Eesti Külaliikumine Kodukant käivitas koostöös Euroopa Liidu Junior Achievemendi Arengufondiga projekti Õppiv Küla, mis on mõeldud ettevõtlushuviliste maainimeste koolitamiseks. Vajalikku raha on taotletud Euroopa Liidust ja Riiklikust Arengukavast. Koolitusest sai osa võtta üks mittetulundusühing igast maakonnast.
Kohvik ootab külastajaid mitmel pool üritustelSoov teadmiste ja oskuste omandamiseks oli ka Sadala Külade Seltsi naistel ning Jõgevamaa Kodukandi Ühendus leidis, et nad on koolituse igati ära teeninud. “Koolitusele said konkureerida mittetulundusühingud, kelle kasutuses on seltsimajad või seltsitoad, mis on olemas ka Sadala Külade Seltsis,” ütles Jõgevamaa Kodukandi Ühenduse juhatuse aseesimees ja maakonna külaliikumise koordinaator Pille Tutt, kes on nõustajaks Sadalas tegutsevale õpiettevõttele.
Sadala Külaseltsi liikmete moodustatud õpiettevõte Mahe valis tegevusvaldkonnaks kohvikuteenuse. “Esmakordselt pakkusime suupisteid jaanipäeva koosviibimisel, kus olime igati edukad. Septembrist avame Sadala Seltsimajas aga kohviku “Mahe”, mis ootab külastajaid igal üritusel. Samuti aitame katta peolaudu mitmesugusteks sündmusteks. Meilt saab tellida karastusjooke, kuumi jooke, suupisteid, salateid, võileibu, puuvilju, maiustusi ja pirukaid. Peame need ostma, sest kohapeal ei ole meil toiduvalmistamiseks vajalikke tingimusi. Söögi- ja joogipoolise hinnad on meil võimalikult soodsad,” rääkis õppiettevõtte Mahe juhendaja, kaubandustöötaja Margit Avi.
Pidev enesetäiendamineVastavalt õppiettevõttele kehtivatele reeglite valis Mahe ka juhtkonna. Direktoriks sai Hiie Anderson, personalijuhiks Marje Kütt, turundusjuhiks Elle Musta ning finantsjuhiks Aimi Aruste.
Teenuste tutvustamiseks vajalikku disainimistööd teeb Mare Luht, kes hoolitseb ka selle eest, et menüü oleks klientidele esteetiliselt esitletud.
Mare Luht koostas ja kujundas ka õpifirma Mahe infovoldiku, mille valmistamine oli osa koolitusülesannetest.
Õpiettevõtte töö organiseerimisega kaasneb pidev enesetäiendamine, milleks käiakse erinevates Eesti paikades asjatundjate loenguid kuulamas. “Mul on näiteks hästi meelde jäänud loengud rendi- ja töölepingute koostamisest, tööjaotuse korraldamisest,” lausus direktor Hiie Anderson. Mahe liikmete osalemist koolitusel toetab ka Torma vallavalitsus.
“Sadala Külade Seltsi naised on mitmekülgselt energilised ja agarad. Nad harrastavad rahvatantsu, käivad koos laulmas ja usutavasti suudavad jõudsalt tööle panna ka õpiettevõtte,” kiitis naisi ettevõtte nõustaja Pille Tutt.
“Mahe pole siiski veel reaalne ettevõtlustegevus See on õppeprogramm, millel kindel kestvusaeg ning kehtivad ka käibepiirangud. Vähendatud riskiga keskkonnas tehakse aga läbi kõik ettevõtlusele iseloomulikud sammud, mis annab reaalse ettevõtluskogemuse. Kindlasti avastavad projektis osalejad oma kaaslastes võimeid, mida varem pole tähele pannud,” märkis ta. “Õpiettevõtte kasum ei jagata firma liikmete vahel, vaid jääb külaseltsile,” selgitas Mahe finantsjuht Aimi Aruste.
Juhendaja Margit Avi sõnul alustas Mahe tegevust tänavu 11. mail ja peab selle lõpetama tuleva aasta samaks kuupäevaks ehk täpselt aasta pärast.
Selleks ajaks peab selguma, kuidas oleme toime tulud, kas jätkame kohviku pidamist mittetulundusühinguna või mõne muu ettevõtlusvormina. Targemaks ja kogemuste võrra rikkamaks teeb aga õppettevõttes osalemine kohe kindlasti,” lausus ta.
Jõgevamaal toimuval VII Eesti Külade Maapäeva käsitöölaadal Kuremaal 19. augustil avab Mahe oma kohviku ja ootab külastajaid.
JAAN LUKAS