Tantsurühm Uhka käis Europeade’l

Uhka juhendaja Kaja Kivi ütles, et 50 000 elanikuga Horsenses korraldati folkloorifestivali Europeade  ka viisteist aastat tagasi ja siis osales Eesti delegatsioon esmakordselt. Uhka liikmed on nüüdseks Europeade’l tantsinud kolm korda.

“Avatseremoonial esitasid Eesti rühmad ühiselt rätitantsu. Tänavakontserdil tantsisime koos  seto laulu- ja tantsuansambliga Lustiline ning Rapla segarühmaga Raptel. Kõige põhjalikumalt saime oma tantsimisoskust demonstreerida aga kirikuväljaku kõrval paiknenud Eesti foorumi ees. Nii kutsuti boksi, kus tutvustati Eestimaad, jagati teemakohaseid trükiseid ja kus musitseerisid meie pillimehed.  Hästi läks osalemine ka õhtusel simmanil Raekoja platsil. ?Simmanipolkaga? jätsime sügava mulje nii pealtvaatajatele kui ka teistele tantsurühmadele,” rääkisid uhkalased Merilin Ujok ja Katrin Koitla.

Naisrühmad haruldased

“Folkloorifestivali Europeade üritused olid koondatud ennekõike Horsense peatänavale ja selle ümbrusse, mis võimaldas festivalimelust hästi osa saada ning võimalikult palju ka teiste maade folklooriviljelejaid näha,? lisas kolmas Uhka liige Maire Tiiroja. ?Oma atraktiivsuse ja temperamendiga olid meeldejäävamad Itaaliast, Sitsiiliast, Prantsusmaalt ja ka teistest lõunapoolsematest maadest saabunud rahvakunstirühmad. Kokku osales tänavusel Europeade festivalil 174 rühma.

Mitmel põhjusel paistsime me aga ka ise silma. Huviga vaadati meie valgeid rahvarõivaid, sest paljudes teistes riikides on need märksa kirevamad. Omamoodi üllatuseks oli paljudele seegi, et naised omavahel tantsivad. Mujal maades on naisrühmad võrdlemisi haruldased.” 

Festivali külalised tundsid huvi ka Eestimaa kultuuri ja poliitiliste olude vastu.

“Kohtasime väliseestlasi, kes meid nähes rõõmustasid. Üks Taani mees küsis aga, kas saabusime vabast või sotsialistlikust Eestist. Mõtlesime, et ta üritab provotseerida, kuid tundus, et küsimus oli siiski siiras. Kui ühelt taanlannalt aga teed küsisime ja ta sai teada, et oleme Eestist, kommenteeris ta kohe: “Eesti ? see on see laulumaa,” meenutasid tantsijannad Põltsamaalt.

Et ühel Uhka liikmel polnud võimalik festivalile sõita, tuli juhendaja Kaja Kivil Horsenses ka ise kaasa tantsida. Seepärast tuli rühmaga festivalile kaasa rahvatantsuentusiastist ettevõtja Mati Kivi, kes pidi täitma väga mitmesuguseid ülesandeid. Ta kandis rühma lippu, tegeles esinemise ajal saatemuusika käivitamisega, valmistas võileibu. Naiste sõnul sai ta kõigi töödega suurepäraselt hakkama.

Pereliikmed toetavad

Folkloorifestivalil osalenud rühmad andsid raekojas toimunud vastuvõtul üle kingitused Horsense linnapeale ja Europeade’i korraldajatele. Kaja Kivi andis tantsurühma nimel üle Siimusti Keraamikas valmistatud kausi, millel kirjas meie maakonna tunnuslause ?Jõgevamaa ? kuninglik väärikus, Kalevipoja jõud?. Kauss sisaldas kompvekke “Tallinn”, mille keskel Eesti lipp. 

       Rahvatantsurühma loomingulise tegevuse ja Europeade’il osalemise toetamise eest palusid Uhka liikmed tänada Eesti Kultuurkapitali, Põltsamaa linnavalitsust, Põltsamaa vallavalitsust, Põltsamaa Majandusühistut ja Mati Kivi.

“Mõistagi tuleb head sõnad öelda ka meie tantsijate pereliikmetele, kes suhtuvad mõistvalt, kui kaasad ja emad õhtuti pidevalt proovides ja üsnagi tihti kontsertreisidel viibivad,” lausus uhkalaste eestvedaja Kaja Kivi.

JAAN LUKAS

blog comments powered by Disqus