Ühe osteoporootilise luumurruga haige ravi maksumus on mitmeid kordi kõrgem kui osteoporoosi ennetamine, mida saaks igaüks kerge vaevaga teha. Puudu on vaid teadlikkusest. Et suunata inimeste tähelepanu aina kasvavale probleemile ja selle ennetusvõimalustele, on 20. oktoober kuulutatud ülemaailmseks osteoporoosipäevaks. Eesti Osteoporoosihaigete Liit korraldab teavituspäevi mitmes paigas üle Eesti. Üritused kulmineeruvad 18. oktoobril Tallinnas Viru konverentsikeskuses toimuvate avalike loengute ja pressikonverentsiga, kus luuhõrenemise riske ja ennetusviise selgitavad Eesti oma ala parimad spetsialistid.
Statistilistele andmetele tuginedes põeb Eestis osteoporoosi arvestuslikult üle 90 000 naise ja see arv kahjuks aina kasvab. Tartu Ülikooli Traumatoloogia ja Ortopeedia Kliiniku poolt läbi viidud uuring näitab, et keskmiselt iga kolmas üle 50-aastane naine on juba haigestunud osteoporoosi.Põhjuseks D-vitamiini puudus
Osteoporoos ehk luuhõrenemine on maailma üks sagedamini esinev krooniline haigus, millele on iseloomulik luumassi vähenemine. Osteoporoosi tagajärjel muutuvad luud poorseks ja õrnaks ning isegi väike trauma võib põhjustada luumurru. Mõningaid haiguse riskifaktoreid,
mis puudutavad toitumist, liikumisharjumusi ja elustiili, on võimalik mõjutada.
Tartu Ülikooli teadlaste grupi poolt läbiviidud uuring näitab, et eestlastel on aastaringselt luude normaalseks ainevahetuseks väga vajaliku D-vitamiini puudus. Tegemist on esimese populatsiooniuuringuga Eestis, mille tulemused kanti ette Euroopa reumatoloogide aastakongressil (EULAR 2007). 300 inimest hõlmanud uuringu tulemusel selgus, et D-vitamiini puudust esineb meie inimestel nii suvel kui talvel. Olukord on hullem talvel, mil lausa 73 protsendil uuritavatest oli D-vitamiini tase madal.
Iga 30 sekundi järelRahvusvahelise Osteoporoosi Seltsi andmetel saab Euroopas iga 30 sekundi järel keegi osteoporootilise luumurru. Risk saada elu jooksul reieluukaela murd on ühel naisel kuuest, mis on oluliselt suurem võrreldes rinnavähiga, millesse haigestumise risk on ühel naisel üheksast. Meeste risk saada elu jooksul osteoporootiline luumurd on suurem kui haigestuda eesnäärme vähki. Reieluukaela murru järgsel aastal on meeste suremus kaks korda suurem kui naistel: meestel 39%, naistel 19%.
Eesti Osteoporoosihaigete Liit ja Eesti Reumaliit korraldavad osteoporoosinädalal mitu luuhõrenemise ennetamise ja riskifaktorite teemalist tasuta infopäeva. Infot selle haiguse kohta saab Eesti Osteoporoosi Seltsi koduleheküljelt www.osteoporoos.ee.
KARIN LAAS,
Ida-Tallinna Keskhaigla reumatoloog