Juba mitmel aastal on Lustiveres remonditud seal rahvasuus saunamajana tuntud hoonet. Nüüd on ettevõtlike inimeste tegevus vilja kandnud ja pikka aega nukras seisus olnud maja kauni välimuse ning praktilise rakenduse saanud.
MTÜ Lustivere Hooldekodu juhatuse esimees Hille Uus lausus, et 2007. aastal sai temast Lustivere hooldekodu juhatuse liige ja ta valiti varsti juhatuse esimeheks. Nii pääses ta enda sõnul ligi dokumentidele, millega tal muidu tutvuda poleks õnnestunud. Sealt leidis ta ühe varasema projekti ajast, mil praeguses Lustivere hooldekodu hoones tegutses Jõgeva haigla filiaal, mida juhtis Ilme Allikmäe.
Vaimustav idee
Juba tookord oli plaanis rajada hooldekodu kõrval asuvasse saunamajja haigla füsioteraapia osakond. Hille Uus sattus ideest vaimustusse. Ajal, kui ta selle projekti leidis, oli terviseedendus järjest popuraarsemaks saamas. Maainimesed on sageli hädas radikuliidiga ning lihase- ja liigesehaigustega ning vajavad turgutamist. Nii seati eesmärgiks hakata tegelema terviseedenduse ning haiguste ennetamisega. Hooldekodu juhina nägi Hille Uus, kuidas tema klientide tervis oli järjest problemaatilisem. Ta sai aru, et sellises olukorras oleme me süüdi ise, sest pole tegelenud haiguste ennetamisega. Just terviseedenduse ideest koorus välja mõte nimetada hoone tervisetareks ja seda eesmärki praegu sisustamisjärgus olev asutus teenima hakkabki.
Ohtlik olukord
Endine saunamaja oli tarvis saada MTÜ Lustivere Hooldekodu valdusse. Uus tegi Põltsamaa vallavanemale ettepaneku see maja neile müüa.
Tegelikult olid selleks ajaks hoonest järel vaid müürid ja pikka aega ka katus, mis ühel lumerohkel talvel siiski sisse vajus. Põltsamaa vallavolikogu otsustas selle hoone Lustivere hooldekodule kinkida. Hille Uus kirjutas Leader- programmile projekti ja aastal 2010 eraldati sealt hoone ehitusprojektiks raha. Ehitamiseks raha siiski polnud ja kui hoone katus sisse vajus, tõstis kohalik kogukond häält, sest Lustivere lapsed olid harjunud sinna mängima käima ja nüüd oli olukord ohtlik.
Jätkati pangalaenu toel
Esmalt tuli mõelda, kuidas hoonele katus peale ja aknad-uksed ette saada. Aastal 2012 võeti MTÜ Lustivere Hooldekodu omanikeringis vastu otsus, et esimese etapi ehitustöödega püütakse oma rahadega toime tulla. Hoone sai katuse ning aknad-uksed ning jäi taas mõneks ajaks seisma ning 2014. aastal otsustati pangalaenu võtta. Kaubale saadi LHV pangaga ning ehitamine jätkus. Seda tegi Jõgeva Ehitus OÜ.
Pool hoone fassaadist on praegu veel värvimata, selleks on tarvis, et kraadid oleksid pidevalt plussis. Ehitaja on lubanud, et värvib hoone lõpuni aprilli teisel poolel, aga 30. märtsist on majal kasutusluba olemas. Hoone ümbrusse on plaanis veel natuke muru külvata ning osaliselt on aiavõrk ette panemata. Hoone üks külg on sõiduteele väga lähedal ja seetõttu on kavas aia alumine pool katta materjaliga, mis kaitseks seina tolmu ja pori eest.
Huvi sauna ja massaaži vastu
Hille Uus toonitas, et Lustivere tervisetare on mõeldud kõigile, mitte ainult kohalikule kogukonnale. Hoones on olemas puhkeruum, kus on võimalik pidada tähtpäevi, samuti saab seal läbi viia koolitusi, seminare, käsitöömeistrite kokkusaamisi jne. Hoones on olemas kaks sauna, tänu sellele pole tarvis enam planeerida eraldi kellaaegu meestele ja naistele. Olemas on ka massaaživann ja tööle asub massöör. Hille Uus kinnitas, et just sauna ja massaaži vastu on kõige suuremat huvi ilmutatud. Hoones on olemas ka toad, mis sobivad nii lastelaagrile, sünnipäevalistele ööbima jäämiseks kui turistidele.
Soodsad hinnad
Praeguseks on hoone sisustus enam-vähem paigas, selles osas on appi tulnud ka Põltsamaa valla Soome sõbrad. Endal tuleb kindlasti leida massaažilaud ja sauna riietusruumi lukustatavad kapid. Teisel korrusel asuvad majutamiseks mõeldud toad loodetakse sisustada Soome sõprade abiga. Hille Uus nentis, et kahtlemata oleneb klientide arv sellest, kui hästi nad asutust ja sealseid teenuseid reklaamida ja müüa oskavad. Ühe võimalusena võiksid näiteks hoone majutusteenust või ka muid teenuseid kasutada koduhooldajad, kes ei saa oma lähedasest hooldatavast kaugele minna. Koduhooldaja võib kasvõi mõneks tunniks tervisetarre ennast turgutama minna. Samuti võib koduhooldaja oma hoolealuse paariks-kolmeks päevaks hooldekodusse nn intervallhooldusele tuua ja ise saab samal ajal puhata tervisetares. Lustivere hooldekodu juhataja sõnul püütakse tervisetare võimalikult ökonoomselt hallata ja klientidele soodsat hinda pakkuda. Kütte osas on maja juba praegu säästurežiimil, ent samas soe ja hubane. Koridorides liikudes reageerivad valgustid fotosilma abil liikumisele, mis tagab säästu valgustamisel.
Avatakse hiljemalt mais
Alaliselt hakkab hoones tegutsema ainult maja perenaine. Suusõnaline kokkulepe temaga on juba olemas. Kui teenuseid aktiivselt kasutatakse, võib kaaluda veel ühe töötaja palkamist, näiteks võiks tema ülesandeks olla koristamine.
Erinevatel päevadel ja kellaaegadel võivad tervisetares tegutseda mitmed massöörid. Kui on plaanis pidu pidada, on võimalik läbi rääkida mitmete toitlustajatega. Lustivere hooldekodu juhataja sõnul on selles majas võimalik rakendada väga erinevaid kaugtöövorme. Hoone sisustamine võtab veel veidi aega, aga mais plaanitakse seal juba kindlasti teenust pakkuma hakata.
Kui kevadel pakutavaid teenuseid testida, saab sügisel valmis olla juba korralikuks hooajaks ja ka teenusepakette välja töötada. Hoone ette rajatakse hekid ja paigaldatakse pingid. Nii saab siin tuulevarjus rahulikult istuda ja läheduses voolava jõe vulinat kuulata.
Kindlasti on plaanis tervisetare ka pidulikult avada, kuid ajaliselt pole sündmus veel paika pandud. Hille Uusi kinnitusel toimub see hiljemalt mais.
TOOMAS REINPÕLD