Möödunud aastal käisid Aberdeen Top Genetics OÜ töötajad ?otimaal, kust valisid Eestisse toomiseks välja 37 aberdeen anguse tõugu mullikat ja kaks pulli.
“Käisime sobivaid loomi otsimas selle tõu algsete lätete juurest Aberdeeni ja Anguse krahvkonnast, mis võimaldas saada nii tõupuhtaid loomi kui vähegi võimalik,? ütles firma juhatuse esimees Rünno Marmor. Tema sõnul toodi tänavu ?otimaalt veel 35 mullikat põlisest, juba 19. sajandil aretatud lihaveisetõust.
Vähenõudlikud loomad
“Aberdeen Anguse tõugu veised on musta värvi ja nudipäised ning toidu ja pidamistingimuste suhtes vähenõudlikud,” ütles Marmor. Ta selgitas ka, miks on Lustivere maile loodud Eesti põllumajandusettevõttel võõrapärane nimi.
“See tuleneb otseselt loodud ettevõtte äriplaanist. Nimelt on põhieesmärgiks mitte liha, vaid tipptasemel aretusmaterjali tootmine teistele lihakarjadele. Arvestades Eestimaa väikest nõudlust ja kahjuks ka madalat ostujõudu, oleme seadnud endale ambitsioonika eesmärgi jõuda oma põhikarja järglastega Euroopa Liidu turule, osaledes nii näitustel kui oksjonitel. Seetõttu saigi ettevõttele pandud ingliskeelne nimi,? rääkis Marmor.
Ta ütles, et kõik sündinud lehmvasikad on plaanis igal järgneval aastal müüa tiinetena tõuloomadeks.
?Pullvasikatest valitakse müügiks tõuloomadena välja parimad. Ülejäänud pullid lähevad nuumagruppi ja kasvatatakse lihaks. Liha on plaanis realiseerida hiljuti Põltsamaal avatud lihapoe kaudu,? märkis ettevõtte juht.
Muide, aberdeen anguse liha on tänu oma mahlakusele hinnatud üheks maailma parimaks. Ka loomade oksjonil müümine ja näitustel demonstreerimine nõuab tipptasemel oskusi ning firma tegevjuht Piret Laanetu on sel eesmärgil juba korduvalt ?otimaal kogemusi omandamas käinud.
Samal eesmärgil astus ettevõte ka sealse tõuloomakasvatajate ühingu liikmeks.
?Muidugi on veel palju teha, kuid ilma kõrgete eesmärkideta poleks ka arengut,” tõdes Marmor.
Põhikarja soetamiseks ja tootmise alustamiseks on OÜ Aberdeen Top Genetics kulutanud mitmeid miljoneid kroone. “Lihaveisekasvatus on pikaajaline ettevõtmine. Kasumeid lugeda ja tulu loota on veel vara. Selles valguses on mahetoetused suureks abiks,? lausus ta.
Kuigi üks kari on praegu Neanurmes ja kevadel toodud loomad mujal karjamaal, tuuakse sügisel kogu kari Neanurme kokku.
“Arvestades, et aberdeen anguse tõugu veised on küllalt vähenõudlikud, peame neid talvel selleks eesmärgiks kohandatud vanas turbaküünis. Põhisöödaks on hein, silo ja põhk. Tööjõu vajadus on minimaalne ja ka söödakulu pole suur,” ütles Rünno Marmor.
Lihaveiste kasvatamine muutub Eestis järjest populaarsemaks. ?Lisaks majanduslikule küljele on selles minu jaoks ka midagi hingele. Neis loomades on midagi väga jõulist, rahulikku ja looduslähedast ning karja käitumine on tihti omaette vaatamisväärsus,” märkis staa?ikas põllumajandusettevõtja.
Aberdeen Top Genetics OÜ on Lustivere kandis asuva osaühingu Kaavere Agro tütarfirma, mis loodud lihaveiste kasvatamiseks mahetootmise tingimustes.
JAAN LUKAS