27. märtsil tähistati kõikjal rahvusvahelist teatripäeva. Rakveres läks teatripäev 28. märtsil täie hooga edasi: kogu Eestist sõitis sinna kokku harrastustruppe, et maha pidada teatrilaat ja -turniir ning meeleolukas pidu. Jõgevamaad esindas sündmusel Palamuse amatöörteater.
Teatrilaata ja -turniiri peeti Rakvere spordihallis. Laadal pakkusid harrastustrupid ei midagi muud kui iseennast. Ja oma loomingut. See tähendab, et laadale võeti kaasa oma atribuutika ning lavastusi tutvustavad flaierid. Viimaseid pakuti nii teiste truppide liikmetele kui ka linnainimestele, kes märkasid spordihalli tulla. Väike-Maarja seltsimaja näitetrupi liikmed Riina Kink ja Ülle Püvi jagasid näiteks infot mullu välja toodud lavastuse, Hugo Raudsepa “Vedelvorsti” kohta.
“Oleme seda kuus-seitse korda mänginud, aga mängiksime hea meelega veel, kui keegi külla kutsub. Ka Jõgevamaale tuleme hea meelega,” ütles näitetrupi liige Riina Kink.
Väike-Maarja seltsimaja näitetrupiga oli kaasas ka seltsimaja Jõgevalt pärit juhataja Kalev Pärtelpoeg.
“Mina tulin siia eelkõige selleks, et leida truppe, keda oma lavastustega seltsimajja külla kutsuda,” ütles ta. “Ja võin öelda, et mul on kultuurikalender nüüd vaat et terveks aastaks etendusi täis.”
Kalev Pärtelpoeg asus Väike-Maarjasse tööle 2012. aastal, mil sealne seltsimaja tähistas oma sajandat sünnipäeva. Nii et seltsimaja väärikas ajalugu sai talle hästi ruttu selgeks.
“Näitemängul on selles ajaloos väga oluline roll: algul teeniti maja käigushoidmiseks raha just näitemänguetendustega,” sõnas Kalev.
Saaremaa teatri laadaleti tagant leidsin kolm energilist naisterahvast: teatri juhatuse esimehe Elli Tänavotsa ning juhatuse liikmed Merike Merilo ja Tiia Maristi. Neil oli laud flaiereid täis ja kõik neist polnud sugugi seotud nende enda lavastustega.
“Meil Saaremaal on Kuressaare linnateatri näol olemas kutseline projektiteater, ent selle kõrvale mahuvad lahedasti ära ka arvukad harrastustrupid,” ütles Merike Merilo. “Peale meie tegutsevad Saaremaal näiteks Salme vallateater, Orissaare kultuurimaja näitering, Tornimäe näiteselts, Tartitu ja Lümanda näitering jt. Kes tahtsid, võisid meile oma flaierid kaasa anda.”
Saaremaa teater on tegutsenud üle viiekümne aasta. Tõsi, kuni tänavuse jaanuarini kandis see Saaremaa rahvateatri nime. Hiljuti valiti nimelt teatrile uus juhtkond ja siis leiti olevat paras aeg ka nime vahetada.
Nagu perekond
Teatrilaadalistel hoidsid tuju üleval kolm lustakat kostümeeritud tegelast: Arlekiin, Pierrot ja Malviina. Neid kehastasid Ivo Leek, Elin Lemberg ja Tea Parts Rakvere harrastustrupist KaRakTer. Kõnealune trupp oligi Rakvere teatripäeva korraldaja.
“Mõtlesime, et võiks teha midagi, mis harrastusnäitlejad Rakverre kokku tooks. Et Rakverest saaks justkui harrastusteatrite meka,” ütles Tea Parts.
“Ega me kõiki raskusi, mida sellise sündmuse korraldamine kaasa toob, ette näha osanud, aga õnneks oli meil palju abilisi eesotsas Eesti Harrastusteatrite Liiduga,” lisas Ivo Leek.
Harrastustrupp KaRakTer on tegutsenud vaid kaks aastat. Selle juhendajaks on, nagu mitmel teisel Lääne-Virumaa trupilgi, Tiit Alte. 24 eri elualadel tegutsevat inimest on kahe aastaga sulandunud ühtseks näiteseltskonnaks ja sõpruskonnaks.
“See on meile peaaegu nagu perekond, ainult et natuke suurem,” ütles Tea Parts. “Teatri tegemine aitab argirutiinist välja tulla ja tõstab enesekindlust. Kui on näiteks vaja rahva ees sõna võtta, ei kattu ihu enam külma higiga, vaid räägid rahulikult ära selle, mis vaja.”
Ainus, mille üle KaRakTeri innukat teatritegijad kurtsid, oli see, et teatritegemiseks on raha vaja, sponsorid aga kipuvad harrastusteatreid alahindama.
“Kui harrastusteatrit südamega teha, võib tulemus olla vägagi kvaliteetne,” ütles Tea Parts.
Pärast laata sai sealsamas spordihallis teoks lõbus teatriturniir, mida juhtis Rakvere teatri näitleja Margus Grosnõi. Turniir algas kolmeteistkümne osaleva trupi (neist viis olid pärit Lääne-Virumaalt ning ülejäänud Jõgeva-, Järva-, Viljandi-, Rapla-, Saare- ja Tartumaalt) sissemarsi ja tutvustusega. Neljateistkümnenda võistkonna moodustas Eesti Harrastusteatrite Liidu esindus, millesse kuulusid liidu tegevjuht Kristiina Oomer, harrastusteatrite koordinaator Liisi Tegelmann ning juhatuse liikmed Ruth Grünthal ja Priit Põldma.
Kes iganes turniiri võistlusalad välja mõtles, vääriks väikest preemiat, sest harrastusnäitlejad said võisteldes käiku lasta oma nutikuse, leidlikkuse ja loomingulisuse ning publik naeris end tükati hingetuks. Võisteldi nimelt kujuteldava köie vedamises, aegluubijooksus, sõnaseletusmängus (seletada tuli mitte sõnade, vaid kehakeelega!) ja õhupallijooksus.
Uudne kogemus
Eriti vaimukaks kujunes nonstop-etüüd, milles tegi igast trupist kaasa üks inimene. Alustati kahe näitlejaga, seejärel aga hakati tegelasi mõne minuti tagant välja vahetama. Kui mängu tuli uus näitleja, pidi ka etüüdi teema kardinaalselt vahetuma. Hätta ei jäänud keegi: kogu aeg oli huvitav ja kogu aeg oli lõbus. Võistlusi jälginud žürii, millesse kuulusid Eesti Harrastusteatrite Liidu juhatuse esimees Kaido Veski, Rakvere teatri näitleja Tiina Mälberg ning Rakvere linnavalitsuse kultuuri- ja noorsootöö spetsialist Jane Rätsep, valis välja seitse inimest, kes said rolli improvisatsioonilises teatritükis, mis kohe kohapeal ette kanti. Sisukas teatripäev lõppes Rakvere kultuurikeskuses toimunud peoga.
Palamuse amatöörteater oli Rakveres esindatud põhiliselt Palamuse laulustuudio neidudest koosneva väga noore seltskonnaga. Stuudiolaste osavõtul tõi Karmo Toome nimelt amatöörteatris möödunud nädalal välja lavastuse “Kahekõned kohvikutes”.
“Rakvere teatripäev oli meie jaoks väga uudne ja huvitav kogemus,” ütles Anni Zimmermann.
“Siin on kõik inimesed nii mõnusalt “kreisid” ja vabad. Sellises seltskonnas on väga lahe olla,” lisas Ingel Liis Hedgren Haljas.
“Juba selle sündmuse idee on väga hea: harrastustrupid saavad siin oma tegemisi teistele tutvustada,” ütles Karmo Toome. “Saime siit hulga ideid, kuhu suvel teatrit vaatama minna.”
Eesti Harrastusteatrite Liidu tegevjuhi Kristiina Oomeri sõnul peeti kunagi Eestis harrastusteatrite balle, millest tänini legendid liikvel. Need jäid aastaid tagasi paraku soiku. Hiljuti lisandus Eesti Harrastusteatrite Liidu perre aga Rakvere trupp KaRakTer ja nemad käisid välja laadast, turniirist ja peost koosneva teatripäeva mõtte.
“Kiitsime kahel käel heaks. See, kui trupid saavad kokku ka muus kui festivaliolukorras, on väga tore. Harrastustruppide jaoks on oluline leida ka esinemiskohti. Ja siin on see võimalus olemas,” ütles Kristiina Oomer ja lisas, et teatripäev tuleb üsna kindlalt ka tuleval aastal. Kus see toimub, selgub lähiajal.
RIINA MÄGI