Põltsamaa valla firma Võhmanõmme põllumajandusühistu loodi kakskümmend aastat tagasi Martin Lillevere nimelise kolhoosi reformimisel Võhmanõmme suurfarmi ja seda ümbritsevate põllumaade baasil. Tänaseks on põllumajandusettevõttes suurendatud piimakarja ning tehtud ka investeeringuid.
Võhmanõmme suurfarm oli üks viimaseid Lillevere-nimelises kolhoosis valminud loomakasvatushooneid. “Põllumajandusreformi tagajärjel moodustati hoiu- ja laenuühistu, millelt majandist iseseisvunud neli ettevõtet ja endised kolhoositöötajad farmis olevad veised välja ostsid. Võhmanõmme põllumajandusühistu sai selle tehingu tulemusena ligi kakssada looma. Praegu on meil veiseid kokku üle viiesaja ning nendest lüpsilehmi 230. Kasvatame nii eesti punast kui ka holsteini tõugu. Karja oleme pidevalt suurendanud ning tõuseb ka piimatoodang. Praeguse seisuga on meie keskmine piimatoodang ligi 7000 tonni lehma kohta ning selle kogusega võib rahule jääda,” rääkis juhataja Toomas Joosep.
“Piima turustame ühistu E-Piim Põltsamaa meiereisse. Selles Eesti tootjatele kuuluvad põllumajandusühistus on piimahinnad küll veidi madalamad kui väliskapitalile kuuluvates, kuid seda tuleb mõista, sest vaja on teha kulutusi ka piima töötlemise arendamiseks. Praeguseks ongi E-Piimast saanud igas mõttes nüüdisaegne ettevõte,” lisas ta.
Nüüdisajastati lüpsiplats
Võhmanõmme põllumajandusühistu üks esimesi investeeringuid tehti lüpsiplatsi uuendamiseks. Ajale jalgu jäänud Läti päritoluga lüpsitehnika vahetati 1995. aastal välja Strangko lüpsiplatsi vastu. Selleks kulus mäletatavasti ligi 500 000 krooni, mille laenasime Hansa Liisingust,” meenutas Toomas Joosep.
“Viis aastat tagasi muretsesime aga ettevõttest Saare Talutehnika tänapäevase kuivati, mis töötab vedelküttel ja mille võimsuseks on 60 tonni vilja ööpäevas,” ütles ta.
Suurfarmikompleksis paikneb ka Võhmanõmme põllumajandusühistu sigala, kus on koos põrsastega 161 siga, nende hulgas kuusteist emist. Sealiha turustatakse ennekõike Otepääl tegutsevasse osaühingusse Oskar. Aastaid tagasi tegeles Võhmanõmme PÜ ka hobusekasvatusega ning pakkus ümberkaudsetele inimestele ka võimalust ratsutada. “Meil ei tasunud enam hobusekasvatus ära, kuid hobused on alles ja nendega tegeleb uus ettevõtja,” lausus Toomas Joosep
Tema sõnul on Võhmanõmme põllumajandusühistul haritavat maad
</p>
Tööjõudu vajatakse juurdegi
Lillevere-nimelise majandi päevil töötas Võhmanõmme piirkonnas 33 inimest. Nüüd on põllumajandusühistusse jäänud poole vähem töötajaid – 16.
“Kvalifitseeritud tööjõudu vajaksime tegelikult juurdegi ning oleks tarvis heade oskustega farmitöölisi,” märkis Joosep.
Põllumajandusühistu algusaastatest on ametis ka pearaamatupidaja Liina Oidram, kes omalt poolt firma käekäiku analüüsis. “Seni oleme hakkama saanud ja võib öelda, et päris hästi läheb. Muret põhjustab aga olukord, kus kütte ja tarvikute hinnad pidevalt tõusevad, kuid piima hind ei jõua nendele järele,” tunnistas ta.
“Ma loodan, et meie firma suudab ka tulevikus konkurentsis püsida. Ise olen pensionieas, kuid püüan ettevõtet juhtida, kuni tervist ja energiat jätkub. Samas olen mõelnud ka sellele, kes võiks pärast mind Võhmanõmme kandis põllumajandustootmist vedama hakata,” rääkis Toomas Joosep.
JAAN LUKAS