Peolekutsutute nimekiri on pikk

Möödunud nädalal avalikustati tänavusele tantsupeole “Puudutus” kutsutud kollektiivide nimekiri. Pidu  peetakse 4.-6. juulini Tallinnas Kalevi staadionil ning Jõgevamaad esindavad seal 30 tantsu- ja liikumisrühma. Laulupeole kandideerijatel tuleb aga veel kannatust varuda: nende peolepääsu osas on lõplikud otsused langetamata.

“Maakond on meil väike, aga väga tubli,” ütles XXVI laulu- ja XIX tantsupeo Jõgevamaa kuraator Pille Tutt. “Meie tantsukollektiivid suutsid peorepertuaari hästi omandada ning enamik neist läbis eelproovid edukalt. Neid, kes tantsupeo ettevalmistusprotsessis küll osalesid, ent kellel siiski koju tuleb jääda, pole palju. Ja nemadki pole tegelikult kehvakesed.”

Tantsupeo ettevalmistusprotsessis osales 43 Jõgevamaa tantsu- ja liikumisrühma. Neist kolmekümne peolepääsemine on tõesti tubli tulemus. Teatud määral võis sellise tulemuseni jõudmist soodustada tantsupeo loovmeeskonna hiljutine otsus tantsujooniseid tihendada ning lubada väljakule umbes kümnendiku võrra rohkem tantsijaid.

“Naisrühmi on meilt peole kutsutud tervelt kaheksa ehk enam kui ühelgi varasemal tantsupeol,” sõnas Pille Tutt. “Väga hea meel on ka selle üle, et peokutse said kõik meie noorte segarühmad ja vanemad segarühmad.”

Tubli töö

Tantsurühmade edu taga on Pille Tuti sõnul tantsijate ja juhendajate tubli töö, hea koostöö mentoritega, perede ja omavalitsuste toetus ja paljud muud tegurid. Ent ettevalmistused peoks pole eelproovide läbimisega sugugi lõppenud. Meie tantsu- ja liikumisrühmade juhendajaid oodatakse 25. mail veel Tartusse jooniste seminarile. Pärast seda tuleks juhendajatel rühmad kokku võtta, et tantsud vastavalt saadud juhtnööridele läbi tantsida.

“Eriti lastele oleks vaja enne pidu selgeks teha, et väljakul tuleb n-ö mustrisse tantsida,” ütles Pille Tutt. “Muidu küsivad lapsed Tallinnas ühel hetkel: “Õpetaja, millal me neid tantse tantsima hakkame, mida me kodus õppisime?””

Kui põhiosa tantsijatest läheb Tallinna peonädala esmaspäeval ehk 30. juunil, siis 2.-3. klassi tantsurühmad on sinna oodatud alles teisipäevaks, 1. juuliks.

“Kõige väiksemad tantsijad on peoks väga hästi ette valmistatud, nii et üldjuhid on arvamusel, et nad saavad kahe proovipäevaga hakkama. Ka väljakujoonised on neil mõnevõrra lihtsamad kui teistel tantsijatel,” ütles maakonna laulu- ja tantsupeokuraator.

Tema sõnul paneb pikk peonädal proovile tantsurühma võime meeskonnana tegutseda.

“Kui üksteist märgatakse ja üksteisele olulisi asju, nagu proovi algusaeg, õige koht väljakul, joogipudeli ja peakatte kaasavõtmise vajadus jne, meelde tuletatakse, on lihtsam vihmas ja päikese käes “ellu jääda”,” ütles Pille Tutt.

Kuidas jagada?

Neid tantsujuhte, kes lähevad tantsupeole enam kui ühe rühmaga, on meie maakonnas päris palju. “Edetabelit” juhib Marika Järvet, kes viib peole neli rühma, talle järgnevad kolme rühmaga Virve Muser ja Sirje Kiis.

“Loomulikult on mul hea meel, et kõik mu rühmad, kes peole kandideerisid, sinna ka said,” ütles Palamuse gümnaasiumi logopeed ja tantsuõpetaja Sirje Kiis. “Eriti suur üllatus oli viienda-kuuenda klassi tantsurühma peolepääs: ettevalmistus läks meil tantsijate vanusest ja rühma koosseisu muutumisest tulenevalt üle kivide ja kändude.”</p>

Lisaks 5.-6. klassi rühmale kutsuti Sirje juhendatavatest rühmadest peole Palamuse gümnaasiumi noorte segarühm ja Palamuse naisrühm Sirtsuline. Rõõmu kõrval tõi kolme rühma peolepääs ka mure, kuidas ennast nende vahel jagada.

“Loodan, et meil lubatakse paar abilist kaasa võtta, kes kõige nooremaid kantseldada aitavad. Püüan ka ise kõigil kolmel rühmal, nii palju kui võimalik, silma peal hoida,” ütles Sirje Kiis ja lisas, et kutsub pärast jooniste seminari kõik oma rühmad kindlasti veel kokku, et ära näidata, kus nad väljakul paiknema ja mida tegema hakkavad.

Enne suurt pidu Tallinnas ootab aga kõiki Jõgevamaa tantsurühmi ja koore osalemine 31. mail Jõgeval toimuval maakonna rahvakultuurifestivalil.

JÕGEVAMAALT XIX TANTSUPEOLE KUTSUTUD KOLLEKTIIVID

2.-3. klassi tantsurühmad

Siimusti lasteaed-algkooli rühm (juhendaja Ingrit Virks)

Pala kooli rühm (Helle Värs)

Jõgeva põhikooli rühm (Marika Järvet)

Palamuse gümnaasiumi rühm (Kadri Lille, Aive Jõessar)

5.-6. klassi tantsurühmad

Lustivere põhikooli rühm Lustakad (Karin Uusküla)

Põltsamaa ühisgümnaasiumi rühm Tantsujalg (Sirje Suvi)

Palamuse gümnaasiumi rühm Murumardikad (Sirje Kiis)

Pala kooli tantsurühm (Marve Juursalu)

Noorte (C) segarühmad

Palamuse gümnaasiumi  Peapööritajad (Sirje Kiis)

Jõgeva põhikooli segarühm (Vivian Paaksi)

Jõgevamaa gümnaasiumi segarühm (Marika Järvet, Ave Lääne)

Põltsamaa kultuurikeskuse segarühm Zipelgad (Madli Teller)

Nooremad (B1) segarühmad

Palamuse segarühm Paunvere Tootsid-Teeled (Virve Muser)

Nooremad algajate (B2) segarühmad

Laiuse-Sadala segarühm (Virve Muser)

Pajusi rahvamaja segarühm Kaljaan (Ülar Martjan)

Vanemad (D) segarühmad

Pala kultuurimaja segarühm (Malle Weinrauch)

Põltsamaa kultuurimaja segarühm Virmalised (Senta Bergmann)

Jõgeva segarühm Kaaratsim (Malle Pügi)

Lustivere segarühm Lustilised (Ülar Martjan)

Naisrühmad

Palamuse naisrühm Sirtsuline (Sirje Kiis)

Ranna rahvamaja naisrühm Lahe (Julia Tross)

Torma naisrühm (Julia Tross)

Laiuse naisrühm Meie Mari (Virve Muser)

Jõgeva folklooriseltsi Jõgevahe Pere 1. naisrühm (Marika Järvet)

Jõgevahe Pere 2. naisrühm (Airi Rütter)

Põltsamaa kultuurikeskuse naisrühm Uhka (Madli Teller)

Esku naisrühm Ilosa (Kaja Kivi)

Neidude liikumisrühmad

Jõgeva muusikakooli rühm Föönix (Marika Järvet)

Adavere põhikooli rühm (Terje Õunapuu)

Naiste liikumisrühmad

Lustivere külaseltsi naisvõimlejad (Karin Uusküla)

i

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus