Vaktsiini maksumus kompenseeritakse linna elanikeregistris olevatele tütarlastele, kelle vanemad selleks soovi avaldavad.
Otsus võeti arutlusele Jõgeva arstide ettepanekul ning selle kiitis heaks linna sotsiaalkomisjon. Eelmisel nädalal viidi Tartu Ülikooli Naistekliiniku günekoloogi dr. Lee Padriku poolt lapsevanematele ja tütarlastele läbi ka vastavat temaatikat tutvustav loeng, et inimesed saaksid piisavalt infot otsuse langetamiseks.
Vaktsiinikuur koosneb kolmest doosist ja läheb linnavalitsusele maksma 4830 EEKi ühe tütarlapse kohta. Kokku õpib täna Jõgeva linna 6. klassides 40 tütarlast, kes on kantud Jõgeva elanike registrisse.
“Kui meil on olemas vaktsiin emakakaelavähi vastu, ei tohi tekkida olukorda, kus see jääb kellelgi saamata majandusliku olukorra tõttu,” ütles Jõgeva linnapea Viktor Svjatõ?ev.
Kõnealune otsus on osa Jõgeva linnavalitsuse tervisekaitsealasest tegevusest. Kuuludes Eesti Tervislike Linnade liikumise võrgustikku, on linna üheks prioriteediks pöörata tähelepanu oma elanike tervisele.
Sihtrühma valikul, kellele vaktsineerimine kompenseerida, lähtuti Eesti Naistearstide Seltsi poolt välja antud juhendist “Emakakaela vähieelsete seisundite diagnoosimine, jälgimine ja ravi”.
Vaktsineerimine emakakaelavähi vastu on võimalik alates eelmisest aastast, mil tuli turule esimene vaktsiin selle haiguse vastu ? silgard (gardasil). Alates sellest hetkest on 16 riiki maailmas lülitanud kõnealuse vaktsiini kompenseeritavate vaktsiinide nimekirja.
Vaktsiini annus koosneb kolmest doosist. Teine ja kolmas annus süstitakse käsivarde teisel ja kuuendal kuul pärast esimest doosi. Täielik kaitse eelnimetatud HPV viiruse tüvede vastu tekib pärast kolmandat doosi.
Emakakaelavähk on noorte (15- kuni 44-aastaste) naiste seas surma põhjustavate pahaloomuliste kasvajate hulgas Eestis ja Euroopas teisel kohal.
VOOREMAA