Kukepiltidest sai üles vahva näitus

Idamaa kalendri järgi elame kukeaastas. Siimustis tegutsev Kiigemetsa kool korraldas sel puhul kunstikonkursi “Kukk äratab Eestimaa”. Konkursitöödest pandi üles näitus ning konkursil osalenud koolide esindused kutsuti seda vaatama.


 Kiigemetsa koolis õpivad teatavasti erivajadusega lapsed. Sestap korraldati ka kunstikonkurss Jõgevamaa koolides lihtsustatud õppekava järgi õppivatele lastele. Siimusti algkoolis lõid kuketeemalisi taieseid siiski ka tavaõppel lapsed.

“Siimusti algkooli nimetame naljatamisi oma sõpruskooliks, sest oleme naabritena omavahel tihedas läbikäimises,” ütles Kiigemetsa kooli kunstiõpetaja Meedi Ümar. “Kehalise kasvatuse tundide ajal jagame me üht võimlat, oleme tihti õpilastööde näitusi vahetanud jne.”

Kogu maakonnast laekus kukepildikonkursile umbes viiskümmend tööd ja neist pandi Kiigemetsa kooli keldrikorruse koridori välja näitus. Esmaspäeval Kiigemetsa koolis toimunud kunstipäev, millele olid oodatud kunstikonkursil kaasa teinud koolide esindused, algaski näituse vaatamise ja tööde hindamisega. Oma lemmiktöö poolt said hääletada kõik kunstipäevalised. Kui palju üks või teine kukke kujutav taies hääli sai, see oli pärast näha töö juurde kogunenud värviliste kleepsude järgi.

“Konkursitööd on üsna erinevad, aga kõik omamoodi huvitavad,” tõdes Meedi Ümar.

Tema enda jaoks olid metoodilises mõttes väga õpetlikud Siimusti algkooli esimese klassi laste tööd: lapsed olid kukke joonistamist alustanud palli sarnastest kujunditest ja lõpuks saanud täiesti kuke moodi kuke valmis.”

“Väikeste laste puhul on selline meetod vägagi õigustatud. Ka voolides kasutatakse ju sarnast lähenemist,” ütles Meedi Ümar. “Värvigammagi on Siimusti laste kukkedel väga sobiv.”

Palju tähendusi

Ühe konkursitöö kohta arvasid korraldajad algul, et see ei käi üldse selle teema kohta: tegemist tundus olevat täiesti tavalise maastikupildiga. Alles hiljem märgati, et maastiku taustal oleva kiriku tornis on väike kukk ja kõik asetus oma kohale: kirikutorni kukke sa ju palja silmaga suurelt ei näegi. Näitusel võib näha aga ka sellist pilti, mille autor teemale väga täpselt pihta on saanud: uhkele kukele on taustaks Eesti kaart. Nii et see kukk äratab tõesti terve Eestimaa.

Meedi Ümara sõnul on näitusepiltide hulgas lõbusamaid ja filosoofilisemaid pilte. Kujutatud on laudakukke, aga ka kosmosekukke, kikkaid, kes omavahel iludusvõistlusi peavad jne.

“Kukk on meie kultuuris päris jõuline ja mitmetähenduslik sümbol,” sõnas Meedi Ümar. “Aabitsa kaanel on ta näiteks tarkuse sümbol ja kirikutornis tubli valvur. Kukk on ka pahade vaimude peletaja. Väljend “punane kukk” on aga tulekahju sünonüüm. Nii et kuke kaudu võib näidata kogu elu.”

Meedi Ümara sõnul on kukk Eestimaal tegelikult juba haruldaseks muutunud. Palju neid kohti siis ikka on, kus hommikuti veel kukelaulu kuulda saab.

Kiigemetsa kunstipäeval lõi kaasa kolmteist õpetajat ja mitukümmend õpilast. Õpetajad olid needsamad kunsti- või klassiõpetajad, kelle juhendamisel valmisid laste konkursitööd. Nii õpetajatel kui ka õpilastel oli võimalus osaleda meisterdamise töötoas, mis said teoks käsitöö- ja kunstivahenditega kaupleva OÜ Lendliis kaasabil.

Sai ka lennata

Õpetajate töötuba juhendaski OÜ Lendliis Lõuna-Eesti müügijuht Inge Laumets. Mida kõike proovida sai, ei oskagi öelda, sest laud oli kõikvõimalikest pisividinatest väga kirju. Valmis asjade hulgast torkasid silma siiski vahtplastkeradest ja karvatraatidest valmistatud vahvad kuked. Kuketeemast ei mindud mööda ka laste töötoas: seal meisterdati pikkade painduvate pliiatsite otsa õhu käes kõvaks kuivavast voolimissavist ja sulgedest kukekujulisi kaunistusi.

Kukkede lennuvõime pole just hiilgav. Kuketeemalisel kunstipäeval viibinud lapsed said aga soovi korral lennata küll. Kiigemetsa kooli võimlas on nimelt üleval grossinguks nimetatav treeningusüsteem: inimene kinnitatakse vastavate rakmetega elastsete grossingulintide külge ning ta saab n-ö kaaluta olekus viibides kogeda selliseid liikumisi, mis talle tavaolukorras jõukohased poleks. Lendamisega oli seotud veel üks ettevõtmine. Õpetajad Meedi Ümar ja Kairi Merimaa täitsid ühe päevakavas tekkinud pausi sellega, et näitasid, kuidas droon filmis koolimaja pealtvaates. Ülesvõetud materjalist pandi kokku ka viieteistminutine videofilm.

“Korraldasime kunstikonkursi ja kunstipäeva selleks, et maakonna õpetajad ja õpilased saaksid tutvuda sellega, milliseid võimalusi meil siin kunsti harrastamiseks ja muudeks tegevusteks pakutakse. Samas oli ka meil huvitav teiste koolide konkursitöödest õppida,” ütles Kiigemetsa kooli direktor Urmas Paju.

Kukeaasta kunstikonkurss oli tema sõnul esimene “pääsuke”, aga tulevikus kutsub Kiigemetsa kool võib olla üles veel teistelgi teemadel kunstitöid looma.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus