Alo päevadel “ruulisid” Gustav Adolf ja Heino Eller

Jõgeva Gümnaasiumis tõmmati möödunud laupäeval joon alla Alo Mattiiseni muusikapäevade raames toimunud üleriigilisele noorte vokaalansamblite konkursile. Peapreemiaga sõitis koju, nagu kaks aastat tagasigi, Gustav Adolfi muusikakooli segaansambel Tallinnast.

 

Peapreemia saanute suhtes polnud žürii ehk Suure Kõrva liikmed kiitusega kitsid.

“Nad suutsid ülikeerulised seaded ülipuhtalt ja suure üleolekuga ära laulda,” ütles koorijuht Raul Talmar. Tema kolleeg Lauri Breede lisas, et võitjad said hakkama ka kaelamurdvate nn logopeediliste trikkidega.

“Näiteks meeskooriga saaks nii keerulist teksti laulda ainult siis, kui tempo kolm korda aeglasemaks võtta,” ütles Breede muiates.

Talmari, Breede ja teiste “suurkõrvade” arvates lähevadki siinsel ansamblite konkursil seaded aasta-aastalt üha paremaks ja huvitavamaks ning üldjuhul kaasneb sellega ka lauljate võimete tõus.

“On küll ka neid ansambleid, kes seadetele alla jäävad või ei naudi seda, mida nad laval teevad, ent selliseid jääb üha vähemaks,” ütles Raul Talmar. Lauri Breede tõstis aga üles küsimuse, kas muusikaõpetajaid ja koorijuhte koolitavad õppeasutused ei peaks neile muu hulgas ka arranžeerimise aluseid õpetama hakkama. Sest ansambli juhendaja rollis annab seadete tegemise oskus suured eelised.

Mõned koorijuhihakatised proovisid laulude seadmisel kätt aga ilma sellealast koolitust läbimata ja tegid seda vägagi edukalt. Tänavu osales konkursil teatavasti päris uus, kuni 26-aastastest noortest koosnevate ansamblite kategooria. Kuuest osalenust tunnistati parimaks Heino Elleri nimelise Tartu Muusikakooli segaansambel, kes juhendab end ise ja tegi ise ka lauluseaded. Kõnealuses ansamblis tegi kaasa ka Jõgeva Gümnaasiumi vilistlane Mai Simson, kes tunnistas, et tänavused Mattiiseni päevad olid tema jaoks üldse esimesed, kus ta ise lavale pääses: Jõgeva Gümnaasiumi esindas tema kooliaastatel konkursil ju meesansambel!

Muusikalised naljad

Nõudlike seadete, vokaalse võimekuse ja lihtsa musitseerimisrõõmu kõrval on Alo Mattiiseni muusikapäevadel ikka suur roll olnud huumoril. Häid muusikalisi nalju on ikka tulnud Kuressaarest ja Raplast, viimasel ajal ka Türilt ja Paidest.

“Kui juhendaja Tea Saar esimeses proovis noodid kätte annab, siis oleme täitsa tõsised ega tee üldse nalja,” ütles žüriilt eripreemia saanud Türi kultuurimaja ansambli Poissmehed liige Kaarel Orumägi. “Aga iga järgmise prooviga tekivad üha uued naljad, nii et viimases konkursieelses proovis peab Tea juba pidurit tõmbama ja ütlema, et me naljategemisega piiri peaksime, sest muidu ütleb Suur Kõrv, et me oleme vindi üle keeranud.”

Kaarel tegi kaasa ka Järvamaa segaansamblis Nagu Päris ABBA, mida juhendavad muusikaõpetajatest õed Tea Saar ja Tiina Kivimägi.

“Nagu Päris ABBA oligi meil algselt pereansambel, sest selles tegid kaasa minu ja Tiina lapsed, aga põhjusel, et mõned poisid liiga suureks kasvasid, tuli meil nüüd Kaarel “kasupojaks” võtta,” ütles Tea Saar. Kui varasematel konkurssidel oli nende pereansambel üsna erandlik nähtus, siis seekord tuli Abjast kohale teinegi pereansambel, mis kandis “Helisevast muusikast” tuttava perekond von Trappi eeskujul nime Von Kask. Ka kaks laulu, mida nad esitasid, pärinesid kõnealusest muusikalist.

“No nemad tegid meile ikka pika puuga ära: ühe muusikaõpetaja seitset last korraga laval esinemas nähes ei suutnud paljud meist pisaraid tagasi hoida,” ütles Tea Saar.

Harjutas magamist

Tiina Kivimäe sõnul võtavad noored lauljad Jõgeval toimuvat mitte niivõrd kui konkurssi, vaid pigem kui toredat laululaagrit.

“Kuulsin, et üks väike Paide laulja oli enne siiatulekut kodus isegi põrandal magamist harjutanud,” ütles Tiina Kivimägi.

Ka Suure Kõrva ainus tänavune uustulnuk, Eesti Draamateatri näitleja Märt Avandi kinnitas, et Alo-päevadel on niisama hea fiiling kui aastaid tagasi, mil tema Raplas koolipoiss oli ja ansambliga Jõgeval võistlemas käis.

“Ainult tase on tohutult tõusnud: meie omal ajal küll nii hästi ei laulnud,” arvas Avandi.

Asjaolu, et tänavu said konkursil osaleda ka kuni 26-aastastest koosnevad ansamblid, tekitas, Suure Kõrva tööruumis muuseas lõbusa arutelu selle üle, kui kõrgele vanusepiiri tulevikus veel võiks nihutada. Selgus, et enamik zhüriiliikmeid vahetaks, kui vanusetsensus lubaks, kohe “ametit” ja koliks hindajate laua tagant konkursilavale laulma ja võistlema.

“Aga kes siis hindama hakkab?” päris Alo Mattiiseni muusikapäevade korraldaja Maret Oja kurja häälega aru.

“Ah, eks alla kahekümnesed siis hakka!” vastasid “suurkõrvad” muretult.

Arvata võib, et enamik neist istub siiski tuleval aastalgi rõõmsasti Suures Kõrvas ja osalejate vanusepiir püsib seal, kus see tänavu oli. Ainult et siis on kuni 26-aastaste ansambleid loodetavasti tunduvalt rohkem ja konkurents nende vahel vastavalt sellele tugevam. 

Üleriigilise vokaalansamblite konkursi paremad 

Peapreemia — Gustav Adolfi muusikakooli segaansambel (juh Moonika Tooming)

Parim 4.-5. kl ansambel — Toomas Volli Laulustuudio tütarlasteansambel Rõõmurullid (Toomas Voll)

Parim 6.-7. kl ansambel — Tallinna Reaalkooli tütarlasteansambel (Heli Roos)

Parim 8.-9. kl ansambel — Kuressaare Gümnaasiumi huvikool Inspira tütarlasteansambel Särts (Pilvi Karu)

Parim 10.-12. kl ansambel — Tallinna Reaalkooli segaansambel (Eve Karp)

Parim kuni 26-aastaste ansambel — H. Elleri nim Tartu Muusikakooli segaansambel

(Tunnustatute täisnimekirja vaata Jõgeva Gümnaasiumi kodulehelt www.joggym.edu.ee)

i

RIINA MÄGI

blog comments powered by Disqus