Enamik tosinast pildist kujutab loodust, lilli või veealust elu. On aga ka Viljandi Ugala teatrit kujutav pilt ning kaks portreed ? Oskar Lutsu ja Vladislav Korzhetsi oma. Luts on ühest küljest kala nimega kirjanik ja teisalt tavatseb Antu Ott viimastel aastatel oma piltidega Lutsu kodukohas Palamusel peetaval väljanäitusel käia. Möödunud aastal sai ta siit kiitusekirja ja Paunvere viierublasegi. Korzhets on aga, teadagi, kõva kalamees ja Lutsu huumoripreemia laureaat veel pealekauba.
Korzhetsit on Antu Ott portreteerinud koguni kaks korda. Esimese portree kinkis ta Pühajärve Kuldkala-üritusel portreteeritavale endale.
?Ma ise ei trehvanud vaatama, aga mulle räägiti, et Korzhets oli mu pilti ühes TV kokasaates näidanud,? ütles Antu Ott. ?Fileerinud kala ära ja siis öelnud, et naha võib ju minema visata, aga võib ka piltide tegemiseks kasutada.?
Antu Ott on ise ka kõva kalamees ja kalanahapilte hakkaski ta kümmekond aastat tagasi tegema enda püütud kalade nahast. Ta oli kuulnud, et kusagil Tallinna külje all teeb keegi selliseid pilte, mõeldes selle ?kellegi? all arvatavasti möödunud aastal meie hulgast lahkunud Lagedi meest Enn Koorti. Kogenuma juurde õppima minema ta aga ei hakanud, vaid otsustas õppida iseenda vigadest. Õpib tänini, sest pikk staazh ei välista veel ebameeldivaid üllatusi.
?No kui näiteks soola nahast korralikult välja pesemata jätad, siis hakkab see laki alt välja tulema ja katab pildi valge kihiga,? ütles Antu Ott.
Soolas aga piltide tegemiseks varutud nahku säilitataksegi. Soola on Antu Ott varunud seitse 50-kilost kotti ja omapüütud kalade nahkade asemel teeb ta pilte juba ammu ühelt ettevõtjalt hangitud Soome ja Norra päritolu kalanahkadest.
?Kui teistel inimestel seisab keldris tünnis liha, siis minul soolatud kalanahad,? naeris Antu Ott.
Ei lõhnaKüsimusele, kuidas ta saavutab selle, et pildid kala järele ei lõhna, vastas ta, et nahal endal pole mingit lõhna, lõhn on kalalihal. Aga liha tuleb nahkadelt niikuinii korralikult eemaldada. Lisaks nahkadele kasutab ta piltidel ära ka uimi, sabasid ja lõpuseid.
?Lõpuseid ma varem ei kasutanud, aga kui Sakala ajakirjanik lehes ekslikult kirjutas, et ma neid kasutan, siis otsustasingi proovida. Selgus, et lõpustest saab päris toredaid roose kokku panna,? ütles meister.
Näituse saatesõnas on ta öelnud, et tegeleb meelsasti nii Luule kui Maaliga, kui oma naine ei juhtu ligiduses olema. Maali all mõtleb ta mõistagi maalimist. Lisaks kalanahataieste kokkupanekule (neid peaks, tõsi küll, mitte maalideks, vaid kollaazhideks nimetama) on ta proovinud või kavatseb proovida ka õlimaali ja puulõiget. Luule vallas on ta ka kätt proovinud. Viimati osales luulevõistlusel Kuldne Kaseleht ja võeti selle korraldaja Ingvar Luhaääre algatusel Eesti Luuleliitu vastu. Laiuse näitusel võibki Antu Oti kalanahapiltide juures näha ka tema haikusid. Need valis välja EELK Laiuse koguduse muusikajuht Kristi Kubjas.
Ka karikatuuri vallas on Antu Ott kätt proovinud ja samuti edukalt. Tänavu võitis ta Viljandis korraldatava juba traditsioonilise Edmund Valtmani nimelise karikatuurivõistluse ? rahvuskala teemalise karikatuuriga.
?Selle võistluse oli neljal aastal võitnud Hugo Hiibus. Seekord jäi ta minu järel teiseks. Mõtlesin veel, et soovin talle teise koha puhul õnne, aga jätsin selle siiski tegemata ? mine tea, äkki ta oleks seda tema üle irvitamisena võtnud,? ütles Antu Ott, kes oma igapäevaleiba tanklas bensiini müües teenib.
Ürgandeline
?Antu on ürgandeline mees, kellel on väga isikupärane maailmanägemine,? ütles kalanahataieste autori kohta EELK Laiuse koguduse õpetaja Raino Kubjas.
Kubjased on Antu Otiga suhelnud paar viimast aastat. Nad on nimelt kirglikult kalastajad ja kui neil tuju tuleb Võrtsjärvele kala püüdma minna, siis Antu on see mees, kes neile paadi laenab ning soojakut või telkimisplatsi kasutada võimaldab. Tihedast suhtlemisest tekkis ka näituse Laiusele toomise idee. Laiuse Põhikooli lapsi on seda vaatamas käinud juba mitu klassitäit.
Kalanahapildid jäävad pastoraati kevadeni. Kel huvi neid vaadata, võtku kirikla pererahvaga ühendust. Pastoraadis kalanahapiltide näitamine on tegelikult vägagi kohane: ei maksa unustada, et kala on Kristuse sümbol.
RIINA MÄGI