Naissoo-konkursil olid edukaimad Türi lauljad

 

Möödunud laupäeval sai Põltsamaa kultuurikeskuses teoks teine üleriigiline Uno Naissoo heliloomingule pühendatud vokaalansamblite konkurss, kust võidu viis seekord koju Türi naisansambel.

Konkursil osales kümme ansamblit ja žürii liikmete kinnitusel oli tase üllatavalt kõrge.


Konkursi korraldaja, Põltsamaa kultuurikeskuse juhi Irja Targama sõnul on tema Naissoo lauludega üles kasvanud.

“Minule isiklikult väga Uno Naissoo looming meeldib,” kinnitas vokaalansamblite laulukonkursi korraldaja. 

Pikalt “laagerdunud” idee kannab vilja

Ansambleid oli Põltsamaale sõitnud Jõelähtmelt, Türilt, Pärstist, Pärnust, Viljandist, Põltsamaalt, Kamarist ja Maarja-Magdaleenast. Eelmisel aastal osalesid konkursil ka lauljad Saaremaalt ja Põlvast. Et konkursil nii tuntud  kui ka uusi muusikakollektiive kuulata sai, oligi Irja Targama sõnul hea.

Ajaliselt toodi tänavune vokaalansamblite võistlus veidi varasemaks, sest arvestati kogu riigis toimuvate kultuuriüritustega. Pealegi sobib Uno Naissoole pühendatud konkurssi läbi viia just märtsis, sest 5. märtsil on helilooja sünniaastapäev.

Põltsamaa kultuurikeskuse direktor tõdes, et tal oli lauljaid kuulates tunne, nagu oleks tegemist professionaalidega.  “Eestis on ikka tõeliselt andekaid lauljaid ja juhendajaid. Pealegi veel olukorras, kus need inimesed laulavad ansamblites ning juhendavad teisi põhitöö kõrvalt. See kehtib ka meie oma kultuurikeskuse segaansambli ja Kamari naisansambli kohta. Arvan, et konkurss peaks kindlasti jätkuma. Samas võiks osalevate ansamblite arv piirduda 12-13 kollektiiviga,” rääkis Irja Targama.

Heast pakkumisest ei saanud keelduda 

Türi meesansambli laulja Ahto Reimaa ütles, et konkursile kutsudes tehti neile hea pakkumine, millest ei raatsitud keelduda. Ansambel on alles kolm aastat koos käinud ja kõik liikmed on n-ö ühiselt stardijoonelt alustanud.

“Lauludes on ju alati rõõmu ning lusti. Kui seda kõike saab nautida tööst vabal ajal, siis mida rohkemat võikski veel tahta,” lausus laulja. Türi meesansambliga liitus ka põltsamaalastele üsna tuntud Ants Välimäe Imaverest.

Huvitav oli fakt, et Mulgimaa pealinnast oli konkursile tulnud venelannade lauluansambel “Vesna.” Ansambli juhendaja Külli Salumäe sõnul tuli see seltskond esimest korda kokku aastal 2000 slaavi lauluklubina. Esialgu oli lauljaid terve koorijagu, kuid ajapikku eraldusid terad sõkaldest ja nii moodustuski ansambel. Põltsamaale tuli kümneliikmeline kollektiiv kohale kaheksakesi  ja lauljaid kimbutanud haiguste tõttu suudeti alles konkursieelsel  õhtul korralikult proovi teha.

Ansambli juhendaja nentis, et ega neil esinemisvõimalusi just üleliia ei ole. Igal aastal astuvad nad üles Tallinnas sealse vene kogukonna uusaastapeol, üle aasta toimub Eestis ka vene kogukonna laulu- ja tantsupidu, millest viljandlannad samuti osa võtavad. Igal aastal osaleb “Vesna” ka Viljandis toimuval ansamblite päeval. 

Laul on meelelahutus


Maarja-Magdaleena meesansambli laulja Kalev Kurs rääkis, et ansambel osales Põltsamaa konkursil  ka aasta eest. Ühtekokku laulab Tabivere meesansamblis üheksa meest, Põltsamaale sõideti kaheksakesi. Meesansambel kasvas paari aasta eest välja Maarja-Magdaleena segakoorist. Kui tavapäraselt kogunevad Tabivere mehed nädalas korra harjutama, siis konkursieelsel nädalal saadi kokku lausa igal õhtul.

“Kui uut laulu õppima hakata, tundub see alguses peaaegu töö tegemisena. Kui aga laul selgeks saab, on see juba täielikult meelelahutus,” tõdes Kalev.

Žüriid üllatas kõrge tase

Kui žürii oli kokkuvõtted teinud, tunnistas selle esimees Andrus Siimon, et ansamblite tase oli tõesti märkimisväärselt kõrge. “Eesti on saanud juurde väärika muusikakonkursi, kus lauluansamblitel on võimalus oma oskused ja võimed proovile panna. Mul on hea meel, et  ansamblite repertuaari on jõudnud rohkelt rahvalauluseadeid,” ütles Siimon.

Põltsamaa Ühisgümnaasiumi muusikaõpetaja Meeli Nõmme sõnul, kes samuti žüriisse kuulus, langetati otsused küllaltki üksmeelselt. Ta tunnistas, et oleks tahtnud anda Grand Prix’ Türi meesansamblile, kuid žürii  mõlemad meesliikmed olid selle poolt, et üldvõit läheks Türi naisansamblile. Meeli Nõmme loodab, et aasta pärast osaleb Uno Naissoo vokaalansamblite konkursil rohkem mees- ja segaansambleid. Ta rõhutas, et Türi mehed  pakkusid tõelise muusikaelamuse. Lisaks heale lauluoskusele olid nad ka humoorikad. Žürii naisliige rõõmustas ka selle üle, et Põltsamaa segaansamblil väga hästi läks ning et ka Kamari naised hästi laulsid.

Üldvõit  Türi naistele


Türi naisansambli laulja Aivi Avi sõnul jäid nad Põltsamaale pisut hiljaks, aga ilmselt oli see hea enne, sest esinemine läks neil suurepäraselt. “Meie ansambel tegutseb kuuendat aastat, aga meil on keskmiselt kolm liiget, sest kolm naist on jooksvalt dekreedis,” viskas ta nalja. Türi naisansambel on teinud koostööd ka ennast teles kuulsaks laulnud kohaliku segakooriga “Suisapäisa.”

Uno Naissoo heliloomingule pühendatud vokaalansamblite konkursi idee autori, Põltsamaa kultuurikeskuse direktori Irja Targama sõnul oli tal see mõte juba üsna ammu, kuid teostuseni jõudis ta sellega alles möödunud aastal. Taoline laulukonkurss toimub ka Kuremaal, kuid Irja Targama kinnitusel oli tema eesmärk pisut teine.

“Uno Naissoo laule on tegelikult väga raske laulda, see muudab konkursi tingimused karmiks. Ansamblid, kes neid laule laulavad, peavad olema üsna võimekad,” toonitas Targama.

Põltsamaa kultuurikeskuse direktori sõnul on tal hea meel, et Uno Naissoo õed, abikaasa ning tütar on ka omalt poolt konkursi kordaminekule õla alla pannud. Samuti toetab vokaalansamblite laulukonkurssi Georg Otsa nimeline Tallinna Muusikakool.


Irja Targama lisas, et ilmselt paljud Põltsamaa inimesed ei teagi, et Uno Naissoo on mingi aja oma lapsepõlvest veetnud just siin.
</p>

Konkursi žürii

*Heino Elleri nimelise Tartu Muusikakooli rütmiosakonna laulupedagoog Ursel Oja

*Koorijuht ja Georg Otsa nimelise Tallinna Muusikakooli dirigeerimise eriala õpetaja Andrus Siimon

*Põltsamaa Ühisgümnaasiumi muusikaõpetaja Meeli Nõmme 

Konkursi parimad

*Meesansamblitest osutus parimaks Türi meesansambel

*Segaansamblite seas jäi esikoht seekord koju, selle sai Põltsamaa segaansambel

*Parima naisansambli tiitli ja Grand Prix pälvis Türi naisansambel

i

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus