Enne Vooremaad tehti Punalippu

2 juuni 1983

Nõukogude armee aastapäeva või võidupüha tähistamine. Endised sõjamehed, kelle rinda ehivad ordenid ja medalid, tõstavad klaasi nende mälestuseks, kes ei näinud võidupäeva. Ilus komme. Kurjast on aga asi siis, kui mõni neist ei oska piiri pidada, kaotab mõõdutunde ja rikub purjuspäi kõigi peotuju.

Liigset klaasitõstmist võib näha ka tööveteranide peoõhtutel. Ka kohvik-klubi õhtutel voolab sageli alkohol.

Võigas on vaadata mõningaid vabaõhukontsertidel lällutavaid külastajaid. Nad saalivad edasi-tagasi, kogunevad põõsastesse ja rüüpavad vägijooke.

Me räägime palju võitlusest alkoholismiga, kuid pidupäevadel unustame kõik ja  leiame, et laual peavad tingimata olema ka viinapudelid.

ALEKSANDER KÕRGESSAAR, “Miks ikkagi alkohol?”

***

Kuulutusteküljel annab Jõgeva Tarbijate Kooperatiiv teada, et pakub vähemalt 16aastastele õppuritele koolivaheajaks tööd. Poisse oodatakse transporditööle, tüdrukuid inventuuri tegema.

4. juuni

Jõgeva rajoonis viibis grupp Tšehhoslovakkia SV juhtivaid töötajaid eesotsas Tšehhoslovakkia Kommunistliku Partei Keskkomitee vastutava töötaja Andrich Czernyga.

Tšehhoslovakkia delegatsioon viibis veel Jõgeva justiitshoones ning tutvus Palamuse Küla RSN Täitevkomitee, “Kevade” kolhoosi, Jõgeva näidissovhoosi ning sordiaretusjaama tööga.

HUGO ALTER, “Külalised Tšehhoslovakkiast”

***

Novembrikuus saab kaks aastat, kui Tabiveres avati teenindusmaja. Maja ehitati uue kauplussöökla kõrvale.

Kahekorruselise hoone esimesel korrusel on kompleksteeninduspunkti-, juuksuri –ja õmblustöökoja  ruumid. Ülemine korrus on kolhoosi käsutuses. Suures ja avaras ruumis vormistavad tellimusi Alli Kottisse ja Helju Ütt, juuksurina töötab Galina Kuusik, õmblustöökojas on ametis koguni viis naist.

Pilditegemise päeval oli kompleksteeninduspunktis tellimusi vastu võtmas Alli Kottisse. Ta ütles, et praegu käiakse neil vähem kui mõnedel teistel kuudel. Selge see, et mais, juunis ja juulis ei tuleta rikkiläinud majapidamisriistad, jalanõud ega miski teine ese end just eriti meelde. Siis on inimestel muud tegemist, eriti maal.

Vaipu tuuakse Tabiverre müügiks ja vahetuseks  Põltsamaa töökojast, silmkoeesemeid nii Põltsamaalt kui ka Jõgevalt.

Et siinmail on liiklusolud head, siis pole haruldane, et rahvast käib ka Luunjast, Tartust ja mujalt.

VAIKE KÄOSAAR, “Mugav ja kättesaadav”

7. juuni

Ega meil selle töödistsipliiniga erilisi pahandusi polnud. Olid tekkinud vaid mõned tavad, mis pole distsipliininõuetega kooskõlas.

Igal hommikul tõi meid oma buss linnast objektile juba kella seitsme ajal ja viis koju tihti veel enne tööaja lõppu. Siis, kui bussijuhil oli vaja minna õhtukooli või tüdrukutega trehvama.

Kui kohale jõuti, vahetati rõivad, tehti suitsu, loeti ajalehte ja taoti turakat. Sass ja Aleks mängisid tamkat. Buldooser ja kopp podisesid õues, raadio andis edasi päevauudiseid ja sünnipäevaõnnitlusi. /…/ Töö juurde saadi nii umbes kella 10 paiku.

Sel hommikul aga sõitsid töödejuhataja ja meister mõlemad koos meestega autobussis objektile.

Midagi oli tulemas, sest buss sõitis ära, aga ülemused jäid. Kell oli juba pool üheksa, aga keegi polnud harjunud nii vara tööle minema. Kohmitseti niisama. Siis tõusis töödejuhataja püsti ja alustas juttu.

“Asi on nii, seltsimehed, et meil tuleb otsustavalt oma tööstiili muuta.  Tuleb alustada ja lõpetada töö ettenähtud ajal, tuleb lühendada lõuna- ja suitsutunde, lõpetada igasugused poes ja arsti juures käimised, kui ei ole tegemist tõsise tööõnnetusega. Homme on esimene kuupäev ja sellest hakkamegi pihta.”

Edasi rääkis ta veel tööminuti väärtusest, käskis hoida korras tööriistad ja töörõivad, tööplatsi jne.

Mehed võtsidki asja tõsiselt. Enne tööpäeva lõppu säeti korda tööriistu ja õmmeldi ette kadunud nööpe. Jaak leidis koristamisel kapipõhjast terve pudeli viina. Pani avariikorgi peale ja peitis vana kirsa sisse.

Nüüd käime uue korra järgi tööl ja häda pole midagi. Ainult natuke harjumist oli alguses vaja.

AKSEL TAMME veste “Kuidas me hakkasime töödistsipliini parandama”

9. juuni

11. juunil toimub Jõgeva jahindusklubi juures rajoonidevaheline jahikoerte näitus. Samal ajal kirjutatakse välja pass vähemalt kümme kuud vanaks saanud jahikoertele. Viimasena mainitud juhul olgu koera omanikul peale koera kaasas koera sünnitõend ja kaks pilti koerast suurusega 3×4 cm, pildistatud küljelt.

ROMEO ALLAS, “Jahikoerte näitus Jõgeval”

11. juuni

Rubriigist Sinepiplaaster saab teada järgmist.

Kaupluse “Tarve” töötajail on kavatsus koosseisu ühe inimese võrra suurendada. Nimelt otsitakse seal isikut telefoni juurde, kel oleks aega ja pädevust vastata päev läbi huugavast telefonist kostvatele küsimustele. Müüjad kurdavad, et oma põhitööd on viimasel ajal lausa võimatu teha. Küll päritakse sulgemise ja lahtioleku aega, küll seda ja teist. Tihtipeale ajab aga mõni igavleja lihtsalt lora.  Niisiis on oskajatel jutupuhujatel avanenud võimalus minna tööle meeliköitvale erialale.

ILMAR TAMM, “Teatajaks”

 

blog comments powered by Disqus