Uued vaarikasordid kindlustavad kõrge marjasaagi

Eesti marjasortide aretusest on jäänud mitu head, püsiva saagivõimega vaarikasorti, mida tasub kasvatada. Uusi sorte praegu kahjuks tulemas ei ole.

Marjakasvatus peab edasi minema. Ummikseisust välja saamiseks tuleb julgelt kasutusele võtta uued ja püsiva väärtusega Euroopa sordid. Tähelepanu on pälvinud Poola taasviljuvad sordid. ’Polana’ ja ’Polana Rosa’, mis on Lätis laialt kasutusel. Lausa imesordina on Kesk-Euroopa vallutanud aga taasviljuv sort ’Polka’. Remondantsordina, kus põhisaak saadakse esimese aasta võrsetelt, teeb ta marjakasvatuse lihtsamaks nii koduaias kui suurel põllul. Kui koduaias võib mõne viljumata oksa jätta alles, siis äriaias niidetakse kevadel taimeread trimmeriga maha.    

Arenguhoo saab vaarikakasvatuse mahetehnoloogia

Sortide õige valikuga jääb ära nii vaarikaussi tõrje kui ka pritsimine varrepõletiku vastu. Mineraalväetiste asemel väetatakse istandust virtsa või sõnnikuga. Mahetehnoloogiaga istandus saab PRIA– lt aga viis korda suurema toetuse.

’Polka’ internetist saadud sordikirjeldus on lootustandev. Põld annab saagi juba istutusaastal. ’Polka’ mari on ülisuur (5-7 grammi), ligi kolm korda suurem tavasortide marjadest. Viljad on väga maitsvad, tumepunased, transpordikindlad. Sobivad lauamarjaks, moosiks, sügavkülmutamiseks. Saaki hakkab andma juuli keskel ja marju saab hilissügiseni. Saaki saab varem, kui pärast lume sulamist paari kuu vältel katteloori kasutada.  Seda saab loomulikult teha väiksemal kasvupinnal. ’Polka’ marjad olid möödunud aastal Tallinna turgudel teistest vaarikatest poole kallimad. 

Sortide näidisvariant mahetootjale

Vanadest sortidest on kõige sobivam keemiavaba sort ’Tomo’, mis ei ussita ja on vastupidav ka varrepõletikule. Sort on kõrge saagiga, suurte ja hästi korjatavate marjadega.

Rajatavas istanduses võiks olla sorti ’Tomo’ pool ja Shoti sorti ’Glen Ample’  neljandik pinnast. See sort ei karda varrepõletikku ja on väga suurte marjadega. Veerandile pinnast võiks istutada taasviljuvat Poola ’Polkat’. Nende ühine omadus on hilisepoolne õitsemine, kui vaarikamardikas on lennu lõpetanud. Nende sortide kett võimaldab pidevat saaki kolme kuu vältel, praktiliselt lumeni. ’Polka’ levikut takistab Eestis praegu istikute vähesus, mistõttu see tuleks nimekirjas viimaseks jätta.

’Polkat’ võiks kasvatada koduaias murus ilupõõsana või muidu eraldi. On väga dekoratiivne. Omaette reas kasvatades jätta vaheks 50-60 cm.

Sortide valikul võib kasutada ka teisi kombinatsioone,  selles abistab teid aednik.

Tänavu tuleb hea vaarika-aasta, sest möödunud talv on meeldinud kõigile sortidele. Eriti soodne oli aga hilissügis, kus novembrikuu  keskmine temperatuur oli  viimaste aastate omast kraadi võrra madalam. See ei ärritanud pungi paisuma ja taimed pidasid vastu hilisemale küllalt karmile ja pikale talvele.

Minu aiandis on kõik ülaltoodud sordid olemas. Ainult ’Polkat’ saab väga vähesel määral. Rajan selle sordiga poolehektarilist emaaeda.

Polli teadlaste kinnitusel kaitseb vaarikas inimese organismi enneaegse vananemise eest. Jään ootama nii istikute kui marjade ostjaid.

i

ENDEL SÖÖT

blog comments powered by Disqus