Tänavu saime oktoobris tunda nii sooja kui ka talvist ilma

Kuu alguses jätkus veel aktiivne vegetatsiooniperiood ja rohi kasvas jõudsalt. Ööpäeva keskmine õhutemperatuur langes püsivalt alla kümne kraadi alles 6. oktoobrist, mis on keskmisest kaks nädalat hiljem.

7. oktoobril tuli vihmaga koos lumekruupe ja järgnevalt jäi ilm normist jahedamaks ligikaudu kümne päeva vältel. Väga soe oli ilm uuesti 16.-21. oktoobrini, kui maksimaalsed õhutemperatuurid tõusid 12-15 kraadini ja öösel oli sooja 5-10 kraadi. Tavaliselt on ilm nii soe septembri keskpaiku.

Oktoobrikuu jooksul kogunes Jõgeval aktiivseid (üle 10 kraadi) temperatuure 75 kraadi, mis on keskmisest kaks korda rohkem. Ka efektiivset (üle 5 kraadi) soojust kogunes kuu jooksul keskmisest rohkem — 2012. a 73 °C ( keskmine 62 °C). 

Õhus oli esimene külm alles 23. oktoobril

Kuigi maapinna lähedal algasid sügisesed öökülmad tänavu juba augustis, langes Jõgeval õhus esimest korda temperatuur miinuspoolele alles 23. oktoobril. Veel kunagi varem pole 1922. aastast alanud vaatluste järgi esimene öökülm õhus nii hiljaks jäänud. Keskmisena on alanud esimesed sügisesed öökülmad õhus siinkandis juba kuu aega varem — 22. septembril.

Alates 25. oktoobrist muutus ilm talviseks ja hakkas sadama lund. Järgmiseks hommikuks kattis kõikjal maad mõne sentimeetri paksune lumikate. Paksemalt oli lund maakonna lõunaosas. Teed muutusid jäitest ja kinnisõidetud lumest libedaks. Paljud puud olid alles lehes, sulalumi kleepus, koolutas ja murdis oksi.

Langevatest lehtedest moodustus valgele lumele värviline vaip. Ilm oli külm ja maa lumine kuu lõpuni. Kõige külmemal hommikul, 27. oktoobril, langes minimaalne õhutemperatuur Jõgeval -11,9 kraadini. Ööpäeva keskmine õhutemperatuur oli kuuel päeval nullist madalam. Vaatamata külmakraadidele, jäi muld lume all sulaks või vähe külmunuks kuu lõpuni. Oli võimalik jätkata sügiskündi. Värskelt ringi pööratud muld auras külma käes ja linnuparved otsisid traktori järel toitu. 

Sademeid oli keskmisest rohkem

Sademeid oli oktoobrikuu jooksul keskmisest rohkem ja päikest paistis vähe. Oktoobri sajusummaks kogunes Jõgeval 72 mm, s.o 109 protsenti keskmisest. Kuigi kuu sajusumma ei olnud siin piirkonnas normist palju suurem, sadas sageli ja õhuniiskus püsis suur. Päris sajuta jäi kuu jooksul Jõgeval ainult kuus päeva. Päikest paistis kuu jooksul Jõgeva ilmajaama andmetel ainult 49 tundi, mis moodustab normist 62 protsenti. 

Põllumehed koristasid sadude vahel saaki

Oktoobri alguses koristati sadude vahel kartuleid ja juurvilja. Samuti oli kuu esimesel poolel näha põldudel veel suvirapsi, kuid selle koristamiseks oli sadude ja suure õhuniiskuse tõttu oktoobris raske sobivat ilma leida. Septembri esimesel poolel külvatud taliteravilja orased olid jõudnud oktoobri külmalaine ajaks võrsuda kuni kahe külgvõrseni. Augusti keskpaiku külvatud taliraps oli kasvanud samaks ajaks 30-40 sentimeetri kõrguseks ja taimedel oli valdavalt kaheksa pärislehte. Sompus soojade ilmade, ööpäevase väikese temperatuurikõikumise ja vähese päikesepaiste tõttu olid karastumistingimused talvise perioodi eel taimedele ebasoodsad. 

<p style=”LINE-HEIGHT: normal; MARGIN: 0cm 0cm 0pt” class=”MsoNormal” align=”justify”>November tuleb muutlike ilmadega

Milline on olnud novembrikuu ilm Jõgeval 1922-2011. aastate andmetel? Tavaliselt on novembri alguses ööpäeva keskmine õhutemperatuur nullist kõrgem ja langeb miinuspoolele kuu teisel poolel. Ilm on muutlik ja lumikate enamasti novembris veel püsivalt maha ei jää.

Hingedekuu äärmustemperatuurideks on mõõdetud -26,0 °C (1951. aasta 16.novembril) ja 12,7 °C (1967. aasta 13. novembril). Sademeid on tulnud novembris keskmiselt 56 mm, äärmused 10 mm (1998. a) ja 153 mm (1923. a).

i

LAINE KEPPART, Jõgeva Sordiaretuse Instituudi agrometeoroloog-ekspert

blog comments powered by Disqus