Soomlased proovivad meelsasti uusi maitseid

Tänavu juba teist aastat järjest Soomes peetud Põhjamaade suurimal turismimessil Matka 2016 osalenud Jõgevamaa Koostöökoja töötajad kinnitasid, et soomlasi huvitavad uued maitsed väga ja nad on nende proovimiseks valmis Jõgevamaale sõitma.


Tänavu tegutses Jõgeva- ja Peipsimaa ühises boksis kahel messipäeval degusteerimiskohvik, kus pakuti laia valikut huvitavaid suupisteid, nagu Alatskivi lossi sibulamoosi, Adavere suitsuvorsti, Peipsi kurki ja kala, Põltsamaa juustu ning veini. Koostöökoja tegevjuht Aive Tamm rääkis, et külastajate jaoks olid vastavad suupisted valmis pandud, samuti oli jookidest võimalik valida astelpaju- ja tomatimahla vahel. Ampsudele olid pandud põnevad nimed, nagu näiteks “Nostalgiareis maale”, “Vananaistesuve kauge kaja” jms.

Toidud messiampsu konkursilt

Jõgevamaa Koostöökoja toiduspetsialist Ülle Jukk ütles, et neil olid kaasas ka soomekeelsed menüüd, nii et huvilised said meie toidu kohta ka täpsemat infot. “Näiteks oli astelpajujook paljudele täiesti tundmatu, kuid maitses väga hästi,” märkis ta.

Aive Tamme kinnitusel said paljud degusteerimiskohviku toidud  messile kaasa tänu messiampsu konkursile. “Osasid tooteid sai pisut “tuunitud”, et neid oleks võimalik kaasavõetud toiduainetest kohapeal kiiresti valmistada,” lisas ta.

Toiduga jääb Jõgeva- ja Peipsimaa inimestele paremini meelde, on koostöökoja inimesed veendunud. “Kui külalisele jääb mingi maitse hästi meelde, hakkab ta selle kandi vastu rohkem huvi tundma. Pakkusime väikesi suupisteid puulaastudelt, mitte võileibadena taldrikutel,” rääkis Tamm, lisades, et esimestel päevadel  oli messil väga palju turismivaldkonnas tegutsejaid ja ka ajakirjanikke.

Said ise samovarist teed võtta

Jõgeva- ja Peipsimaa boksis sai väga populaarseks kaasas olnud samovar. “Inimesed nautisid seda, et said samovariteed endale ise valada, see oli tõeline elamus, kuigi paljud teadsid, mida samovar endast kujutab,” jagas Tamm muljeid.

Samovar oli ka kõige enam pildistatud objekt meie kandi boksis. Tamme sõnul oli esimesel kahel messipäeval ehk nn ekspertide päevadel külastajate huvi sisuline, reede pärastlõunast tulid aga tavakülastajad. Rahulik töö asendus tõelise rahvamurruga ning degusteerimiskohvikus läks väga kiireks uute ampsude valmistamiseks.

Tunti huvi toiduteemaliste reiside ja eksursioonide vastu. “Oli neidki, kes avastasid, et Kuremäelt Pärnusse saab sõita läbi Jõgevamaa. Tunti huvi, mida vaadata Mustvee kandis, mida Põltsamaal. Väga palju küsiti erinevate toodete kohta, kust neid osta saab, näiteks tunti huvi Kurista söögitare marineeritud kalatoodete vastu. Paljude ettevõtjate eksklusiivset toodangut saabki aga ainult kohapealt osta. Tallinna-Tartu maanteele jääva Põltsamaa leidmisega pole soomlastel probleeme, tuleks vaid sõites linna sisse keerata,” rääkis Ülle Jukk.

Koostöökoja rahval oli kaasas Kalme külas firmas Humal ja Päts valmistatud leiba, samuti Põltsamaa Paikplussi pagaritööstuses valminud saia.

Aive Tamme sõnul sooviksid nad järgmisel aastal messidele veel rohkem ettevõtjaid kaasata. Ühelt poolt on see tema hinnangul tunnustus meie ettevõtjatele, teisalt aga on vaja neil enesekindlust ja võimalusi koostööd teha.

Jõgevamaa trükiseid jagati kogu messi ajal ehk neljal päeval,  Jõgeva- ja Peipsimaa degusteerimiskohviku asemel oli samas kahel päeval Setomaa kohvik.

Tartu ja Lõuna-Eesti ühise messipinna suuruseks on 30 m2 ja kaaseksponentideks on messil MTÜ Setomaa Turism, MTÜ Peipsimaa Turism koos Palamuse O. Lutsu  Kihelkonnakoolimuuseumi ja Põltsamaa lossiga, Hansahotell, Eesti Põllumajandusmuuseum ja Leigo turismitalu.

Järgmisel nädalavahetusel on Jõgevamaa Koostöökoja töötajad Riias messil Balttour 2016, ka seal tegutseb degusteerimiskohvik, kus pakutakse kohalikku toitu. “Seekord tuleb Balttourile kaasa ka Vudila mängumaa,” lisas Tamm. 12. – 14. veebruarini aga osaletakse Tallinnas turismimessil TourEst.

Matka messi degusteerimiskohvikus pakuti ampse ja jooke

*“Õrn koorekaramell põske ja lonks teed peale” ehk samovaritee  vanausuliste suhkruga

*“Tahe suutäis Peipsi sibulatest keedetud šotihõngulise hõrgutisega” ehk Alatskivi lossi sibulamoos Adavere suitsuvorsti ja Kalme küla rukkileivaga

*“Nostalgiareis maale” tähendas Kalme küla suitsulihaga rukkileiba krõmpsu Peipsiveere hapukurgiga

*“Gripihooaja kohustuslik ravim” oli Peipsiveere hapukurk mee ja Uuevälja küla küüslauguga

*“Peipsi printsess pidurüüs” tähendas Maitseelamuse Koja õrnsoolatud Peipsi koha

*“Mehine jõud Peipsi kalast” tuli Kurista söögitare suitsutatud Peipsi latikast marinaadis

*“Teadlaste nutikus kohtus  meisterkoka õpetustega” tähendas Põltsamaa Eesti juustu Manu hõrgu jõhvikakastme ja  Jõgeva tritikalesepikuga

*“Vananaistesuve kauge kaja” oli Põltsamaa lepasuitsu määrdejuust Kalme küla leiva ja Peipsi sibula krõpsudega

*“Ood Eesti kauneima rukkisordi auks” ehk Jõgeva rukkikook suviste marjadega

*Suvi kaasas terveks aastaks” ehk Marimarta tomatimahl

* “Päikesekollane sõõm täiuslikku vitamiinijooki” ehk Sepamäe talu astelpajumahl

*“Pikalt laagerdunud neste Eestimaa marjadest ja puuviljadest”ehk Põltsamaa vein

*“Vimkaga rüübe viie kultuuri kohtumisalalt” ehk Räpina õlu ja vein.

Allikas: Jõgevamaa Koostöökoda

HELVE LAASIK

blog comments powered by Disqus