Juubelikink koduvalla publikule

Palamuse niigi tihe suvine kultuurikalender sai tänavu üsna ootamatult veel ühe sündmuse võrra rikkamaks: möödunud pühapäeval peeti seal Palamuse esimest ooperi- ja operetipäeva, millel astusid üles põhiliselt Heino Elleri nimelise Tartu Muusikakooli laulueriala õpilased.

Ooperi- ja operetipäeva korraldamise idee kasvas õigupoolest välja sünnipäeva pidamise plaanist. Palamuse vallast Vaidaverest pärit Rasmus Kull, kes kaks aastat Elleri-koolis laulmist õppinud, valmistus nimelt oma 25. sünnipäeva pidama ja otsustas õpingukaaslased sünnipäevale kutsuda. Siis tekkiski mõte, et kui seesuguse loomingulise potentsiaaliga inimkooslus nii või naa kokku tuleb, võiks ka kohalikule rahvale sellest mingit tulu tõusta. Ning ega noortel lauljahaktistelgi olnud midagi ühe esinemiskogemuse võrra rikkamaks saamise vastu. Nii panigi Rasmus Palamuse rahvamaja saali üheks õhtuks kinni ning valla lehte kuulutuse, et 2. augustil toimub „Rasmus Kulli 25. sünnipäevale pühendatud Palamuse I ooperi- ja operetipäev“.

„See on ilmselt kõige halvemini kõlava nimega üritus Palamuse kultuuriloos,“ ütles Rasmus Kull ooperi- ja operetipäeva avades enesekriitiliselt. Ent nimi ei riku meest ega sisukat ettevõtmist. Ning sisukas see tõepoolest oli, sest kuulda sai ligemale poolt Elleri-kooli lauluosakonna koosseisust: I kursuse lõpetanutest astusid üles Egon Laanesoo ja Joosep Trumm, teise kursuse lõpetanutest Kai Kerman, Sander Sokk, Tamar Nugis ja „juubilar“ Rasmus Kull ise, kolmanda kursuse lõpetanutest Laura Saarma ja Karin Helstein ning neljanda kursuse lõpetanutest Maria Leppoja, Merille Liiv ja Andreas Kalkun.

Tulevasi ooperi- ja operetistaare saatsid klaveril sama kooli III ja IV kursuse klaveriõpilased Sandra Vaagen ja Mari Visnapuu. Erikülalise staatuses esitas ühe laulu Toomas Kolk, kes alles alustab lauluõpinguid, ent lööb, nagu Rasmus Kullgi, kaasa mõnedes Vanemuise muusikalavastustes.

Kava tasakaalus

Kontserdikava olid noored lauljad kenasti tasakaalu seadnud: selles jätkus meelehead nii tõsistele ooperigurmaanidele kui ka kergema operetizhanri austajatele. Kontserdi lõpp kulgeski tujutõusu tähe all, sest viimased neli laulu pärinesid tõelisest tujutõstjast — operetist „Silva“, mis Elleri-koolis tänavu veebruaris Ungari pidunädala raames lavale toodi. Erilise mõnuga võttis publik vastu Boni ja Ferri dueti Rasmus Kulli ja Tamar Nugise esituses: mõlemad näikse olevat jämeda huumorisoone ning tugeva lavanärviga. Jäab üle ainult kahetseda, et terve „Silva“ lavastus veebruaris nägemata jäi, ning oodata, millal noored mehed juba diplomeeritud lauljatena lavalaudadele astuvad.

Positiivseid ootusi tekitas tegelikult terve kontsert: ei saa ju eesti klassikalise laulu tulevik tume olla, kui ainuüksi Elleri-koolist selline järelkasv tulemas. Väärib märkimist, et tervelt kolm esinenut kaheteistkümnest pärineb Jõgevamaalt: Egon Laanesoo sealtsamast Palamuse vallast ning Tamar Nugis Põltsamaalt.

Noorte lauljate pühapäevast toimetamist Palamusel oli jälgimas ka Elleri-kooli laulupedagoog Viviane Kallaste.

„Ooperi- ja operetipäeva korraldamise idee on iseenesest suurepärane, selle toimumisaeg aga seotud mõningate riskidega,“ ütles Viviane Kallaste. „Noored on vahepeal poolteist kuud puhanud ning selle ajaga läheb ka kogenud lauljatel, õpilastest rääkimata, hääl teatud määral vormist ära. Parema ülevaate saaks nende tehnilistest võimetest millalgi jaanipäeva paiku, kui kooliaasta just lõppenud. Ent nendel noortel on tõelisteks lauljateks saamisel veel nii pikk tee käia, et eksimused, kui neid ka oli, peaksid olema veel täiesti andestatavad.“

Teatri tõmme

Ega publik Elleri-kooli lauluõpilasi kuulates eksimustele tähelepanu pöörata saanudki, sest need jäid noorte tohutu entusiasmi ja andmisrõõmu varju. Mis „juubilar“ Rasmus Kulli puutub, siis tema kohta ütles Viviane Kallaste:

„Teatrisse pääsemine on tema suur unistus ning mul on hea meel, kui see täitub, sest teater näib olevat tema jaoks kõige loomuomasem paik.“

Osalt on Rasmuse unistus täitunudki, sest ta teeb juba praegu kaasa mõnes Vanemuise lavastuses, näiteks „Savoy ballis“. Elleri-kooli lauluõpilaste hulgas on Rasmus aga ilmselt üsna erandlik nähtus: vaevalt et kellelgi teisel neist filoloogiamagistri kraadi ette näidata on. Rasmus läks aga tõesti pärast Tartu Miina Härma Gümnaasiumi lõpetamist Tartu Ülikooli inglise filoloogiat õppima. Kui bakalaureusekraad juba käes oli, andis Rasmus aga ühekorraga paberid sisse nii ülikooli magistriõppesse kui ka Elleri-kooli lauluosakonda, sest tõmme muusika ja teatri suunas osutusid tugevamaks kui noormees omal ajal arvanud oli. Ühe aasta vedas Rasmus kaht vankrit, siis läks aastaks Šotimaale, et magistriõpe kraadikaitsmiseni välja viia, ning möödunud õppeaastal sai pühenduda juba täielikult lauluõpingutele. Tõsi, tööl tuli kooli kõrvalt siiski käia, sest nii „soliidses“ eas mehel pole Rasmuse arvates ilus vanemate rahakoti peal elada. Lisaks teatritööle õpetas Rasmus viimasel poolaastal Tartu Kivilinna Gümnaasiumis inglise keelt.

„Raske ta oli ja hääle väsitas ära, aga hakkama ma enda arust sain,“ ütles Rasmus, kes on Palamuse publiku lemmik olnud juba päris poisikesest peale: küll lauljana üles astudes, küll teatritükkides kaasa tehes. Tore oleks, kui ta ooperi- ja operetipäeva korraldamise ka vähem juubelihõnguliste sünnipäevade puhul ette võtaks. Sõna „esimene“ tänavuse ooperi- ja operetipäeva nimes seda igatahes loota lubab. Et õpingukaaslased kaasa lööma on nõus, selles pole kahtlust. Tänavugi olnuks esineda tahtjaid Rasmuse sõnul rohkem kui kaksteist, aga publiku vastuvõtuvõime peale mõeldes otsustati kava mitte liiga pikaks venitada.  

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus