Jõgevamaa meenekonkursi võitjad selgunud

Sihtasutus Jõgevamaa Arendus- ja Ettevõtluskeskus kuulutas tänavu märtsis välja maakonna meenekonkursi. Nüüdseks on võistlustööd laekunud ja žürii hindava pilgu alt läbi käinud. Edukamaid autoreid tunnustati teisipäeval Jõgeva kultuurikeskuses peetud ettevõtluspäeval.


Ehkki Jõgevamaad tutvustavate ja siinse piirkonna omapära rõhutavate meenete loomiseks oli kunstnikel, käsitöömeistritel ja teistel loomeinimestel aega tervelt viis ja pool kuud, ei kujunenud konkursi “saak” kuigi suureks: tähtajaks laekus vaid 13 tööd viielt autorilt. Võrdluseks olgu öeldud, et mullusel samalaadselt konkursil sai paremaid valida 38 meene hulgast.

Meenekonkursile oodati töid neljas kategoorias: kuni kümme eurot maksvate, enam kui kümme eurot maksvate, Kalevipoja teemaliste ja söödavate meenete kategoorias. Samades kategooriates selgitas žürii ka paremad.

Kuni kümne euroste meenete hulgas hinnati parimaks Jõgevamaa aja- ja kultuurilugu iseloomustavate sümbolitega tikutoosihoidja, autoriks Ruta Lahti. Tema oli ka kõige suurema arvu konkursitööde esitaja. Viie toote hulgas olid lisaks tikutoosihoidjale tekstiilkott, külmkapimagnet, ovaalne seinakaunistus ja kalakujuline riidenagi. Kolme toodet, tikutoosihoidjat, kotti ja külmkapimagnetit ühendas sarnane disain: neilt kõigilt võis leida miniatuurseid sümboleid, mis iseloomustavad Jõgevamaa aja- ja kultuurilugu ning tänapäeva. Kanga- või tapeedimustrit meenutavalt ühtlaselt pinnalt võib leida näiteks Palamusele viitava Oskar Lutsu näo, Põltsamaale viitavad kuningakrooni ja roosi, Peipsile viitavad kalad, Jõgevamaa põllumajandustraditsioonidele viitava künnimehe, Torma puhkpillitraditsioonidele viitava pasuna jne.

“Idee selline universaalne kujunduselement luua tuli mul endal ja sümbolidki mõtlesin ise välja, aga asja teokstegemiseks vajasin abilist, kes tugev arvutigraafikas,” ütles Ruta Lahti. “Selline valmis kujundatud pind on universaalne, sest seda saab kasutada laial valikul toodetel. Tekstiilkotile kandsin selle siiditrükitehnikas, tikutoosihoidjale aga dekupaaži- ehk salvrätitehnikas. See tähendab, et kõigepealt tuli muster printida salvrätile.”

Salapärased näkiehted

Enam kui kümme eurot maksvate meenete kategoorias tunnistati parimaks OÜ Eduabi esitatud nn näkiehe. Kaelas kantava ehte puitosa on valmistatud tammest, selle küljes on aga kristallvaiku valatud Jõgevamaalt pärit tilluke vaevakase oksake. Lisaks kaelaehtele esitas OÜ Eduabi konkursile ka neljaharulise ristikheinalehega sõrmuse.

Ehkki mõlemad konkursitööd olid märkimisväärselt hea disainiga, kinnitas OÜ Eduabi tegevjuht Karin Kikas telefoniusutluses (ühtegi firma esindajat autasustamisel ei viibinud), et nende autor soovib vähemasti esialgu jääda anonüümseks. OÜ Eduabi on küll registreeritud Jõgeva valda, ent tegeleb üle Eesti käsitöö- ja disainkaupade müügiga.

“Pakume käsitöömeistritele ja disaineritele müügiteenust ning näkiehete autor on üks meie väärtuslikumaid kliente. Et ta oma nime avalikustada ei soovi, võimaldame tal tegutseda meie Võrus asuva poe Sinine Kratt nime all,” ütles Karin Kikas.

Lisaks näkiehetele esitas OÜ Eduabi meenekonkursile nn siilinahast ehk tegelikult villasest lõngast kindad, mis nägid kätte pannes välja nagu kaks mõnusat siilipoissi. Kinnastele oli kaasa pandud ka tore legend sellest, kuidas Kalevipojale head nõu andnud siil tal ka käed soojaks tegi.

“Need kindad on kahe käsitöömeistri ühislooming ja tegelikult on see toode alles kavandi faasis. Tahtsime sellele eelkõige tagasisidet saada, et otsustada, kas ja kuidas edasi minna,” sõnas Karin Kikas.

Parima Kalevipoja teemalise meene auhinna sai savist Kalevipoja kuju eest Raoul Annion. Raoul on juba aastaid vedanud projekti, mille tulemusena on trükivalgust näinud kolm osa pilteeposest “Kalevipoeg”. Et ettevõtmisele suuremat kõlapinda leida, on tema initsiatiivil valminud ka Kalevipoja teemalisi meeneid, nagu postkaardid, kalendrid jne. Jõgevamaa meenekonkursile esitas ta lisaks Kalevipoja kujule eeposekangelase pildiga külmkapimagneti. Kalevipoja kuju kohta ütles ta, et on eelkõige selle idee ja kujunduse autor, otseselt voolimisega tegeles teine inimene. Jõgevamaa Arendus- ja Ettevõtluskeskuse (JAEK) juhataja Marve Millend nägi Annioni loodud Kalevipoja kujul potentsiaali tunnustusauhinnana: see võiks olla justkui Jõgevamaa Oscar.

Kalevipoeg ja siil

Söödavate meenete kategoorias tunnistati parimaks OÜ Juulamõis esitatud astelpajumarmelaad. Marmelaad oli pakendatud kahte eri suuruse ja kujundusega purki: ühest purgist oli keraamilisi detaile lisades kujundatud Kalevipoeg, teisest tema sõber siil. Žüriile meeldis enam siilipurk, sest selle kujunduses tundusid proportsioonid enam paigas olevat.

“Astelpajumarmelaadi keetmisega tegeleb mu naabrinaine Mari-Liis Põld, minu hooleks on see, et maius atraktiivse pakenduse saaks,” ütles Eneli Kaasik OÜ-st Juulamõis.

Siili- ja Kalevipoja-purgi keraamilised kujunduselemendid tegi valmis aga teine, Tartus elavast kunstnikust abiline.

“Keraamilised osad liimisime purkide külge ise. Üldiselt peab liim hästi, aga vahel on siilil siiski mõni okas ära kukkunud,” sõnas Eneli Kaasik. “Ent eks need marmelaadipurgid olegi meil veel tootearenduse faasis. Sisu on aga juba praegu hea, sest maitse on hästi välja timmitud. Oleme karukujulises purgis astelpajumarmelaadi Elistvere loomapargis päris hästi müünud.

Kõige suurema potentsiaaliga meene eripreemia sai Fred Juuse esitatud naturaalne kasesiirup. Väikesesse atraktiivse sulguriga pudelisse villitud kasesiirup on kogutud Kääpa lähedalt, kus Fred Juuse talu peab. Et kasemahl on üsna väikese suhkrusisaldusega, kulub liitri siirupi saamiseks 130-200 liitrit kasemahla.

“Müünud olen kasesiirupit juba kolm aastat, ent nüüd, mil sain ühelt maaletoojalt Ukraina päritolu atraktiivsed pudelid, otsustasin oma toote ka meenekonkursile esitada,” ütles Fred Juuse.

Kui mulluse maakonna meenekonkursi paremad said ka rahalised auhinnad, siis seekord premeeriti käsitöömeistreid kodumaist toitu sisaldavate kinkekottidega. JAEK-i juhataja Marve Millendi sõnul ei leidnud Jõgevamaa Omavalitsuste Liit tänavu võimalust konkurssi toetada. Ent meenemeistritel võib kasu olla ka konkursil osaledes saadud kontaktidest ning sellest, et jäädi kellelegi silma.

“Paneme meenete pildid ja tutvustused ning autorite kontaktandmed üles JAEK-i kodulehele,” ütles JAEK-i turismikonsultant Anneli Villem. “Kui selleks aastaks on turismihooaeg läbi, siis kevadel algab uus. Ning küllap siis need ettevõtted-asutused, kel meeneletid olemas, autoritega kontakti võtavad.”

Jõgevamaa meenekonkursi 2017 paremad

* Parim kuni 10 eurone meene – Jõgevamaa aja- ja kultuurilugu iseloomustavate sümbolitega tikutoosihoidja, autor Ruta Lahti

* Parim enam kui 10 eurone meene – vaevakasekaunistusega näkiehe OÜ-lt Eduabi

* Parim Kalevipoja teemaline meene – Kalevipoja kuju, autor Raoul Annion (OÜ MrBee)

* Parim söödav meene – siilikujulises purgis astelpajumarmelaad OÜ-lt Juulamõis

* Kõige suurema potentsiaaliga meene eripreemia – naturaalne kasesiirup, autor Fred Juuse

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus