Tantsupeo korraldajad allkirjastasid koostööleppe

Möödunud laupäeval allkirjastati Jõgeva kultuurikeskuses kokkulepe, mille kohaselt Jõgeva maa- ja linnavalitsus, Eesti Rahvatantsu ja Rahvamuusika Selts (ERRS), Rahvakultuuri Keskus ja folklooriselts Jõgevahe Pere asuvad tegema koostööd II Eesti Naiste Tantsupeo korraldamiseks 2016. aasta 12. juunil.

Kokkuleppele kirjutasid Jõgeva linnavalitsuse poolt alla linnapea Aare Olgo, ERRSi poolt tegevdirektor Epp Joab, Rahvakultuuri Keskuse poolt direktor Aivi Lintnermann ja Jõgevahe Pere poolt juhatuse esimees Airi Rütter. Jõgeva maavanema allkirja koht jäi lepingul esialgu tühjaks, sest maavanem Viktor Svjatõšev viibis tööreisil Taanis. Ent ta oli andnud eelneva lubaduse naastes alla kirjutada. Koostööleppe kohaselt töötavad nimetatud osapooled välja koostöökava ja kinnitavad II Eesti Naiste Tantsupeo ettevalmistamiseks ühise korraldustoimkonna.

Koostöölepe allkirjastati mitmesaja naistantsija silme all: nimelt toimus möödundud laupäeval Jõgeva kultuurikeskuses uute naistetantsude konkurss, millest võttis osa 28 tantsukollektiivi kogu Eestist. Koostöökokkuleppe sõlmimise järel avalikustati ka teise naiste tantsupeo kunstilise juhi nimi. Kui selgus, et ka teise peo kunstilist toimkonda hakkab juhtima Ülo Luht, vallandus üksmeelne aplaus. Küllap olid tantsijatel siis esimesest naiste tantsupeost, mille ajal Luht sama ametit pidas, nii head mälestused.

Mäletatakse teda muidugi ka paljude teiste pidude ajast: ta on kaasa löönud seitsme üldtantsupeo ja kolme noorte tantsupeo lavastusrühmas. Ta oli ka 2009. aasta tantsupeo “Meri” kunstiline juht ja pealavastaja ning tänavuse tantsupeo “Puudutus” D-segarühmade liigijuht.

Mehe vaatevinklist

“Teine naiste tantsupidu tuleb, sellest ei ole mingit pääsu,” ütles Ülo Luht publiku ees naljatamisi.

Kui esimese naiste tantsupeo teema oli “Naise lugu”, siis teine hakkab kandma pealkirja “Mehe lugu”. See tähendab, et naise olemust hakatakse lahti mõtestama mehe vaatevinklist.</span>

“Mina näen asja vaimusilmas nii, et loo “lahtikerijateks” on peol kaks meest, kellest üks on naiste suhtes ääretu optimist ja teine skeptik,” ütles Ülo Luht. “Nende arutlustest peab välja kasvama mingi konflikt, sest konfliktita lugu pole mingi lugu, ent lõpuks peaksid nad jõudma ikkagi mingi positiivse tõdemuseni. Tõsi, täpsemalt joonistub lugu välja siis, kui repertuaar on valitud, sest lugu tõukub repertuaarist.”

Kui esimese naiste tantsupeo kunstilisse toimkonda olid Jõgevamaa tantsujuhtide kõrval kaasatud teiste paikade tugevad tegijad, siis teise naistepeo lavastuse soovib Ülo Luht valmis teha üksnes Jõgevamaa loominguliste jõududega.

“Mis siis, kui tulemus kahe millimeetri võrra parimast võimalikust kehvem tuleb, aga ma olen veendunud, et Jõgevamaa tantsujuhid on sellise usalduse ja tunnustuse ära teeninud,” ütles Ülo Luht.

Tuleva aasta jaanuarist alates hakkab kunstiline toimkond kord kvartalis koos käima. Peo kunstilise juhi sõnul on kõigepealt plaanis ühiselt üle vaadata mitme tantsupeo videod ning konkreetsete näidete varal läbi arutada, miks üht või teist tantsujoonist kasutati ning kuidas see “töötas”. Ka repertuaari tuleb kiiremas korras valima hakata.

Ajaarvamine alanud

“Uute tantsude konkursilt jäi meile silma kümmekond sellist pala, mida võiks peokavas kasutada,” ütles Ülo Luht. “Ent on vaja teha ka sihttellimused mõnede puuduvate tantsude saamiseks. Näiteks on kavva kindlasti vaja vähemalt kaht meestetantsu: mis “Mehe lugu” see muidu oleks.”

Naiste tantsupeo peakorraldaja, folklooriseltsi Jõgevahe Pere juhatuse esimees Airi Rütter sõnas, et teist pidu on tunduvalt lihtsam ette valmistada, kui oli esimest.

“Esimese peo eel kulus palju aega ja jõudu selleks, et seletada, mis asi see naiste tantsupidu on ja miks me seda korraldada tahame,” ütles Airi Rütter. “Nüüd võib aga kohe asjast rääkima hakata. Loomulikult on korraldajatel nüüd palju rohkem kogemusi, liiatigi alustasime me ettevalmistusi tunduvalt varem kui toona. Tänu sellele on meil rohkem aega mõelda ja üleskerkivatele probleemidele mõistlikke lahendusi leida.”

Kui avalikkuse jaoks olid laupäevane uute naistetantsude konkurss ja koostööleppe allkirjastamine II Eesti Naiste Tantsupeo protsessi avalöögiks, siis Airi Rütteri sõnul on uue peo “ajaarvamine” tegelikult tiksunud juba mõnda aega.

“On toimunud juba mõningaid kohtumisi linnavalitsuse, ERRSi ja Rahvakultuuri Keskuse esindajatega. Ka lavastustoimkonna koosolekuid on juba olnud. Tööle on asunud ka reklaamitoimetaja Raivo Suni ning kunstnikud Katrin Koitla ja Marika Järvet. Sügiseks peab ilmuma peo repertuaari sisaldav raamat ning siis järgnevad juba seminarid tantsujuhtidele, eelproovid ning kõik muu. Loomulikult tuleb hakata ka peo jaoks projektidega raha taotlema,” ütles Airi Rütter.

II Eesti Naiste Tantsupidu

*Toimub 12. juunil 2016 Jõgeva staadionil.

*Pidu kannab pealkirja “Mehe lugu” ning selle kunstiline juht ja pealavastaja on Ülo Luht.

*Peo korraldamisel teevad koostööd Jõgeva maa- ja linnavalitsus, Eesti Rahvatantsu ja Rahvamuusika Selts, Rahvakultuuri Keskus ja folklooriselts Jõgevahe Pere. Sellekohane kokkulepe allkirjastati 1. novembril Jõgeva kultuurikeskuses.

*Pidu on jätkuks I Eesti Naiste Tantsupeole, mis toimus Jõgeva linna staadionil 12. juunil 2011 ja kandis nime “Naise lugu”. Peost võttis osa 3500 tantsijat.

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus