Head laululapsed ja Kõrvits klaveri taga

  

Igakevadise kontserdi “Hea Palamuse valla laululaps” “rosinaks” on ikka olnud see, et klaveri taga istub mõni mainekas kontsertmeister. Seekord oli selleks helilooja ja arranzheerija Tõnis Kõrvits.

Kui tavaliselt on kontsert “Hea Palamuse valla laululaps” see koht, kus lauluharrastusest innustunud lapsed ja muusikakoolis pilli õppijad saavad vanematele ja sõpradele-tuttavatele näidata, mida nad aasta jooksul õppinud on, siis seekord oli tegemist üksiti valla laste lauluvõistlusega, mille paremad pääsesid Eesti Televisiooni laste lauluvõistluse Laulukarussell maakondlikku eelvooru. Eks see tegi ka olukorra laval ja saalis natuke pingelisemaks. Palamuse Gümnaasiumi ja Luua Algkooli muusikaõpetaja Luule Toome tunnistaski, et mitu tublit laululast tegid laval niisuguseid asju, mida nad proovis iialgi teinud pole, mistõttu pole õpetaja osanud neid selliste vigade eest ka hoiatada. Natuke keerulisemaks tegi laululaste olukorra ka vajadus koostööd teha võõra, kuigi väga hea kontsertmeistriga, kes ei pruukinud mängida lugu lapsele harjumuspärases tempos.

Kes läks rohkem, kes vähem närvi, aga kena elamuse sai publik 22 konkursil osalenud laululapse esinemisest ikkagi. Ilusaid vahepalu pakkusid Oskar Lutsu Palamuse Gümnaasiumi algklasside ja keskastme ansambel ning sama kooli õpilased Käthi Kivi ja Egon Laanesoo, kes vanuse poolest juba Laulukarusselli east välja kasvanud, keda kohalik rahvas aga ikka ja jälle suure mõnuga kuulab.

Otsustamise maailmarekord

“Väikesi lapsi on alati meeldiv laulmas kuulda,” tõdes kontserdi lõppedes Tõnis Kõrvits, lisades, et sellise ühe valla laste kontserdi klaveril saatmine oli tema jaoks uudne kogemus. “Tore oli näha, kuidas lapsed pingutasid ning kuidas õpetajad nendega tööd olid teinud.”

Selleks, et keegi lauljatest eriliselt kõrva oleks jäänud, polnud Kõrvitsal enda sõnul klaveri taga tööd tehes lihtsalt aega. Seda suurema tähelepanuga pidid esinejaid jälgima zhüriiliikmed — Jõgeva Gümnaasiumi õpetaja Maret Oja ja Palamuse Gümnaasiumi õpetaja Sirje Kiis. Lõpliku otsuse pidid nad tegema aga suisa maailmarekordilise kiirusega: aega oli neil selleks täpselt niipalju, kui kulus Käthi Kivil Andres Valkoneni laulu “Muretut meelt ja südametuld” ettekandmiseks. Kui kolme vanuserühma osas, millest igaühes oli vaid kolm lauljat, polnudki see ehk keeruline, siis kõige suurema lauljate hulgaga 10-12-aastaste vanuserühma osas küll.

Nimetatud vanuserühmas oli päris mitu head lauljat. Juba varasema maakondliku konkursi kogemusega Liisa Saaristele eelistas žürii seekord siiski Madleen Vapperit — eelkõige emotsionaalsema esituse pärast. Kolme- kuni kuueaastaste hulgast tunnistati tublimaks Janne Eller, seitsme- kuni üheksa-aastastest Egeth Kivimurd ja 13- kuni 15-aastaste hulgast Triin Haagen.

Raske nõuda

“Veatut esinemist on nii noortelt lauljatelt muidugi raske nõuda,” ütles lauluvõistlust kokku võttes zhüriiliige Maret Oja. “Selleks, et närv sisse ei tuleks ning sellest tulenevaid vigu ei tekiks, oleks vaja väga suurt treenitust, aga muusikaõpetajad tegelevad ju solistidega oma põhitöö kõrvalt ega saa sellepärast neile väga palju aega pühendada. Ka laulude valikuga läheb tavaliselt kiireks ning seepärast pole aega laulu sisu koos lapsega lahti rääkida.”

Seekord jäi laste ettevalmistamiseks vähe aega ka sellepärast, et Eesti Televisioon saatis omapoolse võistlusjuhendi maakondadesse suhteliselt hilja.

Tänaseks on Jannel, Egethil, Madleenil ja Triinul ning teistelgi maakonna tublidel laululastel läbitud ka Laulukarusselli maakonnavoor nimega Laulusild: see toimus eile Palamuse rahvamajas. Missuguste tulemustega see lõppes, saab Vooremaast lugeda tuleval nädalal.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus