Talgud läksid korda

Teeme Ära talgupäeva Jõgevamaa koordinaator Pille Tutt kinnitas, et üheskoos töötamine läks korda kõigis maakonna talgupaikades. Juurde tuli ilu ja puhtust, väärikama väljanägemise ja ümbruse said mitmed ajaloo- ja kultuurimälestised, samuti külaplatsid ja teised seltsielu korraldamise paigad.


Paljudes kogukondades on talgud saanud traditsiooniks, kuid nagu igal aastal, moodustus ka tänavu uusi talguseltskondi. “Kui küsiti, andsin talgujuhtidele telefonitsi nõu, üldiselt jätkus aga algatusvõimet ja pealehakkamist kiiduväärselt piisavalt. Paljusid talgulisi jõudsin tänada laupäeva õhtul või pühapäeval. Suurimad tänud aga kõikidele, kes koostöötamisele oma õla alla panid,” ütles talgupäeva maakonnakoordinaator. 

Traditsiooniline töö – koristamine

Torma vallas tegutses arvukaim seltskond talgulisi selle nimel, et Sadala lasteaiarühma avamine ette valmistada. “Töötegijaid oli nelikümmend neli, nendest kaheksa last ja rohkesti ka emasid-isasid, kelle lapsed Sadalas lasteaias käima hakkavad. Samuti lõid kaasa koolirahvas ja hoolekogu liikmed ning tuldud oli ka kaugemalt. Oru talu panustas ühisesse ettevõtmisse tehnikaga. Korrastasime tulevase lasteaiarühma ruume ja mänguväljaku ala,” rääkis talgute juht, Torma vallavanem Triin Pärsim.

Talgutöid tehti ka Sadala Külade Seltsi rahvamaja ümbruses. “Lõikasime võsa, korjasime oksi, koristasime pargi lehtedest ja prahist,” rääkis talgujuht Vilja-Mari Luhalaid.

Torma vallas paikneva Näduvere küla kiigeplatsi korrastamisele kogunes tänavustel talgutel silmapaistvalt rohkesti noori. Võtikvere külas oli traditsiooniliseks talgutööks pargi koristamine.  “Talgule kogunes veerandsada inimest nii kodukülast kui ka kaugemalt,” ütles talgujuht Krista Pint.

Saare vallas Vassevere külas tegutsesid talgulised Matsemäe laulu- ja võidutulealtari juures. Eveli Lass korraldas talgud Ruskavere külas oma vanematekodu Toomara õuel. “Tegime korrastustöid ja puhastasime ümbrust varemetest. Koduümbruse kordategemine on oluline, et siia tulevikus puhkamiseks ja kooskäimiseks varjualune ehitada,” lausus talgujuht.

Jõgeva vallas tehti heakorratöid  ka Laiuse kalmistul paikneva langenud sõduri mälestusmärgi juures. “30. augustil toimub seal Laiuse koguduse algatusel üritus, millega tähistatakse üheksakümne aasta möödumist selle samba avamisest. Pidulikule kokkusaamisele tulevad Kaitseliidu organisatsioonid,” ütles talgujuht Leina Kreek.

Tabivere vallas Tormi külas valmivale BMX-rattarajale oli pühapäeval viimast lihvi andmas 24 talgulist.

“Ilm oli väga hea ja ka tehtud sai väga palju,” ütles talguid eest vedanud Tabivere vallavanem Tarmo Raudsepp. Tema sõnul sai kogu rada üle silutud ja tambitud, praht põletatud, raja kuivenduskraavid puhtaks ja veel ühte-teist muudki vajalikku korda. “Rada on nüüd valmis ja ootab 16. mail toimuvat avamisvõistlust, ” kinnitas talgujuht. 

Vihmane ilm töötegijaid ei seganud

Jõgeva linnas koristati talgupäeval Betti Alveri muuseumi ja Jõgeva haigla ümbrust, korrastatuma välimuse sai linna staadioni kõrval asuv puudesalu ning ühise tööga trotsisid ebameeldivat ilma ka mitme kortermaja elanikud.

Virtuse spordihoone juurde möödunud aastal rajatud terviseraja korrastustöödel oli ametis ligi 30 talgulist ning kõrvuti tegid tööd paar päeva varem linnavolikogu istungil tuliselt vaielnud opositsiooni- ja koalitsioonipoliitikud. “Peaaegu kõik, kes kohale tulid, jäid ka lõpuni paika,” oli  talgujuht Raivo Meitusel hea meel. “Ilm ei ei olnud loomulikult kiita ning riided said kõigil kohe märjaks. Aga kui juba üleni märg oled, siis pole ju enam suurt vahet, ning teed töö lõpuni.”

Talgutööde käigus laiendati terviseraja kitsamaid kohti ning puhastati seda prügist, murdunud puudest ja võsast. “Korjasime kokku kuus-seitse kotti prahti, virgutusaladele tõime katteks multši ning põhjaküljele istutasime tuulekaitseks 20 mändi,” lausus talgujuht. 

Kuremaal tuli palju rahvast tööle

Kuremaal olid talgud vihmale vaatamata rahvarohked: talgujuht Kaido Väljaots kinnitas, et oma vabast ajast tuli tööd tegema kuus-seitsekümmend inimest. Suur osa neist tegutses vana vorstivabriku, kaalumaja ja Meteci tehasehoone vahelisel alal, mis oli aastatega parajaks padrikuks muutunud. Sealt võeti maha võsa ja osa kuuski.

“Olin ise nelikümmend aastat tagasi nende kuuskede istutamise juures,” sõnas kuremaalane Priidu Raudkats. “Istutasime puud selleks, et lähedal asuva sigala lehk lossis asuvatese sovhoostehnikumi ruumidesse ei tungiks. Nüüd aga sigalat pole ja kuusetuka võib hõredamaks võtta. Nii avanevad asula vahel avaramad vaated ning siitkaudu terviseradadele sammujatel on ka seda paika kenam silmata.”

Kuremaa talgud olid n-ö rahvusvahelised, sest neist võttis osa ka Soome Vabariigi kodanik Tapio Pihlajärvi.

“Ostsime koos abikaasaga mõned aastad tagasi Kuremaale korteri ning veedame nüüd osa aastast siin. Ja ma ei arva, et ma peaksin siin kogu aeg ainult puhkama, ma teen hea meelega ka natuke kasulikku tööd, seda enam, et siin on nii toredad inimesed,” ütles Tapio.

Palamuse vallas Varbeveres pidasid talguid MTÜ Palamuse Pritsumehed liikmed. Nende eesmärgiks oli korda teha sealne vana tuletõrje veevõtukoht.

“Nõukogude ajal tuli iga lauda, kuivati ja muu suurema objekti juurde ka veevõtukoht rajada. Nüüd tuleks need kohad üle vaadata ja lahtised kaevud uuesti kaantega katta, muidu võib keegi sinna sisse kukkuda,” ütles Palamuse vabatahtliku päästekomando pealik ja talgujuht Margus Kaasik.

Varbevere veevõtukoha kaevud said aga laupäeval mitte ainult kaaned peale, vaid ka veega täidetud. Palamuse pritsimeeste enda paakautole tuli Palamuselt vee vedamisel appi ka Jõgeva komando paakauto. Nüüd on puhkeva kahjutule korral võimalik Varbevere piirkonnas lähedalt vett ammutada.

“Maju on siin üsna palju ja viljavõtu ajal tööl ka kaks kuivatit, nii et veevõtukoht on väga vajalik,” ütles üks Palamuse vabatahtlikest päästjatest Toomas Puusepp. Tema talgupäev möödus traktoriroolis: ta tasandas veevõtukoha ümbrust.

RIINA MÄGI, MATI ALEV, JAAN LUKAS, TOOMAS REINPÕLD, KAIE NÕLVAK

blog comments powered by Disqus