Jõgeva külmarekord võib ka löödud saada

Eesti Meteoroloogia ja Hüdroloogia Instituudi (EMHI) andmetel langes õhutemperatuur pühapäeva hommikul kella seitsme ajal Jõgeval -35 kraadini. Tegemist on selle talve uue külmarekordiga, kuid ka see rekord võib löödud saada, kinnitas EMHI sünoptik Taimi Paljak.

Paljaku sõnul on veebruar alles alanud ning vähemalt üks külmalaine on veel ees. “Kas see just nii vinge tuleb, on veel vara öelda,” tunnistas ta.

Tema sõnul oli esmaspäeva hommikul üks variant ka taoline, et käesoleva nädala lõpp tuleb samuti külm. “Pärastlõunaks on aga selge, et see külm jääb siiski Venemaale ja meile ei jõua,” tõdes ta. Seega jääb ilm alanud nädala lõpul siiski küllaltki pehmeks.

Uuel nädalal läheb kindlasti uuesti külmemaks, kuid need on mõistlikud talvised temperatuurid,” lubas sünoptik.  

Soodne asukoht

Eelmine rekord oli laupäeva hommikul, kui temperatuur langes -34,8 kraadini.

Eestis oli nädalavahetusel ühtlaselt külm, nii et -35 mõõdeti tõenäoliselt päris mitmes kohas, kus meil meteojaama pole,” tunnistas Paljak. Tema kinnitusel on Jõgeva ja Kuusiku soodsates tingimustes ametlikud jaamad.

Tudul mõõdeti ööl vastu pühapäeva kõige madalamaks temperatuuriks -35,1 kraadi, kuid see ei lähe ametliku külmarekordina arvesse, kuna see mõõtejaam ei vasta rahvusvahelistele standarditele. Ka Virumaalt saatis üks mees EMHI-le meili, et mõõtis oma kodus -37 kraadi, kuid seegi rekord ei lähe arvesse, sest tegemist pole ametliku ilmajaamaga.

Käesoleva nädala algul hakkab meil tugevnema tuul. Just tuule tõttu mõjub pakane organismile laastavamalt. Terviseamet hoiatas, et näiteks 22 külmakraadiga tajub organism juba nõrga tuule korral tegelikult kui -30 kraadist pakast, mille puhul võivad katmata kehaosad saada külmakahjustusi 10-30 minutise õues viibimise ajal. 

Pikki külmaperioode pole sageli

Eesti Meteoroloogia ja Hüdroloogia Instituudis välja antud teatmiku Eesti ilma riskid” järgi peetakse inimese tervisele eriti ohtlikuks ööpäeva miinimumtemperatuuri püsimist  -30 °C ja alla selle viie või enama ööpäeva vältel.

Taolisi perioode ei ole Eestis esinenud kuigi sageli: 1961. aastat praeguseni vaid seitsmel aastal: 1963, 1967, 1968, 1978, 1985, 1987 ja 1996.

Kõige hullem aeg antud kriteeriumi kohaselt oli 5.-12. jaanuaril 1987, kui Tartus-Tõraveres oli taolist pakast kaheksal, Väike-Maarjas viiel ning Võrus kolmel päeval

Alates 1961. aastast tänaseni on termomeetrinäit olnud allpool -30 kraadi 25 aastal. Pakaselisi päevi miinimumtemperatuuriga vähemalt -25 °C esineb aga pea igal talvel.

Eesti kõigi aegade külmarekord, -43,5 kraadi alla nulli, sündis 17. jaanuaril 1940 samuti Jõgeval. 

Pühapäeva hommikul oli alla -30 kraadi

*Toomal -34,1 kraadi

*Jõhvis -33,7 kraadi

*Väike-Maarjas -33,1 kraadi

*Valgas -32,8 kraadi

*Kuusikul ja Türil -32,5 kraadi

*Tartus -32,2 kraadi

*Viljandis -32,1 kraadi

*Tiirikojal -31,6 kraadi

*Pärnus -30,6 kraadi

*Lääne-Nigulas-30,1 kraadi

Allikas: EMHI

i

HELVE LAASIK

blog comments powered by Disqus