Suvevõlgu tuleb sügisel maksma hakata

Suvised allahindlused, väljas söömine, grilliõhtud, lapsi igal sammul meelitavad atraktsioonid võivad pere rahakoti korraga väljamakstud puhkuserahast üsna kiiresti tühjendada. Tulemuseks on vajadus rahasüstiks ja liiga kergekäeline laenukohustuste võtmine.

Kui tööl tuleb puhkuseplaanid juba aasta alguses paika panna, siis rahaasju pole inimesed nii varmad planeerima. Väljaminekute lühiajaline planeerimine soodustab aga emotsionaalset ostlemist ja toob kaasa oma võimalustest suuremad kulutused. Rahanappuse korral kiputakse palju kergekäelisemalt laenurahale mõtlema, makstes nii soovitud toote või teenuse eest laenu hinna võrra rohkem ning võttes suve lõpuks kaela kohustused, mida täita ei suudeta.

Puhkuseplaanide tegemisel tuleks arvestada kogu pere vajaduste ja soovidega, samas ka rahaliste võimalustega. Kõigepealt on mõistlik paika panna tavaeelarve (kommunaalkulud, toidukulud, muud vältimatud kulutused) ja alles siis vaadata, kui palju suvisteks meelelahutusteks üle jääb.

Enne puhkust n-ö sülle sadanud puhkuseraha ahvatleb sellega priiskavamalt ümber käima kui muidu. Seepärast oleks enda distsiplineerimiseks otstarbekam jätta see võimalusel enne puhkust välja võtmata.

Varajase planeerimise kasuks räägib see, et reisipakettide pikalt ette broneerimine annab rohkem valikuvõimalusi ja võimaldab sageli ka kulusid kokku hoida. Omal käel reisimine vajab põhjalikku ettevalmistustööd, siis oskate end kallitest turistilõksudest eemale hoida ja saate puhkusest meeldiva elamuse.

Suvi on mitmetele ettevõtetele ainukeseks suuremaks teenimisvõimaluseks – teatud aladel on nõudlust siis rohkem kui pakkumist. Seetõttu on võimalik küsida tavapärasest kõrgemat hinda. Randa minnes võib aga ka kodunt võileiva ja pudelitäie kraanivett kaasa võtta, selmet kallist pudelivett lürpida või soolaste hindadega restoranis einestada.

Hooaja allahindlused võimaldavad küll vajalikelt ostudelt kokku hoida, ent samas peibutavad kulutama asjadele, mis hiljem vähe- või täiesti ebavajalikuks osutuvad. Vaba aja rohkusest või hirmust “äkki on midagi head” poodlema minemine võib hiljem kaasa tuua rohkem muret, kui asi seda väärt oli. Selle vältimiseks on lihtne oma vajadused kirja panna ja võrrelda nimekirja rahaliste võimalustega. Kui need ettevalmistused tehtud, tuleks koguda eelinformatsiooni ja hindu võrrelda – võib juhtuda et reklaamis “erihinnaga toode” võib osutuda palju kallimaks, kui sama kaup tavahinnaga teises kaupluses.

Kuid suvi ei tähenda ainult kulutuste suurenemist, vaid pakub ka võimalusi nende vähendamiseks. Näiteks lähevad grilliõhtute tarbeks ostetavad poolfabrikaadid või valmistoidud enamasti kallimaks kui samade toitude ise toorainest valmistamine. Puhkuse ajal on aega rohkem ega pea töölt koju jõudes kiiruga perele õhtusööki valmistama. Siis on aega nautida koos perega nii toidu valmistamist kui söömist ning ühtlasi saab nii ka kulusid kokku hoida. Lisaks pakuvad mitmed marjatalud võimalust tulla ja ise endale marju korjata, metsas kasvavad aga kukeseened ja  valmivad mustikad.

Enne puhkusele minekut tasub oma plaanid, vajadused ja võimalused üle vaadata. Nii on võimalik vältida ebameeldivaid rahalisi üllatusi ning planeerimata laenukohustusi.

i

ANNE SÄGI, Swedbanki Eraisikute Rahaasjade Teabekeskuse juhataja

blog comments powered by Disqus