Robert Frasure oli USA suursaadik Eestis aastatel 1992-1994 ning puutus tihedalt kokku ka Ants Pajuga, kes oli tollal Eesti Vabariigi presidendi Lennart Meri esindaja vähemusrahvuste ümarlauas. Oma Eestist lahkumise eelsel ringsõidul külastas ta ka Sõpruse parki ning istutas sinna puu. Kuna Frasure hukkus aasta hiljem Bosnias diplomaatilisel missioonil viibides, sattudes Sarajevo lähedal autoõnnetusse, jäigi Sõpruse pargis olev ainsaks puuks, mille suursaadik oma elu jooksul istutada jõudis. Ühtlasi on see üks ilusamaid käegakatsutavaid märke, mille see mees Eestisse maha jättis.
?Ma ei tundnud Robert Frasure?it isiklikult, ent olen kuulnud palju head temast kui diplomaadist ning tean, et ta püüdis igati kaasa aidata iseseisva Eesti Vabariigi edenemisele,? ütles Jeff Rotering. ?Ma kujutan ette, kui hea meel tal oleks, kui ta näeks tänapäeva eduka majandusega Eestit, mis kuulub nii Euroopa Liitu kui ka NATOsse. Ta oleks kindlasti uhke ka selle töö üle, mida Eesti esindajad teevad Gruusias ja Moldovas selle nimel, et ka need riigid saaksid iseseisvust ja demokraatiat nautida.?
Põhimõtete inkubaator
?Meile oli Robert Frasure kui tõetooja,? ütles Ants Paju. ?Kui Ameerika Ühendriigid poleks läbi kõigi okupatsiooniaastate deklareerinud, et nad ei tunnista Eestit Nõukogude Liidu osana, kui nad poleks kohelnud Eesti suursaadikut USAs Ernst Jaaksonit kogu aeg kui iseseisva Eesti Vabariigi diplomaati, siis poleks meil Eesti iseseisvuse taastamisel olnud toeks võtta n-ö inkubaatoris hoitud põhimõtteid, millest lähtuvalt meie annekteerimist ei tunnustatud.?
Ants Paju sõnul oli talle suureks auks see, et Robert Frasure võttis Eestist lahkumise eelse visiidi kavva ka Sõpruse pargi külastamise. Koos temaga viibisid pargis Põltsamaa Ühisgümnaasiumi abituriendid, kellele Robert Frasure pani südamele, et nad kõige rohkem pelgaksid keskpärasust.
Robert Frasure poolt istutatud puu on nüüdseks saanud ka kivist tähise, millel kirjas istutaja nimi, istutuskuupäev ning puuliigi nimi. Samasuguse tähise on saanud ka president Lennart Meri istutatud puu. Tulevikus on plaanis paigaldada sellised tähised paljude teistegi nimeliste ja mälestuspuude juurde.
Tänukingitus
Tänutäheks Robert Frasure?i mälestuse hoidmise eest kinkisid USA saatkonna töötajad Ants Pajule sülearvuti ja printeri ning avaldasid lootust, et ta leiab aega oma mälestuste kirjapanekuks: Eesti iseseisvuse poolt hääletanud Ülemnõukogu saadiku, endise riigikogu liikme ning teeneka spordimehe ja looduskaitsjana peaks tal olema, millest kirjutada.
?Olen siiani end teadlikult arvutist eemale hoidnud: kui ma toanurka istuma jääksin, siis ei jõuaks ma enam Sõpruse pargi puudele appi. Aga abi vajavad nad üsna tihti,? ütles Ants Paju, lubades peatselt siiski ka arvutiga tutvust tegema hakata.
Sõpruse pargi rajaja juhtis muuhulgas kokkutulnute tähelepanu asjaolule, et 28. juulil möödub 85 aastat Eesti Vabariigi diplomaatilisest tunnustamisest Ameerika Ühendriikide poolt. Jõgeva maavanema nõunik Vahur Kukk lisas, et USA saatkond on nii Eesti ja USA suhete arendamiseks ära teinud kaugelt rohkem kui ühelt saatkonnalt oodata võiks. Saatkonna töötajate suhted Jõgevamaaga on aga ammu ületanud ametliku suhtlemise piirid ning laienenud mõningatel juhtudel juba perekondlikule tasandile.
?Augusti algul osaleme näiteks Põltsamaa linnapea Jaan Aiaotsa ja tema abikaasa Heli Aiaotsa külalistena Põltsamaa Festi kontserdil,? ütles Claire Rotering, kes on koos asekonsulist abikaasa Jeffiga Eestis olnud juba poolteist aastat. Eesti on nende teine diplomaatiline töökoht: varem on nad esindanud USAd Bahamal.
RIINA MÄGI
25.07.2007
blog comments powered by Disqus