Chef Foods on Adaveres ulukiliha töödelnud kaheksa kuud ja selle aja jooksul on ulukilihatooted vastu võetud eksportturgudel, kuid tasapisi kasvab nõudlus nende toodete järele ka Eestis ja alanud grillihooajal mõeldakse juba tõsisemalt ulukiliha peale, mis pakub kindlasti tavapärasele grillimenüüle vaheldust.
Chef Foodsi juhataja Priit Noorhani sõnul oli esimene tõsine jahihooaeg ulukiliha töötlevale ettevõttele edukas. Firma tegevus on sesoonne, sest jahipidamise põhihooaeg on Eestis 15. septembrist kuni 15. detsembrini ja seetõttu valmistatakse väljaspool jahihooaega tooteid ka tavalisest sea- ning veiselihast. Nii ka praegu.
Enimkütitud suurulukiks põder
Põdrad ongi ulukiliha töötlejate jaoks kõige suuremaks kaubaartikliks. Ulukiliha töötlejate varustamine ei toimu sarnaselt teiste lihatööstustega, sest metsloomad kogutakse kokku üle Eesti kõige erinevamatest paikadest.
Iga päev sõidab Eestis ringi kolm Chef Foodsi autot. Jahimeestelt saadud telefonikõne peale sõidab auto selleks kokku lepitud paika ning võtab kütitud uluki peale. Ulukite varumise süsteem on üles ehitatud selliselt, et liha võimalikult kiiresti tööstusesse jõuaks.
Eksportturgude nimekiri pikeneb
Praegu valmistatakse Adaveres umbes 40-50 erinevat ulukiliha toodet. Enamik nendest jõuab Soome turule, kuid tasapisi püütakse metsloomaliha eksportida ka mujale Euroopasse. Üks kaugematest riikidest, kuhu Adaveres valmivad tooted jõuavad, on kellade tootjana tuntud Šveits.
Priit Noohani sõnul on Eesti inimeste jaoks ulukiliha tooted veel natuke kallid ning samas puudub ka ulukiliha toodete tarbimise traditsioon.
Lisaks ettevõtte juures tegutsevale kauplusele on võimalik Adaveres valmistatavaid ulukiliha tooteid osta läbi Tallinnas asuva LM Keskuse, lisaks veel Stockmanni kaubamajast, Co Marketist ning Tallinna Kaubamajast ja Tüdrukute Lihaköögist.
Alates maist saab Adaveres valmistatud ulukiliha tooteid osta ka interneti vahendusel. See viimane variant tähendab, et inimestel on võimalus ulukiliha otse koju tellida. Interneti kaudu pakutakse sellist võimalust esialgu siiski vaid Tallinna piires, hiljem hakatakse interneti vahendusel ulukiliha müüma ka Tartus. Lisaks Tallinnale ja Tartule võib Adaveres valmistatud ulukiliha tooteid leida ka Pärnu uuelt turult. Peale Eesti suuremates linnades asuvate kaupluste ja ettevõtte enda kaupluse võib Adaveres valmistatud ulukiliha tooteid leida erinevatelt Eestis toimuvatelt laatadelt.
Poe populaarusus kasvab
Vaatamata sellele, et ulukite küttimise hooaeg vältab ainult mõned kuud, varutakse selle aja jooksul ettevõtte külmladudesse ette piisavas mahus ulukiliha, mistõttu inimeste töörütm hooajalisuse tõttu kuigi häiritud ei ole. Praegu töötab firmas seitse inimest, kuid hooajal kasutatakse ka lisatööjõudu. Liha varutakse enamasti ikka Eestist, kuid vähesel määral ka Lätist.
Suvisel hooajal valmistatakse veidi teistsuguseid tooteid, mida turustatakse lisaks tavapärastele müügikohtadele veel hotellidele ja restoranidele. Täpsemalt öeldes on suvise toodangu näol tegemist pooltoodetega. “Rõõmustav on teadmine, et inimesed on leidnud üles meie lihapoe ja selle ka omaks võtnud,” rääkis Priit Noorhani optimistlikult.
Krokodilli liha läheb ka kaubaks
Lihapoe puhul on tähelepanuväärne, et lisaks tavapärastele Eesti metsades elavate ulukite lihast valmistatud toodetele on Adavere lihapoest ostetud ka üsna eksootiliste loomade lihast valmistaud tooteid. Eksootiliste ulukite toodetest on olnud võimalus osta krokodilli, känguru, piisoni, põhjapõdra, püütoni jt. lihast valmistatud tooteid.
“Olen ise maitsnud krokodilli liha ja võin kinnitada, et see on tõesti hea. Krokodilli liha on värvuselt valge ja maitselt kana ja kala vahepealne.
Kui praegu on Adavere lihakauplus avatud viiel päeval nädalas, siis alanud grillihooajal on kavas pood terve nädala jooksul lahti hoida. Priit Noorhani sõnul on neil välja kujunenud kindel klientuur, kus umbes poole ostjaskonnast moodustavad kohaliku piirkonna elanikud ning teise poole kaugemalt tulnud inimesed.
Chef Foods
*Ettevõttel on ulukiliha töötlemisel Eestis viieteistkümne ja Soomes kolmekümne aasta pikkused kogemused
*Kogu investeeringu suuruseks Adaverre kujunes 3,5 miljonit krooni
*Ulukiliha ostetakse kokku nii jahiseltsidelt üle Eesti kui ka RMK-lt.
*Põhiline osa toodangust eksporditakse Soome ja teistesse Euroopa riikidesse
*Eestisse jääb toodetavast kogusest 5-10 protsenti
*Tootmismaht kuni 30 tonni kuus
*Praegu valmistatakse Adaveres umbes 40-50 erinevat ulukiliha toodet
*Varumine käib operatiivselt – niipea kui metsas kõlab püssipauk, tähendab see kohe kõnet ulukiliha töötlejatele ning tapetud loom tuuakse kiiresti kohale
i
TOOMAS REINPÕLD