“Iialgi ei tohi “ei” öelda, kui kapitalismis midagi pakutakse,” on Põltsamaa kunstiseltsi juhendaja Ethel Hakkaja veendunud. Sellepärast olid kunstiseltsi inimesed kohe nõus Heli Tetlovi filmis kaasa tegema.
Kunstiseltsi liikmed on Põltsamaal nagu avaliku elu tegelased. “Kogu kunstiseltsi elu on ju avalik, sest meil käivad koguaeg lossihoovis ning säilinud hoones, kus tegutseme, turistid, oleme aeg ajalt televisioonis ja selle kõigega harjub ära. Samuti jäädvustab meie tegemisi pidevalt Põltsamaa filmi- ja fotomees Väino Valdmann.” Seega – kaameramehe kohalolek kunstiseltsi inimesi ei häirinud ja nemad temast end segada ei lasknud ning tegid rahulikult oma tööd. “Ta oli meil koguaeg kõrval, me nägime küll,“ lisas Hakkaja.
Vahetult enne Heli Tetlovi ettepanekut maalida tuube olid kunstiseltsi naised saanud valmis näituse, mille nad kostümeeritult avasid. “Me ei raatsinud kleite ära võtta, olime need Vanemuise teatrist laenutanud. See oli väga omapärane kogemus, mis kõikidele meelde jäi.”
“Olime isekeskis heas meeleolus, kui Heli Tetlov tuli oma tuubi-teemalise jutuga. Algul soovis ta, et me tuubi maaliksime. Aga meie keerasime selle edasi ja mina esitasin seltsi liikmetele küsimuse: milline on sinu mälestus, kuidas sa nõuka ajal tuubi kasutasid. Meil kõikidel on ju mingisugused oma mälestused sellest ajast ning nendest toodetest.”
Hakkaja on väga rõõmus, et ühtegi korduvat ideed ei tulnud. “Me olime tulemuse üle väga rõõmsad,” lisas ta.
Maalid valmisid uskumatult kiiresti, ainult kahe nädalavahetusega. Aga kosmonautidest ning nende visiidist ei teadnud kunstiseltsi liikmed algul üldse ja see polnud ka nende jaoks tähtis. “Kuigi see oli meile ette teada, et tullakse filmima.” Hakkaja lisas, et ekspressiivse maali puhul polegi rohkem aega vaja, peaasi, et on idee. “Meil on mõnus seltskond,“ tõdes Hakkaja. “Koguaeg käis üks lõõpimine.”
Ta lisas, et Heli Tetlovil vedas kõvasti sellega, et kohale tuli kosmonaut Gretško. Ja et Põltsamaa kunstiklubis tegutseb Aime Gretško. Ka Gagarin oli tõeline vedamine (jutt sellest, et Vana-Põltsamaa mõisa valitseja oli kunagi Gagarini-nimeline – toim.).
Samas oli kõik ehe, sest naised maalisid. “Ekspressiivset maali me muidugi nii tihti ei tee,“ märkis juhendaja.
Kunstiseltsi liige Aime Gretško küsis, kes kosmonautidest Põltsamaale tulevad. Saanud teada, et Georgi Gretško, tunnistas naine kõigepealt, et pole võimalik! Loomulikult ei saanud ta siis Juri Gagarinit maalida, mida esialgu plaanis, vaid hoopis Gretškot.
Kunstiseltsi naised nägid 20. septembril filmi “Kosmos” esimest korda. “Seekord oli vastuvõtt üsna vaikne, sest saalis oli ka palju võõrast rahvast. Kuigi osa inimesi ikka naeris mõnes kohas kõva häälega küll,“ rääkis Hakkaja.
“Kosmonaudid olid täitsa traksis mehed, polnud nad sugugi raugad,” lisas kunstiseltsi juhendaja. Talle meeldis väga, et mehed viskasid nalja ja tundsid end hästi ning olid väga elavad. Hakkaja peab taolist projekti väga toredaks proovilepanekuks ning tunnistas, et kunstiseltsi liikmed said sellega edukalt hakkama.
i
HELVE LAASIK