Diana tähendab kreeka keeles sära. Särav aura on kultuuritöös väga oluline. Pidevast rõõmsameelsusest ammutab oma nutikusele ja tegutsemistahtele hoogu ka Diana Siirak, kes on Mustvee kultuurikeskuse rahvakultuurispetsialist, Tiheda lasteaia muusikaõpetaja ja Kasepää rahvamaja ansamblite juhendaja.
Igapäevatöös tuleb talle kasuks kunstianne. Äsja kujundas Diana Siirak 23. septembril peetava Mustvee sügislaada Peipsi Kolla reklaamkuulutuse.
“Valisin sellele aastaajale omased värvitoonid. Lisasin omajagu huumorit. Kuulutus peab hästi meelde jääma ja lugema kutsuma. Sõna “Kolla” võiks tähendada laadal ringikolamist, müüdavat kola ja ehk ka laadalist Nikolaid eestipärasemas vormis,” täpsustas ta.
Tööülesanded kindlatesse raamidesse ei mahu
Diana sõnul toimub sügislaadaga samal päeval ka Mustvee vallaks ühinevate omavalitsuste I laulu- ja tantsupidu, kus esinevad kultuuritegijad Mustvee linnast, Kasepää, Saare, Lohusuu ja Avinurme vallast. “Meie piirkonnas koondavad mõned kultuuriasutused rohkem eesti, teised jälle enamasti vene kogukonna inimesi. Viimased on näiteks Raja vabaajakeskus ja kultuuriasutus Lohusuus. Mustvee kultuurikeskuses on aga läbi aegade saanud sisukat ja huvitavat ajaviidet ja leidnud mitmekülgset tegevust mõlema kogukonna inimesed. See annab ka kultuuritöötajale avaramad võimalused enda proovilepanekuks.”
Diana Siirak on klaverisaatjaks Mustvee kultuurikeskuses tegutseva laste laulustuudios, mida juhendab Ruth Lehis. Sarnaselt paljude kultuuriinimestega ei saagi tema tööülesandeid kindlatesse raamidesse panna. “Tänavu suvel on näiteks palju tegevust toonud suursündmused Mustvee linnapäev koos Peipsi folgiga, vaimuliku muusika festival, ansambli MTJ juubelikontsert…
Trummitüdruk puhkpillorkestris
“Mustvee kultuurikeskusesse kutsus mind tööle juhataja kohusetäitja Laidi Zalekešina. Teadsin hästi seda suursuguse väljanägemisega ja põnevaid võimalusi pakkuvat maja. Siinse keskkonnaga ajendas end siduma ka isiklik elu.”
Diana Siirak osaleb ise samuti Mustvee kultuurikeskuse huviringides. Puhkpilliorkestris mängib ta trummi. “Ettepaneku selleks tegi mulle dirigent Kaido Järvsoo, sest trummimängijat oli vaja. Laulan naiskooris Meeliko. Aga kõrgkooli olen lõpetanud tekstiilikunsti alal.”
Diana on pärit Viljandimaalt väikesest Mõisaküla linnast, Läti piiri ääres. Põhikooli lõpetas ta Mõisakülas, muusikakooli Abja Paluojas. “Põhjalikumalt huvitusin aga kunstist. Sümpatiseerisid arvutigraafika ja reklaamikunst. Tartu kõrgemas kunstikoolis hakkasin õppima tekstiili eriala. Kudusin mitmesuguseid kangaid, vaipu ja gobelääne. Lõputööna valmis gobelään ehk piltvaip nimega “Ba-Rokk”, millel rahvuslikke ornamente ja motiive kujutasin.
Õppeainetest olid eriti huvitavad kompositsioon ning värviõpetus, samuti teadmised ja oskused interööri kujundamisel,” lisas ta.
Mõisaküla uusapostlikus kirikus asendas Diana aeg-ajalt oma õde Marlenet oreli mängimisel. Väärika instrumendiga toime tulla võimaldas tal muusikakoolis omandatu. Orelimängu kõrvalt sai asendust pakkuda ka kiriku segakoori Lootus juhendamisel.
Diana Siirak asus Kasepääle sest, siin asus ka tema toonase abikaasa kodu. “Tegelikult on Kasepäält pärit ka minu isa. Enda siia sattumist pean ennekõike saatuseks,” tunnistas naine.
Diana sõnul on tema kultuurihuvi mõjutanud vanemad. “Ema Niina on pärit Venemaalt Rostovi oblastist, kuid õppinud Ukrainas. Muusikakoolis õppis ta bajaani. Isa on harrastanud jälle musitseerimist kitarril ja on laulnud Tartu poistekooris. Mõlemale meeldib siiani laulda, mida väiksemates seltskondades tänaseni tehakse.”
Anded vajavad märkamist
Tänaseni on Diana Siirak muusikaõpetajaks Kasepää vallas Tiheda lasteaias. “Lastega on tarvis olla sõbralik ja lapsest lähtuv. Samas tuleb märgata andekaid poisse ja tüdrukuid. Muusikaalased võimed avalduvad varakult. Iseäranis hea meel on, kui mõni poiss või tüdruk konkursile läheb ning seal auhinnalise koha pälvib.”
“Kui on huvi, luban ka lastel proovida klaveri või kitarrimängu. Seegi pill on mulle lähedaseks saanud,” ütles Diana. Ta on olnud muusikaõpetajaks ka Torma lasteaias Linnutaja.
Lapsena osales tänane kultuuritööaja ise samuti lauluvõistlustel. Lauluhuviline on ka Diana Siiraku tütar Sandra, kes sügisel teises klassis õpinguid alustab. Sandra laulab Mustvee kooli tütarlaste ansamblis ja Mustvee kultuurikeskuses Ruth Lehise laulustuudios.
Eluõied ja Vingerjad
Kasepää rahvamajas juhendab Diana Siirak seenioride ansamblit Eluõied, kus laulavad seeniorieas naised ja mõneti nooremate naiste kollektiivi Vingerjas.
“Valin välja laulud. Vahel ütlevad ka naised ise, mida nad laulda soovivad. Mõlemad ansamblid esinevad sageli koos. Meie esinemistel on kaastegev olnud Tartu Pimedate Ühingu ansambel, mida juhendab mu õde Marlene Leopard. Oleme koos Vingerjatega sellel ansamblil Tartus külas käinud. Lisaks on ka muidugi tihe koostöö Palal ja Kääpal tegutsevate naisansamblitega, mida juhendab Heino Sulger,” märkis Diana.
Laule otsib Diana noodikogudest, laulikutest, arvutist, aga ka Tartu raamatukogust. “Tänapäeval saab muusikat kuulata igasugustest infotehnoloogia- ja nutiseadmetest. Üle kõige on aga nautida muusikat “elusaltˮ (lives) ja sellest meil siin piirkonnas juba puudust ei ole,” teadis ta.
Kunstipärased käsitöökaardid
Oma hobi, käsitööd, rakendab Diana ka käsitöökaartide valmistamisel. “Teen neid abikaasa vennanaise Liina Siiraku initsiatiivil ja temalt indu saades. Kaarte tellitakse juubeliteks ja pulmadeks. Viimasel ajal on hakanud inimesed rohkem abielusid sõlmima. Hea, et põlised traditsioonid taas ausse tõusevad. Samuti olen teinud kutseid katsikule tulekuks. Mõistagi arutame enne läbi, millise välja nägemisega kaarti keegi soovib.”
Lähenevat haldusreformi silmas pidades soovib Diana Siirak põhjalikumalt tutvuda Mustvee vallaks ühinevate omavalitsuste kultuurieluga. “Üldrahvalikud sündmused nagu linnapäevad Mustvees, Kalevipoja kala- ja veefestival Kasepääl ja tünnilaat Avinurmes peaks kindlasti jätkuma ka edaspidi,” tunnistas kultuurile pühendunud noor daam Peipsimaalt.
Diana Siiraku elukäik
*Sündinud Mõisakülas 1984
*Õppinud Mõisaküla keskkoolis 1991-2000
*Tartu kunstigümnaasium 2000-2003
*Tartu kõrgem kunstikool 2003-2008
*2006 kolis elama Kasepääle
*Töötanud Torma lasteaias 2011-2016
*Tiheda laseteaed alates 2011
*Kasepää rahvamajas alates 2012
*Mustvee kultuurikeskuse rahvakultuurispetsialist alates 2016. aastast
*Hobiks muusika, käsitöö, arvutigraafika
*Perekonnaseis abielus, tütar Sandra.
Mitmekülgne, andekas, alati naeratus näol
Mustvee kultuurikeskuse juhataja kohusetäitja Laidi Zalekešina ütles, et need on vaid mõned märksõnad, millega Dianat iseloomustada. “Teist nii tubli noort naist minu tutvusringkonnas ei ole… Oleme väga rahul, et selline nääpsuke energiapomm kultuurikeskusesse tööle tuli. Meie maja ilusad reklaamid on kõik Diana kujundatud – see käib tal kiiresti ja tulemusega oleme alati väga rahul.
Pole probleemi, kui on vaja üritust juhtida, klaverit või kitarri mängida, laulda… Diana teeb kaasa ka meie taidluskollektiivides ja seda kõike ikka talle omase sära ja pühendumusega.”
JAAN LUKAS