Põltsamaa ühisgümnaasium on Eestis esimene üldhariduskool, kus saab õppida küberkaitset. 9. novembril allkirjastavad uue õppesuuna eluletoojad Põltsamaa ühisgümnaasiumis koostöölepingu ja ühiste kavatsuste protokolli ning kaitseminister Hannes Hanso peab õpilastele kõne, millest otseülekannet on teistel huvilistel võimalik jälgida kooli veebilehelt.
“See on erakordne, et gümnaasiumi ühe õppesuuna ja ainekava väljatöötamisega on tegelenud nii suur koostööpartnerite ring,” ütles Põltsamaa ühisgümnaasiumi direktor Aimar Arula.
“Oma panuse on andnud Eesti NATO Ühing, Kaitseliit, Riigi Infosüsteemi Amet ja Kommunikatsiooni ja Infoturbe Arendus- ja Uurimiskeskus, Kaitseministeerium, Põltsamaa Linnavalitsus.”
Koostööleping eesmärgiks on küberkaitse õppesuuna arendamine Põltsamaa ühisgümnaasiumis, allkirjastavad Põltsamaa ühisgümnaasiumi direktor Aimar Arula, Eesti NATO Ühingu juhatuse esimees Krista Mulenok, Kaitseliidu Küberkaitse üksuse pealik Andrus Padar, Kaitseliidu Jõgeva maleva pealik Mati Kuusvere, Riigi Infosüsteemi Ameti peadirektor Taimar Peterkop ja Kommunikatsiooni ja Infoturbe Arendus- ja Uurimiskeskuse juhataja Rein Põdra.
Ühiste kavatsuste protokolli allkirjastavad Kaitseliidu ülem Meelis Kiili, Kaitseministeeriumi küberpoliitika osakonna juhataja Mihkel Tikk, Põltsamaa linnapea Jaan Aiaots ja Põltsamaa ühisgümnaasiumi direktor Aimar Arula. Protokolliga kinnitavad osapooled, et toetavad oma organisatsiooni pädevuse piires küberkaitse õppesuuna rakendamist süvaõppena Põltsamaa ühisgümnaasiumis ja küberkaitse temaatika käsitlemist üldhariduskoolide riigikaitseõpetuse raames, annavad võimalusel õppetöö läbiviimiseks teise osapoole kasutusse oma seadmeid ja vahendeid ning võimaldavad õppetegevuse osana läbiviidavate õppekäikude raames külastada huvitavaid objekte oma vastutusalas ning toetavad IKT-alase huvihariduse paremat kättesaadavust lastele ja noortele.
Küberkaitse õppesuuna baasõppeaineteks on riigikaitse, tehniline joonestamine ja 3D modelleerimine, programmeerimine, sh robootika. Neile lisandub neli küberkaitse kurust: infoühiskond, infotehnoloogia ja turvalise võrgunduse alused, digiturvalisus ja krüptograafia ning sissejuhatus mehhantroonikasse. Suunaaineid õpetavad nii kooli enda õpetajad kui RIA ja Kaitseliidu spetsialistid, lisaks Euroopa Komisjoni juht Hannes Rumm, Kommunikatsiooni ja Infoturbe Arendus- ja Uurimiskeskuse juht Rein Põdra jt.
“Küberkaitse teemad on maailmas järjest aktuaalsemaks muutunud. Eestist on saanud küberkaitse alal arvamusliider. Tallinnas asub NATO Küberkaitsekeskus. Eesti oli üks esimese riike maailmas, kus ülikoolides küberkaitset teadusainena õpetama hakati. Tõenäoliselt on Põltsamaa ühisgümnaasium üks esimesi gümnaasiume maailmas, kus küberkaitset õpitakse,” ütles Eesti NATO Ühingu juhatuse esimees Krista Mulenok.
Küberkaitse õpetamist Põltsamaal toetab ka NATO Küberkaitsekeskus. Sel sügisel on õpilased juba külastanud NATO Küberkaitsekeskust, kus avalike suhete juht Siim Alatalu tutvustas neile asutuse tööd ning direktor Sven Sakkov käsitles õpilastega NATO julgeolekupoliitikat ja küberjulgeolekut laiemalt.
Õppetöö küberkaitsesuunal algas selle suuna valinud 18 õpilasele käesoleva aasta 1. septembrist.
Põltsamaa ühisgümnaasium on munitsipaalkool, milles õpib 1.-12. klassini ligi 700 õpilast, sealhulgas gümnaasiumiosas 202 õpilast. Kooli gümnaasiumi osa on piirkondliku tähtsusega: pooled õpilased on Põltsamaa linnast, veerand Põltsamaa vallast ning ülejäänud piirkonna omavalitsustest Jõgevamaalt, Viljandimaalt ja Järvamaalt. Kaugemalt tulnud õpilased saavad tasuta elada kooli õpilaskodus, mida kasutab ligi 30 õpilast. Kool teeb alates 1. septembrist 2014 koostööd Tartu kutsehariduskeskusega, õpetades reaal-infotehnoloogia ja majandus-ettevõtluse suunaaineid kutsehariduskeskuse ainekavade alusel, mis võimaldab õpilastel koos gümnaasiumi lõputunnistusega omandada ka vastavalt IT-spetsialisti või ärijuhi kutsealase eelkoolituse tunnistust. Lisaks kahele rakendusliku väljundiga suunale on kooli gümnaasiumiastmes veel reaal-loodus- ja kultuuri-muusikasuund.
Vooremaa