Kelle asi on biolagunevate kottide pakkumine, kui biolagunevaid jäätmeid eraldi kogutakse? Omavalitsuse, kaubanduse või prügivedaja? Või veel kellegi kolmanda-neljanda?
Jõgeval on läinud tunduvalt paremini kui Tartus, kus inimesed uue aasta algul tikutulega mööda poode biolagunevaid kotte taga ajasid, nii et müüjadki hirmuga eest ära jooksid. Sest mida sa vastad, kui pole.
Jõgeva Majandusühistu oli tubli ja kotid on müügil. Ühe kotikese hind küünib kolme krooni kanti. Ja näiteks 10-liitrist kotti täidab väiksem pere pea nädala, aga selle ajaga on see peaaegu lagunenud.
Lihtsaim võimalus on praegu tegelikult ka Jõgeval olemas ? juba mahutis on biolagunev kott, kuhu inimesed võivad oma jäätmed kallata. Ilma kilekotita, paluks! Kilekoti võib olmejäätmete prügikasti panna!
Eestis on olemas vabrik, kus võiks toota tunduvalt odavamaid paberkotte, mis peaksid samuti olema ju biolagunevad. Toimetusele teadaolevalt peaks paber lagunema kuue kuuga. Keskkonnaministeerium teatas, et paberkoti kasutamist peaks küsima kohaliku omavalitsuse käest, st mis võimalused ja piirid on nende lepingulisel jäätmekäitlejal ehk kas paberkotti võib selleks otstarbeks kasutada või mitte.
Meil pole suudetud pakkuda inimestele normaalse hinnaga biolagunevat kotti. Risk on üksnes tootja oma, kes peab oma kauba välja töötama, leidma vastuvõetavad mõõdud, suruma kauplusekettidesse ja siis veel reklaamigi tegema.
Kõik inimesed ei jõua paraku osta 3-krooniseid biolagunevaid kotte.
31. jaanuar 2008. a