Idee kasutada rahvaeepost päeva läbiva teemana tuli maakonna tunnuslausest “Kuninglik väärikus, Kalevipoja jõud”. Ka käivad Tõrukese lasteaia rühmad sageli lähedal asuvas Sõpruse pargis skulptuure vaatamas. Neist üks ? ?Kalevipoeg kündmas? ? on lastele väga hästi teada. Aga kes see Kalevipoeg tegelikult on ja millist tähendust ta meie jaoks omab, seda päris täpselt ei teata.
Pisut varem toimunud tervisenädalal jutustati lastele ümber ja loeti ette kaks peatükki Eno Raua ?Kalevipojast?: “Mõõk varastatakse. Võitlus sortsidega. Pikk magamine” ja ?Teekond laudadega. Minek allmaailma. Põrgupiigad.” Lasteaia nooremad rühmad korraldasid loodusmatku Sõpruse parki. Kõik rühmad valmistasid looduslikest materjalidest eeposeteemalisi skulptuure. Et teooria kinnistuks, otsustati teemat arendada ka sportlikul tervisepäeval Sõpruse pargis.
Kalevipoja rammujook
Noorematele lasteaialastele ja sõimerühmadele sai Kalevipoja vägiteod vihmasaju tõttu siiski läbi mängitud lasteaia õuel, suuremate ja koolieelikutega alustati lasteaia siseõuelt ning sportlik osa jätkus juba pargis. Päeva juhatasid Kalevipoja sõbrad siilid ? iidsed ja targad loomad, kes vastandusid Kalevipoja suurele jõule ja tugevusele oma nutikusega.
Enne jõukatsumisi pakkusid siilipoisid mudilastele lasteaia koka Marge Kiipuse valmistatud “Kalevipoja rammujooki” (astelpaju-kõrvitsajooki) ehk Kalevipoja salarelva, millega vägimees end hommikuti turgutas, et terve ja tugev olla.
Võistlused toimusid liikumisõpetaja Anu Merivee poolt ette valmistatuna neljas kategoorias: köievedu ehk vägipulga vedamine, liisu heitmine, lauakandmine, viskevõistlus lingupallidega. Iga ala nõudis lisaks tugevusele ka nutikust ja osavust. Viimase ala võitja sai endale kuninga väärika nimetuse (nagu eepose nimitegelanegi) ja austava ülesande: sooritada kangelastegu.
Eeposest on teada, et oma esimesel põrguskäigul avastas Kalevipoeg kolm põrgupiigat, kes olid Sarvik-taadi poolt kuldsest kuningriigist röövitud ja peremehe heaks põrgu tubades tööle pandud. Kalevipoeg kasutas küünelaastudest kübarat ja nõiavitsa, kuid hiljem põletas kübara ning polnud nõus vitsa kaasa võtma. Nii vabastasid ka meie viskevõistluse läbi kuningaks saanud Janari Joosta (nooremat vanusegrupis) ja Reljo Vasar (vanemas vanusegrupis) küüntest kübara ja pajuvitsakese abil Sarvik-taadi röövitud põrgupiiga ning jätsid võluvidinad siiliperele hoiule.
Rahapaja sisu jäi vaevatasuks
Päästetud põrgupiiga juhatas lasteaiapere Vetevana rahapaja juurde, mida pidi otsima teatud puu alt. Leitud varandus oli tarkuse peegelpildiks ? endale tarkusekulda muretsedes on võimalik kurjusele vastu astuda. Rahapaja leidis lastevägi suurema raskusteta ning selle sisu kuulus õigusega leidjatele.
Lõunasöögiks pakkusid kokad Marge Kiipus ja Kairi Väster peakokk Elvi Jürgensoni juhendamisel keedetud uut tervislikku toitu lasteaia menüüs ? “Soolasortsi kehakinnitust” ehk kapsa-viinerisuppi.
Tervisepäev hõlmas lisaks põngerjatele ka personali, kellel oli võimalus päeva teisel poolel käia omaenda tervist hindamas ? vererõhku mõõtmas ja kehamassi indeksit määramas. Soovijad said proovida “Lapu targa Varraku eluvett” ehk punase päevakübara (Echinacea purpurea) tinktuuri, mis ergutab immuunsüsteemi kaitsvate vereliblede teket ja takistab viiruste levikut.
Tervisepäeval Kalevipoja kombel jõudu katsudes ja tervist taga ajades selgus, et tugev kehaline ja vaimne võimekus on meie parimad abimehed. Kõik hakkab aga peale kehalisest aktiivsusest, õigest toitumisest ja mõtlemisest, sest muidu elame nagu siga tamme all, kes tammest sugugi ei hoolinud, küll aga tahtis, et tõrusid oleks.
Lasteaed Tõruke kuulub tervist edendavate lasteaedade võrgustikku, kus õppekava koostamisel lähtutakse vajadusest arendada samaaegselt nii kehalisi kui ka vaimseid oskusi.
PIRET PÕLDRE
Kalevipoja rammujook (astelpaju-kõrvitsajook)
1. Pese, puhasta ja tükelda kõrvits väiksemateks tükkideks.
2. Püreesta astelpaju, kõrvits ja mündilehed.
3. Lisa püreele keefir, mesi ja suhkur ning vahusta.
4. Serveeri kohe.
PS. Mee võib asendada sama koguse karamellistatud suhkruga.