Maaeluminister Urmas Kruuse külastab täna Jõgeva- ja Tartumaad, kus kohtub seakasvatajate, maavanemate ja kohalike veterinaarkeskuste juhtidega. Kõne all on sigade Aafrika katku levik Eestis ja selle takistamise võimalused, teatas põllumajandusministeeriumi avalike suhete osakond.
“Selle nädala jooksul hakkavad kehtima senisest veelgi karmimad bioohutusnõuded seakasvatustes ning Veterinaar- ja Toiduamet alustab üle 900 seakasvatuses erakorralist kontrolli,” ütles maaeluminister Urmas Kruuse. “Tegemist on agressiivse taudiga ja selle piiramiseks tuleb läheneda nii riigil kui ka seakasvatajatel väga jõuliselt. Piirkondlikud veterinaarkeskused on täiendavaks kontrolliks valmis.”
Kruuse kohtub täna seakasvatajate, Jõgeva ja Tartu maavanemate ja kohalike veterinaarkeskuste juhtidega.
Esimesed sigade Aafrika katku leiud kodusigadel avastati juuli keskpaigas Viljandimaal kahes farmis ja ühes Valgamaa majapidamiseks. Praeguseks on sigade Aafrika katku leitud kokku seitsmes farmis ja majapidamises Viljandi-, Valga-, Tartu- ja Järvamaal, kus ohtliku taudi leviku piiramiseks hukati 2127 siga.
Inimestele sigade Aafrika katk ohtu ei kujuta, kuid võib põhjustada ulatuslikku majanduslikku kahju seakasvatussektorile. Iga loomapidaja peab järgima kehtestatud bioturvalisuse meetmeid, et oma loomi taudi eest kaitsta.
Sigade Aafrika katk on väga nakkav ning ägedalt kulgev kodusigade ja metssigade viirushaigus, mida iseloomustab palavik, verejooksud, põletikulised muutused elundites ja suur suremus (kuni 100% loomadest).
Sigade Aafrika katk on levinud mitmetes Eesti naaberriikides (nt Läti, Leedu, Poola) nii mets- kui ka kodusigadel. Eestis diagnoositi esimene sigade Aafrika katku juhtum 8. septembril 2014, mil Hispaanias asuvast Euroopa Liidu referentlaborist saabus kinnitus Valgamaal Hummulis surnult leitud metssea kohta.
Sigade Aafrika katku puudutav teave on koondatud veebilehele www.seakatk.ee<http://www.seakatk.ee> ning küsimusi ja infot taudikahtlusega loomadest saab jätta VTA vihjetelefonil 605 4750.
Vooremaa