Juubelipidu peetakse jaanuaris

Olgugi et Härjanurme Maarahva Seltsil täitus tänavu 3. novembril 25 aastat tegutsemise algusest, peetakse sünnipäevapidu koos külaelanike ja sõpradega 21. jaanuaril.

Suvel minnakse külla, seekord Harjumaale. “Meil on kõik muud kohad käidud, jäänud on vaid Harjumaa,” tunnistas Härjanurme Maarahva Seltsi juhatuse liige Karina Kaarepere.

Tema sõnul on selts koguaeg tegutsenud, mõnel aastal on tegemisi lihtsalt vähem olnud. Kalendritähtpäevi tähistati alati, lõpetati heinategu, peeti jaanipäeva ja volbriõhtut, kümme aastat käidi koos Jäneda talupäevadel. Seal oldi kohal lausa kaks päeva.

Rahvamaja on saanud kooskäimise kohaks

Algusaastatest alates on Härjanurme Maarahva Seltsi kevad alanud Teeme ära! talgutega. Neid talguid on Sadukülas tehtud juba kaheksa aastat. Algul korrastati koos koolimaja ümbruse parki, kus on Vabadussõja ausammas ja suvine jaanipäeva tähistamise paik. Nüüd on paar aastat koristatud maja.

Endine koolimaja ehk praegune rahvamaja ongi saanud inimestele kooskäimise kohaks. Aktiivselt tegutsevad käsitööring, lauluring ja võimlemisring, ning lastele pakutakse erinevaid tegevusi. Saalis on võimalik mängida indiakat ja võrkpalli. Seltsil on sisustatud kangakudumise tuba nelja teljega. Majas on ruumid seltsitegevuseks ja praegu korrastatakse ruume noortele ning erinevate käsitööliikide harrastamiseks. Sisustatud on muuseumituba piirkonna kooli ja muu ajaloo säilitamiseks. Tänavu juulis peeti juba kolmas Roosipäev, kus õpiti kristallvaigust ehete valmistamist, räägiti rooside kasvatamisest, õpiti biidermeierkimpu valmistama.

Koos raamatukoguga korraldatakse erinevaid teemaüritusi, näiteks Naistelt naistele, Kõik roosid…, Meri on, meri jääb. Härjanurme Maarahva Seltsil on mure raamatukogu pärast, kas see jääb ikka pärast haldusreformi tegutsema.

Kooli juubel korraldati koos vilistlaskoguga

Tänavu 9. juulil korraldati koos kooli vilistlaskoguga üritus “250 aastat kooliharidust Sadukülas”, millest võttis osa üle kolmesaja inimese. Käesoleva aasta projektidest on veel Kohaliku omaalgatuse programmist rahastuse saanud Koostegemise võlu, mille raames korrastati Saduküla rahvamaja jaoks olemasolevat vana mööblit. Raamiti kooliaegsed joonistused ja nendega muudeti maja kooli juubeliks hubasemaks. Karina Kaarepere kirjutas LEADER-isse projekti et saaks koolimaja koridoriseinad viisakamaks, siis oleks saanud raamitud pildid seintele jättagi, kahjuks seekord raha ei saadud. Kui seinad korda saavad, siis pannakse pildid seintele tagasi.

Selts tellis pingi kooli endisele õpetajale ja direktorile Hilda Rehemale. “Tee ääres oli kaks pärnapuud, torm murdis ühe vana pärna maha. Sellest sai teha pingi. Pink on väga ilus. Puurmani vald istutas kohe kooli sünnipäeval uue puu asemele.”

Samuti on korrastatud vana mööblit, toolidel ja diivanil vahetati riie, üks vana diivan on veel vaja korda teha. Seltsi liikmed käisid õppimas mööbli restaureerimist. Tuleva aasta jaanuari teisel poolel lähevad veel, siis peab igaüks ise midagi kaasa võtma, mida ta restaureerida tahaks. Karina Kaarepere sõnul tahtsid seltsi liikmed õppida vana mööblit korrastama. “Inimestel on väga palju vaja korrastada, kõiki asju ei pea kohe ära viskama,” tunnistas ta.

Koos Vägari naistega kaheaastane käsitööprojekt

Selts korraldab kaks korda aastas perepäevi. Härjanurme Maarahva Seltsil on külas käinud politsei, keskkonnaamet, päästeamet. Tänavu taheti elektriohutusest kõnelda. Samal ajal aga oli Pärnus keskkonnamess, Elektrumi rahvas läks sinna. “Leppisime kokku, et järgmise aasta perepäeval räägime elektrist. Tänavu oli kohal Eha Niglas, tema laulis ja mängis lastega, pärast laulsid ka täiskasvanud. Oli üks mõnus päev,”märkis Karina Kaarepere.

Koostöös MTÜ Vägariga on käivitatud kahe aastane LEADER-i projekt, mille raames toimuvad Saduküla rahvamajas koolitused. Kõik algas sellest, et 2014 käidi Saaremaal ja Muhus, naised tõid kaasa Muhu tikandi mustrid, kuid tikkida ei osanud. Vägari naised tahtsid õppida Haapsalu salli valmistamist. Härjanurme rahvas oli varem juba teinud Haapsalu salli. Seejärel tekkiski idee koos midagi teha. Kudumise koolitus on juba olnud, jaanuaris tuleb tikkimine. Sügisel on plaan minna lapitöö tegijate kokkutulekule Prantsusmaale. Organiseerib Katre Arula. Põhiline juhendaja on Kersti Pook. Projekt on kaheaastane, tuleb ka viltimise ja kangastelgedel suurräti kudumise koolitus.

Remonti tehakse rahvamajas tasapisi. Nüüd on ka arvuti seltsi toas laua peal ja isegi printer, viimase tõi küll Anu Kõrve kodunt.

Kuperjanovi ja vabadussõjaga seotud paikadesse oli plaanis teha matk, kindlasti mõeldakse veel midagi huvitavat välja.

Tulevikus tahaks Härjanurme Maarahva Selts tuua jaanitule platsi teisele poole teed, sest nii on ohutum. Võimaliku kohana on mõeldud vana kooliaeda  koolimaja juures, mida saaks talgutega korrastada. Need mõtted pole veel sada protsenti kindlad, kõik sõltub sellest, kuidas läheb koostöö Jõgeva vallaga, kuhu Saduküla kant pärast haldusreformi kuuluma hakkab.

HELVE LAASIK

blog comments powered by Disqus