Kamaris valminud kirst-diivanilaud osutus Soome Sotka ketis enimmüüdud tooteks

Juba kümmekond aastat mööblit tootva firma Vilbel tuntuim mööbliese on diivanilaud-kirst, mis on tänu panipaigale praktiline. Soome kaubandusketi Sotka kuuekümnes kaupluses osutus eelmisel aastal just see Vilbelis toodetav mööbliese enimmüüdud tooteks.

Tegelikult kasutatakse kirste nagu mitmeid teisigi Vilbelis valmistatud mööbliesemeid enamasti suvilates, sauna eesruumides, palkmajades. Enamik toodangust — 95 protsenti — müüakse Soomes. „Selline müüginumber on minu jaoks parim kingitus. Tean, kui tohutult on Sotka kauplustes mitmesuguseid mööbliesemeid. Seal omadisainitud tootega müüginumbrites esimene olla tähendab suurt kordaminekut,” oli Vilbeli tootmisjuht Villu Evard saavutatud tulemuse üle uhke.

Nüüdisaegsesse ja hubasesse töötajate puhkeruumi hindamiseks välja pandud toodangunäidiste kohta lausus tootmisjuht, et neid käivad korra aastas oma silmaga üle vaatamas Soomes mööblimüügiga tegelevate kaubanduskettide esindajad. Esitlus toimub tavaliselt sügiseti, kuid suurem müügiperiood on siiski kevad. Talvisel ajal toodetakse põhiliselt lattu. Tootmisjuhi sõnul on tegelikult päris keeruline prognoosida, millises koguses ühte või teist mööbliliiki valmistada, sest aastad pole vennad ja inimeste soovidki muutuvad pidevalt.

Suuresti ekspordile orienteeritud ettevõttes ulatus mullu käive 32 miljoni kroonini. Praegu tuleb aga säästmisele orienteeruda. Samas ollakse valmis selleks, et  majanduse tõustes taas täiel võimsusel tegutsema asuda. Töö käib ettevõttes majandusraskustele vaatamata, sest õigel ajal tehtud investeeringud lubavad ka keerulised ajad rahulikumalt üle elada.

Rahanumbrid kasvasid, töötajate hulk suurenes

Evardi sõnul kasvas praegune tootmine välja väiksematest ettevõtmistest. Puidutöölisena proovis praegune Vilbeli tootmisjuht alguses kätt Tartu maanteel asunud puidutöökojas. Seejärel leiti rendipind endise EPT juures. Seal osteti ka esimesed masinad ning asutati firma. Ametisse palgati paar-kolm töötajat ja sealt saadeti ka esimesed tooted üle lahe müügiks. .

Kitsukeselt rendipinnalt koliti ümber Kamarisse, kus alustati nelja-viie inimesega. Praeguseks on töötajate arv kasvanud 32-ni. Esimeste aastate käibenumbreid loeti vaid sadades tuhandetes kroonides. Mitme aasta jooksul toimunud sajaprotsendilised käibekasvud on tõstnud praeguse käibemahu enam kui kolmekümne miljoni kroonini aastas.

Vilbeli mööblitootjate probleemiks on tõsiasi, et enamik kauplusekettidest ei esita tavaliselt aastast tellimismahtu ja nii tuleb mööblitootjatel endil aimata, millises koguses toodangut valmistada. Kui varasematel aastatel ei suudetud tavaliselt tellijate nõudmisi rahuldada, siis tänavu kujuneb olukord esimest korda vastupidiseks.

Tihe koostöö Hiinaga

Vilbelis valmistatakse ka mitmesugust pehmet mööblit. Riie selleks osteti varem läbi vahendajate, kes väitsid selle omal maal toodetud olevat. Siis leiti aga ühelt kangarullilt hiinakeelne silt ja sellest hetkest alates hakati otsima otsekontakte tootjatega. Hiinaga suhtlemisel on suuresti abiks Villu venna Aini elukaaslane. Endise inglise keele õpetajana saab ta sellise suhtlemisega hästi hakkama. Villu enda abikaasa aga aitab firmas paberimajandust korraldada.

Mööbli valmistamisel jäljendatakse kunagist taluaegset disaini, kus mööbliesemed on väljanägemiselt veidi rohmakad, kaetud peitsiga ja pisut „kulutatud“.

Mööbli pehme osa valmib Jõgeva ja Tallinna tehastes, kuhu riie ise kohale toimetatakse. Diivanimudelite väljatöötamisel on mõeldud ka sellele, et neid oleks võimalik lahti teha ja magamisasemeks kohandada.

Lisaks diivanitele valmivad Vilbelis ka mitmete mudelite järgi toodetavad voodid. „Praegu on tootmises neli erinevat voodit,“ täpsustas Villu Evard.

Lisaks tootmisele tegeleb Vilbel ka mööbli vahendamisega. Nii müüakse edasi Hiinast toodud madratseid, mis on hästi tiheda vedrustusega ja vastupidavad. Ühe suure voodi madrats kaalub 47 kilogrammi. Villu Evardi sõnul sobib selline küllalt kõva küljealune hästi neile, kellel on probleeme seljaga.

Madratseid võimaldab tuhandete kilomeetrite kauguselt mõistliku hinnaga transportida nende eriline pakendamisviis. Vaakumpakendis kokku surutult on muidu kopsakad madratsid vaid mõne sentimeetri paksused. Samuti vahendatakse masseerivaid tugitoole, kus inimene võib tooliga komplektis oleva puldi abil ise endale sobiva massaažirežiimi valida. Väga omapäraselt on kohapeal valmistatud mööbliga kokku sobitatud Hiinast toodud vitspunutised.

„Vähesel määral tuleb otsida ka kõrvaltegevust, sest ainuüksi  kohapealsele tootmisele lootes võime jänni jääda,” tõdes  tootmisjuht.  

Investeeringud säilitavad stabiilsuse

Tootmisjuhi sõnul võivad nad täit rahuldust tunda eelmisel aastal tehtud investeeringutest. Ehitati valmis lakkimis- ja  pressiruum, valmis said veel kontori- ning olmeruumid, samuti katlamaja. „Tänavu poleks me selliseid investeeringuid mitte kuidagi teha suutnud,“ rääkis Villu Evard.

Rõõmu võivad Vilbeli juhid ja töötajad tunda ka ise valmis ehitatud kuivatist, mis töötab oma katlamajast saadava kuuma veega. „Sellise kuivati tellimine oleks läinud meile maksma üle kahe miljoni krooni, nüüd saime selle umbes kolmesaja tuhande krooniga,” rääkis tootmisjuht.

Kuivati viimases otsas jahutatakse detailid külma õhu abil. Seejärel pakitakse need pappkastidesse ja viiakse lattu.

Mööbli juurde kuuluvad sepised valmivad ühes Tartu lähistel asuvas sepikojas. Kõik tooted valmivad omatehtud jooniste järgi. Selline tegevus väldib võimaluse, et Vilbelis valmivad tooted teisi sarnaseid kopeeriksid. Näidisesemed saadetakse müügile ja nii selgitatakse välja, kas tarbija uue toote vastu võtab.

„Joonistega tegeleme venna Ainiga, kes on firma müügijuht. See on lõbus, huvitav ja loominguline tegevus,” rääkis Villu Evard.

Vilbeli tootmisjuhi sõnul on ettevõte püüdnud oma töötajaid hoida ja koondamisi vältida. „Kui majandus taas tõusule pöördub, tuleks ju uusi inimesi otsima ja koolitama hakata. Kuid ajal, mil töökohti on piisavalt valida, on korralikke töötegijaid väga keeruline leida,” nentis ta. „Igale mõõnale järgneb tõus ja siis peame olema taas valmis tõsiseks tööks, et konkurentsis püsida.” 

iii

TOOMAS REINPÕLD

blog comments powered by Disqus