Möödunud kolmapäeval Jõgeval Betti Alveri muuseumis peetud õpilasetlejate maakondlik konkurss osalejate põua all ei kannatanud: ehkki ilm oli päris külm, tuli sõnakunstis üksteiselt mõõtu võtma 32 noort üheksast koolist. Neli nende hulgast välja valitut esindavad Jõgevamaad homme Puurmanis toimuval õpilasetlejate riigikonkursil.
Nooremast vanuserühmast valiti riigikonkursile Emili Selgis (Jõgeva Gümnaasium, juhendaja Maire Baida), keskmisest vanuserühmast Ly Liblikas (Maarja Põhikool, juhendaja Marje Koorits) ning vanemast vanuserühmast Kati Kivistik (Palamuse Gümnaasium, juhendaja Meeli Kägo) ja Eisi Kõiv (Jõgeva Ühisgümnaasium, juhendaja Inga Reinumägi).
Zhürii kiituse pälvisid 4.-6. klassi õpilastest Doris Tell (Palamuse Gümnaasium), Maarja Tiits (Jõgeva Ühisgümnaasium) ja Liisbeth Kesamaa (Jõgeva Gümnaasium), 7.-9. klassi õpilastest Tõnu Kastepõld (Palamuse Gümnaasium), Mari-Liis Kirsimägi (Põltsamaa Ühisgümnaasium) ja Kristjan Pint (Jõgeva Gümnaasium) ning 10.-12. klassi õpilastest (Ivor Piir (Jõgeva Ühisgümnaasium).
“Tore, et Jõgeval saadakse selleks, et sõna austada, kokku just Betti Alverile pühendatud muuseumis,” ütles etlejate konkursi zhüriisse kuulunud Eesti Harrastusteatrite Liidu juhatuse esimees Kristiina Oomer. “Üldmuljed konkursist on väga head. Muu hulgas tegi rõõmu osalejate rohkus. Kui ma nüüd jõgevamaalaste tuju rikkuda tahaksin, siis võiksin küll võrdluseks öelda, et Saaremaa eelvoorus oli osalejaid 90 ringis, aga nemad on seal ju puhta kultuurihullud.”
Jõgevamaa noori etlejaid oli peale Kristiina Oomeri, Jõgeva maavalitsuse haridus- ja sotsiaalosakonna peaspetsialisti Tiina Tegelmanni ja Jõgeva abilinnapea Mihkel Kübara hindamas ka tõeline tujurikkuja ehk aastavahetuse sketšisaatega “Tujurikkuja” ning paljude lavarollidega tuntust kogunud Eesti Draamateatri näitleja Märt Avandi.
“Kui noored eeldasid algul, et Avandi hakkab nalja tegema, siis peatselt selgus, et nende seltsi on tulnud asjalik õpetaja,” ütles Tiina Tegelmann. “Avandi kommentaaridest pärast iga vanuserühma etteastet oli noortel palju kasulikku kõrva taha panna.”
Avandi tegi noortele selgeks lihtsa tõe, et enne lavale minekut peab igaüks endalt küsima, mida ta sinna tegema läheb, mitte kuidas ta seda teeb. Ilmekus, mida õpetajad emakeeletunniks pähe õpitud luuletust lugevalt õpilaselt ikka nõudnud, on aga nimeka näitleja meelest ohtlik asi, sest kipub sujuvalt üle minema mängitsemiseks, maneerlikkuseks.
“Kui ilmekus muutub eesmärgiks omaette, võib see mitte soodustada, vaid segada teksti jälgimist,” ütles Märt Avandi. “Mida poeetilisem või traagilisem on näiteks tekst, seda lihtsamalt tuleks seda lugeda, sest kui te hakkate neid emotsioone oma lavalise olekuga üle võimendama, siis varjutate te ära teksti enda poeesia ja traagika. Lihtsalt lugedes tulevad need palju paremini esile.”
Teksti valimisel soovitas Avandi noortel oma sõna maksma panna, mitte usaldada liialt juhendaja maitset.
“Tekst peab teile endale huvi pakkuma, muidu ei suuda te sellega köita ka kuulajat,” ütles ta.
Zhürii hinnangul olid seekord eriti tublid noorem, 4.-6. klassi, ja vanem, 10.-12. klassi vanuserühm, keskmise, 7.-9. klassi vanuserühma etteasted jäid pisut kahvatumaks. Ühiselt leiti, et küllap oli selles süüdi n-ö rahutu iga, mis süvenemist ei soosi.
“Üldiselt olid zhürii otsused üsna üksmeelsed,” ütles Kristiina Oomer. “Tunnustuse pälvisid, nagu ikka, need, kes leidnud ise või juhendaja targal nõuandel hea materjali.”
“Need, kelle riigifestivalile edasi saatsime, teadsid väga hästi, mis asja nad lavale ajama ja mis lugu jutustama olid tulnud,” ütles Tiina Tegelmann. “Neid kuulates hakkas lausa pilt silme ees jooksma. Tunnustust ja tänu väärivad aga kõik õpetajad, kes noorte etlejate konkursiks ette valmistamisega vaeva näinud, ning Jõgeva Gümnaasiumi huvijuht Kersti Kruus, kes konkursi korraldamisel suure töö ära tegi.”
“Tore, et õpilasetlejate konkursid Jõgevamaal ja mujal meie sõnakunstitraditsioone alal hoida aitavad,” ütles Kristiina Oomer. “Tänapäeva e-ajastul kõneldakse ju üksteisega ja suheldakse näost näkku üha vähem.”
Homsele õpilasetlejate riigikonkursile on Jõgevamaa esindajatel mõnusalt lühike maa sõita, sest see peetakse Puurmani gümnaasiumis.
“Tore, et see kaunis mõisahoones asuv kool oli nõus riigikonkurssi võõrustama,” ütles Kristiina Oomer. “Otsimegi riigikonkursside ja -festivalide jaoks selliseid toredaid kohti, kus paljud lapsed käinud pole.”
i
RIINA MÄGI