent tööjõuturu palgasurvete tõttu kasvasid tööjõukulud edasi ja muude kulude kokkuhoiust ei piisanud, et kasumite vähenemist pidurdada.

Käesoleva aasta esimesel poolel kasvasid ettevõtete kasumid 2016. aasta sama ajaga võrreldes keskmiselt viiendiku võrra ja kasumikasv taastus enamikul tegevusaladel. Kasumid vähenesid vaid mõnel üksikul tegevusalal, millel on ettevõtlussektori kogukasumis väiksem osakaal. Alates selle aasta algusest on kiirenenud hinnakasv, mis on suurim muutus varasemate aastatega võrreldes. Ühes suurenenud nõudlusega on see kasvatanud müügitulu ja võimaldanud ettevõtjatel kulude suurenemisest hoolimata kasumeid kasvatada.

Lisaks tulude ja kulude vahele näitab kasum seda, kuidas loodud lisandväärtus töötajate (palgakulu) ja ettevõtte omanike tulude (kasum) vahel jaotub. Kuna lisandväärtus on laias laastus müügitulu ja tootmiskulude (välja arvatud palgakulud) vahe, aeglustus müügitulu kasvu peatumise tõttu kahel eelmisel aastal ka lisandväärtuse kasv. Positiivsena võib siiski välja tuua, et samal ajal lisandväärtuse osakaal müügitulus veidi kasvas ehk sama müügikäibe juures suudeti teenida rohkem tööjõu- ja kapitalitulu. Kuna aga palgakulude kasv püsis kiire, suurenes tööjõukulude osatähtsus ja kasumid vähenesid. Siiski leidus kahel eelmisel aastal ka tegevusalasid, kus tänu lisandväärtuse kiiremale kasvule said tööjõukulude suurenemisele vaatamata kasvada ka kasumid.

Selle aasta esimesel poolel suurenes müügitulu nõudluse kasvu ja kiirenenud inflatsiooni toel jõudsalt, mis aitas kaasa loodava lisandväärtuse senisest hoogsamale kasvule. Ehkki suur vajadus tööjõu järele kiirendas samal ajal tööjõukulude kasvu, võimaldas lisandväärtuse suurenemine kasvatada ka ettevõtete kasumeid. Soodsa majanduskeskkonna ja varasemast kiirema hinnakasvu püsimine aitab ettevõtjatel lähiajal kasumeid ilmselt veelgi suurendada, ent rikkamate riikide sissetulekutasemele nii töise tulu kui ka kasumite poolest järele jõudmine on ennekõike seotud suutlikkusega tootlikkust tõsta

KATRI UURKE, Eesti Panga ökonomist

See kirjatükk on ilmunud keskpanga blogis

blog comments powered by Disqus