|
Palamuse lasteaia Nukitsamees lapsed käiksid iga päev justkui seikluspargis, sest lasteaia juurde rajatud mänguväljakul saab nn tarzanirajal õhulendu harrastada, elupuulabürindist väljapääsu otsida ja muud põnevat teha. Õuesõppeklassiga mänguväljak on rajatud kohaliku mittetulundusühingu Sokuturi eestvõttel. |
Mänguväljaku rajamine algas juba möödunud aastal: siis püstitati atraktsioonid, rajati rühmadele kaarekujulise hekiga eraldatud mänguplatsid, jalg- ja jalgrattarajad ning osa haljastusest. Tänavu rajati mänguväljakule õuesõppeklass ja korralik piirdeaed, lõpetati haljastustööd ning kaeti majatagune käiguala mõisakivist sillutisega. Kõigeks selleks taotleti raha kolme erineva projektiga: kaks neist esitati PRIAle ja üks, piirdeaia rajamiseks kirjutatu, EASile. Kolme projekti kogumaksumus oli 1 750 000 krooni ning toetusraha tuli Maaelu Arengu Euroopa Põllumajandusfondist ning Hasartmängumaksust regionaalsete investeeringutoetuste andmise programmist.
Tööd algasid mullu juulis ning kestsid tänavuse aasta septembrini. Mullu tegutsesid mänguväljakul OÜ Belander Grupp (atraktsioonid) ja OÜ Ardens (haljastus ning jalg- ja jalgrattarada), tänavu OÜ Sombrero (piirdeaed) ja OÜ Denoram (õuesõppeklass ja haljastus).
Mänguväljaku haljastusprojekti autoriks on Luua Metsanduskooli aianduse valdkonna juhtivõpetaja Raili Laas, kes kasutas projekti koostamisel sama kooli õpilase Katrin Männiku kujundusideed. Mänguväljakult leiab igasuguseid nutikaid asju: vahva püstkoja, kuhu saavad eralduda need, kes suuremas seltskonnas olla ei taha, raudvarbadest tunnelikarkassi, mis tulevikus muutub metsviinapuutunneliks (sellest on väga tore näiteks jalgrattaga läbi sõita!), õuesõppeklassi juurde kuuluvad peenrakastid, kuhu iga lasteaiarühm kevadel midagi külvata või istutada saab. Aia äärde on istutatud õuna- ja pirnipuud ning marjapõõsad, mis aitavad ka neil lastel, kellel kodus aeda pole, aru saada, kust ja kuidas puuviljad ja marjad meie toidulauale tulevad.
Keksukastid ja koduring
Mõisakivisillutisse on aga tehtud teist värvi kividest keksukastid ja kaks nn koduringi, kuhu kasvataja oma õue peale laiali pudenenud rühma vajaduse korral kokku kutsuda saab. Veel on maja juures tore jalgrattaparkla, kuhu saavad oma rattad hoiule panna nii lasteaednikud kui ka lapsed, mänguväljakul aga minijalgpalliplats, mängumaja, lipuväljak jne.
„Mänguväljaku atraktsioonid on enamasti puidust, mis siinsesse keskkonda hästi sobib,” ütles mänguväljaku projektijuht, MTÜ Sokuturi liige Ave Unt. „Veelgi kenam hakkab plats aga välja nägema siis, kui värskelt istutatud puud-põõsad juurduvad ja lopsakust koguvad ning kui tunnelikarkass metsviinapuuvääte täis kasvab.”
Ave Undi sõnul on MTÜl Sokuturi põhjust tänulik olla päris paljudele inimestele ja organisatsioonidele, kes mänguväljaku projekti teostumisele kaasa aitasid: Katrin Lossile, kes esimest projekti kirjutada aitas, Aavo Välbale ja OÜle Matador Projekt, kes omanikujärelevalvet teostasid, Andres Kruuskannule, kes vajaduse korral mullakoormaid kohale tõi, Urve ja Jaak Rillole ning Andres Haagenile, kes head nõu andsid, Maidu Masingule, kes mänguväljaku atraktsioone käigus on aidanud hoida, ning Palamuse vallavalitsusele, kes pangalaenu teenindamisega seotud kulutused on kandnud. Projektirahad on MTÜ Sokuturi ju kätte saanud alles pärast seda, kui projektis ette nähtud tööd on tehtud, seepärast on MTÜl mänguväljaku rajamiseks laenu tulnud võtta. Valla eestvõttel sai lasteaiamaja ka uued tagatrepid: vanad oleksid korras õueala taustal väga õnnetud välja näinud.
Eestis ainulaadne
Ave Undi kinnitusel käivad mänguväljakul aega veetmas ka tema teismelised tütred, mitte ainult nelja-aastane lasteaias käiv pesamuna. Mänguväljak ongi mõeldud avalikuks kasutamiseks ja mitte ainult õhtuti ja nädalavahetustel. Ka siis, kui lasteaialapsed seal mängivad, võivad kodused mudilased oma emmede saatel neile seltsiks tulla.
Nukitsamehe lasteaia juhataja Marika Meruski sõnul võib lapsed nüüd turvaliselt õue lasta, sest tänu uuele piirdeaiale pole enam ohtu, et nad tee peale auto ette või maja tagant läbi jooksvasse Amme jõkke satuvad. Õuesõppeklassi katusealune sobib aga väga hästi ka välilavaks, nii et tulevikus hakatakse lasteaia traditsioonilisi emadepäevakontserte ja lõpupidusid hoopis mänguväljakul, mitte rahvamajas või laululaval korraldama.
„Ma olen seda mänguväljakut ligemale viisteist aastat oodanud ehk täpsemalt sellest ajast peale, kui lasteaed 1995. aastal Kudinalt Palamusele kolis,” ütles Marika Merusk, kes ka ise MTÜ Sokuturi liikmete hulka kuulub. „Niipalju kui ma mujal töötavatelt kolleegidelt, tuttavatelt, möödasõitjatelt ja mänguväljaku ehitajatelt tagasisidet olen saanud, on ikka öeldud, et meie mänguväljak on Eestis ainulaadne. Ning kolleegid on meie peale muidugi päris kadedad.”
Ave Undi sõnul on n-ö aia sees nüüd tõepoolest kõik tehtud, küll aga ootab veel kordategemist aia ja Amme jõe vahele jääv mudane songermaa. Sellekski on raha juba olemas: see saadi
MTÜ Sokuturi ettevõtmiste hulka kuulub peale mänguväljaku rajamise Palamuse ja Vaivara valla laste ühislaagrite korraldamine. Ka Oskar Lutsu huumoripreemia väljaandmine toimub viimastel aastatel nende eestvedamisel. Hiljuti algatas MTÜ aga Palamusele Kaljo Kiisa mälestusmärgi püstitamise aktsiooni, milleks praegu raha kogutakse. Juhised raha annetamise kohta leiab Palamuse valla kodulehelt.
iii
RIINA MÄGI