Keskmise õhutemperatuuri järgi oli käesoleva aasta juunikuu viimase 90 aasta keskmisest enam kui kraadi võrra jahedam. Temperatuurirežiim püsis tavapärasest madalamana peaaegu kogu kuu vältel.
Ainult jaanikuu keskpaiku, 13. juunist kuni 18. juunini, oli lühike viiepäevane keskmisest soojem periood. Kõige soojem oli ilm 16. juunil, kui maksimaalseks õhutemperatuuriks registreeriti Jõgeval 24,4 kraadi. Maksimaalne õhutemperatuur tõusis Jõgeva ilmajaama andmetel tänavu juunis üle 20 kraadi 13 päeval, mis on keskmisest ainult ühe päeva võrra vähem.
Esimesel juunil oli maapinnal veel öökülm
Viimase 90 aasta keskmisena on üle 25-kraadise kuumusega päevi siinkandis olnud juunis neli, kuid tänavu jaanikuus maksimaalne õhutemperatuur nii kõrgele ei küündinudki.
<p style=”LINE-HEIGHT: normal; MARGIN: 0cm 0cm 0pt” class=”MsoNormal” align=”justify”>Juuni kõige madalam õhutemperatuur mõõdeti Jõgeval esimesel kuupäeval, kui õhus oli sooja Jõgeval ainult 0,5 kraadi ja maapinna lähedal õhukihis langes termomeetrinäit mullal ‑2 ja rohul -4…-5 kraadini. Rohu kohal esines külma kuu jooksul kokku kümnel ööl, kusjuures viimati kahel viimasel kuupäeval.Jaheduses kiratsesid soojalembesed taimed
Efektiivset (üle
Vihma sadas jaanikuus Jõgeval
Vihmasajud ja tuul lamandasid heina
Et suuremad vihmad jaotusid ajaliselt üsna ühtlaselt kogu kuu peale ja sadude vahel jõudis muld kuivada, siis taimi kahjustanud liigniiskust ei tekkinud. Vihmasadudega kaasnes tugev tuul, mis lamandas (koos vee raskusega) tihedaks ja kõrgeks kasvanud heina. Samuti sasis tuul talirukist ning talirüpsi ja -rapsi. Enamik taimi suutis ennast pärast hiljem uuesti püsti ajada. Sadude ja tuule tõttu olid raskendatud põllukultuuride hooldustööd.
Juuli on tavaliselt kõige soojem kuu
Milline on olnud juulikuu ilm Jõgeval 1922.-
i
LAINE KEPPART, Jõgeva Sordiaretuse Instituudi agrometeoroloog-ekspert