November oli lumine

Ilm hakkaski kiiresti jahenema ja 3. novembri ennelõunal sadas lumi maha. Maa jäi valgeks enam kui kaheks nädalaks. Lumikate tekkis sulale maale. Öötundidel külmetas. Selgematel öödel oli õhus külma -10?-11 kraadi ja muld jõudis külmuda lume all 2?3 sentimeetri sügavuseni. Päeval tõusis enamasti õhutemperatuur plusskraadidesse. Sadas vihma, lund ja lörtsi ning teed olid väga libedad. Maksimaalne lume paksus tõusis avatud maastikul 5?6 sentimeetrini.

Rahvatarkuse järgi on teada, et kui mardipäeva paiku on külm, siis kadripäeval võib oodata sula. See teadmine pidas ka tänavu paika. Kadripäeva eel läks soojaks ja võttis 4?5 päevaks põldudelt lume ära. Maksimumtemperatuurid tõusid õhus ligi viie kraadini, öö jooksul aga jõudis õhk jahtuda mõne külmakraadini. Hommikutundidel oli muld pinnalt külmunud, kuid päeval sulas üles, muutes põllud pinnalt vesisteks. Põlluvahelistel teedel püsis kinnisõidetud lumest tekkinud libe jääkiht.

Kuu viimasel nädalal valitses jõuluajale sobiv ilm parajate külmakraadide ja lumesajuga. Öösiti mõõdeti õhus külma -5?-6 kraadi ja ka päeval jäi temperatuurinäit miinuspoolele, aegajalt piilus pilvede vahelt päike. Kuu lõpuks kasvas lume paksus avamaastikul 10?15 sentimeetrini, kusjuures lund oli enam maakonna lääneosas.

Kokku oli hingedekuu jooksul lumi siinkandis maas 22 hommikul, mis on keskmisest ligi kaks korda rohkem. Novembri keskmine õhutemperatuur (-0,4 kraadi) jäi tavapärasest poole kraadi võrra madalamaks.

Milline on viimase 85 aasta jooksul olnud detsembrikuu ilm? Jõulukuu esimesel poolel on tavaliselt olnud lumikate veel ebapüsiv, kuid kuu teisel poolel sulailmad vähenevad ja lumi jääb püsivalt maha. Aastavahetusel on mõõdetud Jõgeval keskmiseks lumevaiba paksuseks üheksa sentimeetrit. Maksimaalseks lume paksuseks on detsembri kestel mõõdetud 43 sentimeetrit (1988. a), mis aastavahetuseks kahanes 30 sentimeetriks. Kõige madalamaks õhutemperatuuriks on detsembris mõõdetud ?40,2 kraadi (1978. a) ja kõige kõrgemaks 11,2 kraadi (2006. a). Ööpäeva keskmine õhutemperatuur on pikaajalise keskmisena kuu alguses -1…-2 kraadi piires, kuu lõpuks aga langeb -5…-6 kraadini. 

LAINE KEPPART,
Jõgeva Sordiaretuse Instituudi agrometeoroloog-ekspert

blog comments powered by Disqus