Õhtul läheb juba üsna aegsasti pimedaks, pool lõikuskuust on kohe läbi. Homme on rukkimaarjapäev. Rahvapärimuse järgi peaks selleks ajaks hein tehtud, rukis lõigatud ja uus leivavili ka külvatud olema. Vähemalt usuti mõnel pool, et pärast rukkimaarjapäeva võetud vili läheb talvel kopitama ja ussitama, hiljem külvatud rukist ohustavad aga edaspidi kõiksugu kahjurid.
Viljavõtu ja -külviga on praegu ilmselt siin-seal nii ja naa, aga hein on kahtlemata tehtud ka tänasel põllumehel. See ei tähenda, et ei kasutataks võimalust varuda loomadele lisasööta, kui vihm ädalale kasvuhoogu annab.
Ennevanasti pidas maarahvas rukkimaarjapäeva pühaks: tehti vaid hädapäraseid töid ja kaeti rikkalikum toidulaud. Selline aja mahavõtmine kulus kahtlemata ära, kui kevadisest mulla tahenemisest saati varavalgest pimedani rakkes oli oldud. Praegugi tuletatakse seda maarahvale olulist päeva mitmel pool meelde. Näiteks on Voorel selleks puhuks juba omad ettevõtmised ja traditsioonid välja kujunenud.
Ilma tasub homme terasemalt tähele panna, sest kuiv rukkimaarjapäev ennustab pikka ja sooja sügist. Samuti võiks õhtul aega võtta ja taevasse vaadata: ehk pole paljud märganudki, et seal on tähed taas säravamalt näha.
14. august 2014