Jõgeva kesklinnas tondilossina seisev vana politsei- ja kohtumaja kaob tulevikus linnapildist või omandab uue ilme. Pikalt müügis olnud kinnistu ostis möödunud kuul ära Rakvere ärimehele Oleg Grossile kuuluv kontsern OG Elektra ning laguneva hoone asemele on plaanis rajada tänapäevane toidu- ja tööstuskaupade kauplus.
Pargi tn 1 administratiivhoones, mis valmis 1982. aastal, tegutsesid 2012. aastani politseijaoskond, prokuratuur ja kohus. Pärast uue kohtu- ja politseihoone valmimist jäi amortiseerunud tehnosüsteemidega ja kapitaalremonti vajav vana maja tühjaks. Riigi Kinnisvara Aktsiaselts, mis hoonet haldas, üritas seda esialgu müüa enampakkumise teel, ent need katsed ebaõnnestusid. Seejärel pandi hoone kinnisvarabüroo kaudu vabamüüki.
“Kuna hoone oli vabamüügis ligi aasta, siis tõenäoliselt võis selle vastu huvi tunda veel keegi, kuid reaalse ostu-müügi tehinguni jõuti ASiga OG Elektra,” ütles Riigi Kinnisvara ASi kommunikatsioonijuht Madis Idnurm ning lisas, et Grossi firma ostis kinnistu 29 000 euro eest ja tehing sai teoks juba maikuus.
“Ostsime kinnistu selleks, et arendada seal oma põhitegevust, st rajada sinna tänapäevane toidukauplus,” ütles OG Elektra nõukogu esimees ja omanik Oleg Gross.
Tema sõnul lastakse Pargi tn 1 hoonele kõigepealt teha tehnilise seisukorra ekspertiis ning selle tulemuste põhjal otsustatakse, kas maja jääb alles, lammutatakse täielikult või lammutatakse osaliselt. Kõige tõenäolisem variant on ärimehe sõnul siiski täielik lammutamine. Uus kauplus tuleb Grossi sõnul laia sortimendiga ning lisaks toidukaupadele hakkab sealt saama ka tööstuskaupu.
Trumbiks oma liha
“Põhiliselt oleme siiski toidukauba müüjad ning selles valdkonnas tagab meile edu eelkõige omatoodetud liha, mida saame tarbijatele pakkuda soodsa hinnaga. Farme kümne tuhande seaga ja oma tapamaja pole ühelgi teisel Eesti kauplusteketil,” ütles Oleg Gross.
OG Elektra kontserni koosseisu kuulub ka OG Elektra Tootmine, kus valmistatakse Grossi Toidukaupade ketti kuuluvate kaupluste tarvis kulinaaria-, vorsti-, pagari- ja kondiitritooteid. Neidki pakutakse ostjatele soodsate hindadega.
“Me ei oleks hakanud seda amortiseerunud hoonega kinnistut ostma, kui me ei oleks veendunud, et me seal toimetades “ellu jääme” — vaatamata sellele, et Jõgeva kesklinnas on toidukauplusi juba rohkesti,” ütles Oleg Gross. “Julgust kinnistu ära osta andis ka linnavalitsuse suhtumine. Ostu kavandades kohtusime Jõgeva abilinnapea Ants Priiga ja temaga peetud jutuajamise tagajärjel tekkis mul veendumus, et linnavalitsus on väga huvitatud nii sellest, et endise politsei- ja kohtumaja kinnistu korda saaks, kui ka sellest, et Jõgevale tuleks uusi ettevõtjaid ja investeeringuid.”
Uus Grossi Toidukaupade ketti kuuluv pood võiks Oleg Grossi hinnangul Jõgeval uksed avada umbes kahe aasta pärast.
“Kõigepealt tuleb, nagu öeldud, tellida vana hoone ekspertiis. Kui otsustame hoone lammutada, tuleb taotleda lammutusluba ja tellida lammutusprojekt. Ka uut hoonet ei saa kohe ehitama hakata, vaid kõigepealt on vaja muuta katastriüksuse sihtotstarvet: ühiskondlike ehitiste maa peab saama ärimaaks. Vastavalt sellele tuleb algatada aga detailplaneering. Nii et, jah, aega läheb päris palju, ehkki raha poolest võiks kasvõi kohe ehitama hakata,” sõnas Oleg Gross.
Tema sõnul tuleb uus kauplusehoone kindlasti ühekorruseline, sest nagu tema enda ja teiste kaubandusettevõtete kogemused näitavad, toimivad nullkorrus ja teine korrus kaubanduspinnana oluliselt vähem efektiivselt kui esimene korrus.
OG Elektra pole muidugi Jõgeva ärielus uus tulija: esimene Grossi Toidukaupade keti kauplus avati Jõgeval Tähe tänavas kümme aastat tagasi, täpsemalt 2006. aasta mai lõpus.
Jõgeva kesklinna uue kaupluse ehitamine ei tähenda aga seda, et Tähe tänava kauplus uksed suleb.
“See pood asub suurte kortermajade vahel. Neil on oma klientuur ja käivegi on viimasel ajal kasvanud, nii et seda kauplust me sulgeda küll ei kavatse,” kinnitas Oleg Gross.
Tervitatav nähtus
“Jõgeva linna jaoks on see, kui uued ettevõtjad siia tulla tahavad või senised oma äri laiendada soovivad, igati tervitatav nähtus,” ütles Jõgeva abilinnapea Ants Prii. “See, et mõned ettevõtjad siia investeerida soovivad, annab ka teistele signaali, et siin on ettevõtjasõbralik keskkond. Kui Oleg Gross on arvestanud, et ehitamist ette valmistavate toimingute peale võiks kuluda umbes aasta, siis mina usun, et asju saab ajada ka kiiremini. OÜ Eesti Viljasalv soovis näiteks oma Jõgeva üksust laiendada ja vastava detailplaneeringu kinnitamiseks kulus ainult kolm ja pool kuud. Nüüd saab ettevõte augustiks oma hallid püsti panna, just nii, nagu nad soovisid. Ka OG Elektrale vajalikke toiminguid on võimalik teha kiiresti, kui linnapoolne huvi on olemas. Ja antud juhul on. Mõnes omavalitsuses on Grossi firma seevastu arendusplaanid katki jätnud, sest asjad pole piisavalt kiiresti liikunud.”
Kui ajas kümme ja enam aastat tagasi vaadata, siis algselt soovis Grossi firma oma esimese Jõgeva poe rajada Suurele tänavale vana kinomaja lähedale, ent see ettevõtmine takerdus detailplaneeringu taha: ühe kodaniku kaebus lükkas selle kehtestamist üha edasi ja edasi. Siis aga pani senine omanik müüki Tähe tänavas asuva Kajaka poe, OG Elektra ostis selle ära ja loobus Suure tänava krundiga seotud plaanidest.
Juba kümme aastat tagasi ütles Oleg Gross Vooremaa veergudel välja mõtte, et kui Jõgeva ärimaastik kannatab välja kaks Grossi poodi, siis tehakse ka teine. Nüüd on see mõte teoks saamas.
Kui Tähe tänava pood kümme aastat tagasi avati, oli see järjekorras 27. Grossi Toidukaupade keti kauplus. Praegu on nimetatud ketis poode umbes viiskümmend. Ainuüksi Tallinnas on neid neliteist, uusim avati eile Lasnamäel Kivila tänavas. Alustas Grossi firma aga 25 aastat tagasi vaid kahe Rakveres tegutseva poega. Praegu asub emafirmast kaugeim kauplus Võrus. Ühtekokku annab OG Elektra kontsern Oleg Grossi sõnul tööd 1400 inimesele.
RIINA MÄGI