Alanud nädal pakub taas esietendust Ugalas, kus naer peaks meid vabastama argielu raskusest. Kuidas ollakse aga tõeliselt vabad, peaks selguma neile, kes saavad osa ansambli Indigolapsed esinemisest.
Kas pole meie ümber juba mitte liiga palju tõsielusarju? Mis sunnib inimesi oma igapäevaelu müüki panema? Kas selle asemel, et ennast lolliks teha, ei võiks hoopis minna teatrisse või kontserdile ja vaadata läbi laval toimuva ka iseendasse?
Konflikt välise ja sisemise vahel
Laupäeval 17. aprillil antakse esietendus Ugala teatris, kus väikeses saalis esietendub Andri Luubi kirjutatud ja lavastatud näidend “Piloot”, mis pälvis 2009. aastal Eesti Teatriagentuuri korraldatud näidendivõistlusel eripreemia. Lavastuse kunstnik on Laura Pählapuu, mängivad Tanel Ingi, Kadri Lepp, Maria Peterson (külalisena Theatrumist), Meelis Rämmeld, Liina Olmaru, Luule Komissarov, Anne Valge, Arvo Raimo, Indrek Sammul, Martin Mill ja Janek Vadi.
Koomilises võtmes kirjutatud lavaloo tegevus leiab aset siin ja praegu. Kesksel kohal üks pere, kes valitakse “pilootprojekti” raames nn näidisperekonnaks. Austava nimetuse taga on tegelikult aga konflikt välise ja sisemise vahel, mida autor-lavastaja Andri Luubi sõnul on tänapäeval silmatorkavalt palju.
“Meil kõigil on aeg-ajalt soov olla pigem väline ja muljetavaldav, olla silmatorkav ja elada uhkemalt. See on pilguheit koomilise ja südamliku nurga alt inimesele ja tema soovile olla väike kuningas oma kuningriigis.”
Avatud maailmapilt
Pühapäeval 18. aprillil algusega kell 19 esinevad Pärimusmuusika Aida väikeses saalis ansambel Indigolapsed. Päev varem ehk laupäeval esineb sama ansambel Tartus Athena pööningusaalis.
Ansambel loodi 2005. aasta oktoobris Tallinna vanalinnas Voorimehe tänava majas number 5. Sellest sai ka pealkirja ansambli debüütplaat “Voorimehe viis”. Äsja Hispaania metsadest naasnud reklaam-meedia haridusega maailmarändur Tom Valsberg kogus kokku sõbrad, et laulda reisil loodud laule koosluses, mille nimeks sai Indigolapsed. Raamatute järgi tähistab väljend “indigolapsed” uue aja lapsi, kes ei allu traditsioonilistele reeglitele, vaid vajavad vabadust ja loomingulist elulaadi, et areneda. Ansambli liikmete jaoks on indigolapsed kõik inimesed, kes oskavad enda sees elus hoida elust pakatavat ja rutiinivaba väikest last ning temale omast avatud maailmapilti, kus kõik on võimalik. Indigolapsele on loomulik nii nutta kui naerda ja väljendada end täiesti ausalt olenemata sellest, kas nii on kombeks või mitte. Just sellised on Indigolapsed ka laval. Nad on tuntud oma kummaliste kontsertide poolest, kus laulud on põimitud maailmarändur Tom Valsbergi jutustatud seikadega oma reisidest, Joosep Kõrvitsa arukate ja ajuvabade anekdootidega, tihtipeale ka külalisesinejate luuletuste ja mõttevälgatustega. Kontsertidel olnud inimesed peavad neid koosviibimisi sõprade kogunemisteks, kus piir publiku ja esinejate vahel tihtipeale täiesti kaob ning nutta ja naerda saavad nii väikesed lapsed, täiskasvanud kui ka paar vanaema tagareas. Seepärast saavadki Indigolaste muusika olemust tõeliselt tunda ainult need, kes tulevad kontserdile.
Indigolaste muusikat võib iseloomustada kui vokaal-akustilist ja etno-pop-jazzilikku. Sinna on segatud muuhulgas regivärssi ja vahel ka bluusielemente. Indigolaste jaoks on need lihtsalt laulud ja igaüks neist tuleb välja just selline, nagu tuleb, mingi kindla stiili raamidesse hoidumata. Indigolastel on ilmunud seni kolm kauamängivat plaati: “Voorimehe viis”(2006), topeltplaat “Ei tea kumb” (2007), “Üks kõiksus”(2009).
Kohtumine Indrek Kaldaga
Eesti Pärimusmuusika Keskuse aprillikuu päevane kontsertkohtumine, mis on mõeldud eeskätt eakatele inimestele, toimub neljapäeval, 15. aprillil algusega kell 13 aida suures saalis. Seekordne külaline on Indrek Kalda, kes esineb ja vastab ka kuulajate küsimustele.
iii
JAANIKA KRESSA