Tamperes toimunud projekti “Vananemine ja tervis ” teemalisel seminaril osalenud dr Olari rääkis, et üle kuuekümne aastased Soome naised ja mehed saavad kõigepealt kutse vanurite tervishoiu alal spetsiaalse ettevalmistuse saanud meditsiiniõe vastuvõtule.
“Pärast esmast kontrolli suunatakse patsient sõltuvalt tema tervisprobleemidest eriarsti juurde, kes otsustab, milliseid täiendavad analüüsid ja uuringud on vajalikud, määravad juhised haiguse ennetamiseks või ravimismeetodid. Kõige sagedamini käivad vanemaealised patsiendid oma tervisliku seisundi üle konsulteerimas sisearstide, neuroloogide, psühhiaatrite, füsioterapeutide ja dietoloogidega ja kindlasti ka geriaatrite ja psühhogeriaatritega, kellel projektis “Vananemine ja tervis ” koordineeriv ja vastutav roll. Programmi raames on sügavama tähelepanu all haigused, mis ohustavad enam vanemaid inimesi: südame- ja veresoonkonnahaigused, suhkruhaigus, luuhõrenemine, mälu- ja tasakaaluhäired, samuti aga ravimite manustamise mõju tervisele. Oluline on välja selgitada erinevate ravimite koosmõju, mis on igal patsiendil individuaalne. Projektis lähtutaksegi iga inimese eripärast.
Jaan Olari sõnul ajendas kõnealust projekti käivitama demograafiline olukord. Teatavasti on Soome kõige kiiremini vananeva elanikkonnaga riik Euroopas. “Projekti edukale teostamisele aitab oluliselt kaasa arstide ja õdede põhjalik väljaõpetamine ja täiendkoolitus ning pidev koostöövõrgustik ning infovahetussüsteem meedikute vahel, samuti Norra, Rootsi ja Taani kogemuste eeskujuks võtmine,” märkis dr Olari.
JAAN LUKAS