Jõgeva vallas kestavad mõnusad meisterdamisõhtud

Ehkki poest saab tänapäeval osta peaaegu kõike, paelub oma kätega millegi loomine viimasel ajal üha suuremat ringi inimesi. Jõgeva vallas tegutsev MTÜ Jõgeva Koolituskeskus käivitas sellest lähtudes möödunud sügisel käsitöö ja kunsti õpiringide projekti, mis kestab tänavuse aasta lõpuni.

 

Jõgevamaa Koostöökoja kaudu Leader-programmist raha saanud projekt kannab nime “Käsitöö liidab kogukonda ja põlvkondi” ning selle raames pakutakse nii lastele kui ka täiskasvanutele võimalust proovida mitmesuguseid käsitööalasid. Oktoobri alguses Siimusti noortekeskuses toimunud esimeses õpitoas õpetati näiteks polümeersavist ehteid valmistama. Möödunud aastasse jäid veel nõelviltimise, sulatustehnikas klaasehete meisterdamise, keraamiliste esemete salvräti- ehk dekupaažitehnikas kaunistamise, monotüüpiatehnikas saviesemete valmistamise ja tiffany-tehnikas küünlaaluste meisterdamise kursus. Detsembri keskel sai valikut õpitubades valminud töödest imetleda Jõgeva vallavalitsuse saali välja pandud näitusel.

Tööde näitusele toomine polnud kohustuslik, ent osa inimesi raatsis siiski õpiringis tehtu teistele näha tuua,” ütles Jõgeva Koolituskeskuse juhatuse liige Marika Prave. Näituse idee tekkis meil tegelikult alles siis, kui valmis töid nägime, projekti me seda eelnevalt sisse kirjutada ei taibanudki.”

Kui mõned jõulueelsed ja -järgsed nädalad jäeti käsitööhuvilistele muudeks tegevusteks, siis peatselt läheb õpiringide projekt täie rauaga edasi. Jaanuari ja veebruari kursused on juba välja kuulutatud ning neil saab õppida lukulillede, kilekottidest istumisaluste, kohvipakkidest kottide ja lapitehnikas esemete valmistamist ning villastele rõivaesemetele nunovilditehnika abil uue elu andmist. Iseasi, kas välja kuulutatud õpiringidesse end veel kirja on võimalik panna: soodsat käsitöötehnikate õppimise võimalust ollakse üsna agarad kasutama ja nii saavad kohad üsna ruttu täis.

Tuuakse koju kätte

Käsitöö ja kunsti õpiringide projekti käivitama ajendaski meid osalt tõdemus, et inimesed tahavad selles valdkonnas uusi teadmisi omandada küll, ent ei ole just väga altid sellesse oma raha panustama. Meie õpiringides saab tänu Leader-programmi toetusele aga kaasa lüüa üsna napi tasu eest,” ütles Marika Prave. Lisaks sellele viime õpiringid inimestele n-ö koju kätte. Koolitused toimuvad valla eri paikades: Siimusti, Kuremaa ja Jõgeva aleviku avatud noortekeskuses, Vaimastvere ja Laiuse koolis ja mujal.”

Marika Prave sõnul oli teiseks oluliseks ajendiks õpiringide käivitamisel see, et Jõgeva vallas tegutseb terve rida suurepäraseid ja heade ideedega käsitöö- ja kunstiõpetajaid, kelle potentsiaali oleks patt kasutamata jätta. Oma valla inimestele Merje Talistule, Tuijo Küütsile, Meedi Ümarale, Janne Maasingule ja Robert Suvile on siiski appi kutsutud  ka üks külalisõpetaja – Katre Arula Põltsamaa Käsiteokojast. Lapitööd ning villastele esemetele uue elu andmist saabki õppida tema juhendamisel.

Taaskasutus on moekas ja ökoloogilisest seisukohast üksiti tänuväärne nähtus. Ka Jõgeva Koolituskeskuse käivitatud õpiringidest on nii mõnigi seotud taaskasutusega. Salvrätitehnikas kaunistus võib päästa nii mõnegi vana mööblitüki või savinõu prügikasti sattumast, nunovilditehnika annab uue välimuse rõivaesemele, mis muidu kaltsukotti rändaks, katkiläinud tõmblukust saab isegi pidurõivastele sobiva kaunistuse, kohvipakkidest kandekott saab asendamatuks abimeheks poeskäigul jne.

Prooviks kõike

Käsitööhuviliste hulgas on nii neid, kes tahavad üht-kaht kindlat ala proovida, kui ka neid, kes soovivad osa saada peaaegu kõigist õpiringidest. Kui käisin paar kuud tagasi Siimusti avatud noortekeskuses uudistamas, kuidas õpiringlastel sulatustehnikas klaasehete valmistamine läheb, kohtasin nii mõndagi sellist paadunud käsitööhullu”.

Üritan nii palju kursusi läbi käia kui võimalik,” ütles näiteks Kairi Käresk. Kui kududa või heegeldada saab kodus ka, siis klaasehete või keraamiliste esemete valmistamist saab ainult taolistes õpiringides proovida, sest klaasisulatus- või keraamikaahju ei hakka ju naljalt keegi endale koju muretsema.”

Klaasehete valmistamist õpiti Janne Maasingu käe all. Üks, kellele tal juhiseid tuli jagada, oli Meedi Ümar.

Mina olen end jälle Meedi juhendatavasse keraamika õpiringi kirja pannud,” ütles Janne.

Selgus, et õpetajatelgi on huvitav üksteiselt õppida. Ning üldse on sellised ühiselt nokitsemise tunnid väga mõnusad.

Vanasti käisid külanaised koos sukka kudumas. Meie siin tegeleme pisut teistsuguste asjadega, aga põhimõte on sama – ühistöö on lihtsalt mõnus!” ütles Meedi Ümar.

Nii liidabki käsitöö kogukonda ja põlvkondi.

Käsitöö õpiringide projekti kogumaksumus on umbes 5000 eurot. Leader-programmist saadud 4148 euro suurune toetus aitab tasu maksta juhendajatele ja projektijuhile, soetada materjale ning kanda kaugemalt kohale sõitvate juhendajate transpordikulusid. Oma panuse annavad projekti ka Jõgeva vallavalitsus, MTÜ Jõgeva Koolituskeskus ja kursuslased ise. Infot õpiringide kohta tasub otsida nii Jõgeva Koolituskeskuse kui ka Jõgeva valla kodulehelt.

i

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus