Haigeks muretsemine. Inimkeha on biokeemiliste valkude abil juhitav süsteem. Stressi toimel vabaneb suures koguses erinevaid stressihormoone (näiteks kortisool). Need kemikaalid tekitavad erinevaid toimehäireid, mis pikapeale avalduvad haigustena (alates nohust ja lõpetades vähiga). Muretsemine on nagu viinavõtmine, sest selleks leiab alati põhjust ? äkki ma ei meeldi neile, äkki ma ei suuda nende lootusi õigustada, äkki ma teen ennast lolliks, äkki ma olen liiga kõhn, äkki ma olen liiga paks, äkki ma jään haigeks ja siis mind vallandatakse töölt jne, jne. Ja kui põhjust ei ole, siis tuleb see välja mõelda. Selleks see mõtlemisvõime ju ongi loodud.
Surnuks laisklemine. Inimkeha on iseõppiv süsteem, mis kaotab ära kõik kasutust mitteleidvad funktsioonid. Olelusvõitluses edu saavutamises kasutab inimene reeglina ainult teaduslikke ja tehnilisi leiutisi. Liikuda ei ole vaja ? lihased üle parda. Kaugele nägemine on vähetähtis ? silmad, pidage piiri. Kui on külm, siis tuleb kliimaseade sisse lülitada ja rohkem riideid selga panna ? termoregulatsioon võib surra. Haiguste vastu saab vaktsineerida ja “tervist saab suu kaudu sisse võtta? ? immuunsüsteem saab hundipassi. Nimekirja võiks jätkata. Endal ei ole vaja rabeleda, sest keegi teine loob väärtused, millest elatakse. Tegevuseta aju sünnitab koletisi ja hingearst on igaühe parim sõber. Toode: ilus elu. Hind: kõik sinu säästud. Tootja: USA. Maaletooja ja edasimüüja: Eesti Vabariik.
Surnuks töötamine. Tegemist on äärmiselt levinud enesetapuviisiga, sest surm ületöötamise tagajärjel on tavaline. Edukaks peetakse seda, kes on teinud karjääri ja ajanud kokku suure hunniku raha. Isegi lihttöölised vaatavad veidi viltu nende peale, kes julgevad tööpäeval pealtnäha tegevusetult ringi lonkida. Tavaarusaam ütleb, et töö tegi ahvist inimese ja iga normaalne inimene peaks vähemalt 40 tundi nädalas tööd tegema. Edukuse märgiks on aga see, kui seitse päeva nädalas ilma hingetõmbepausideta tööd rassida. Edukal on kogu aeg kiire. Kui minu armas ema teaks, kui vähe ma tööd teen ja kui hästi elan, siis muretseks ta ennast haigeks. Enamus töid kujutavad endast mingite kätteõpitud asjade pidevat kordamist ja sellest ei tule midagi head peale kutsehaiguste. Elada, et töötada. Või…
Mürgitamine. Ma ei tahaks pikalt peatuda mürkidel, millest me oleme teinud eluslooduse, toidu, vee ja õhu lahutamatu koostisosa. Selle teema alustuseks tahaksin öelda üheainsa hirmuäratava sõna ? sõltuvused. Selle sõna alla võib kokku võtta kõik vabatahtlikud ja omaalgatuslikud mürgitamised. Alkohol, tubakas, narkootikumid, liigsöömine, mängurlus, seksisõltuvus jne. Põhiline osa mõnuaineid manustatakse selleks, et saada täiendav kogus topamiini. See on kemikaal, mida aju toodab organismi tegevuse juhtimiseks. Lisakogus seda imerohtu tekitab igati mõnusa äraolemise. Organism on iseõppiv süsteem, mis tunneb ära, kui topamiini tase on pidevalt liiga kõrge. Tasakaalu taastamiseks vähendab ta topamiini tootvate retseptorite arvu. Kui nüüd mõnuainete tarbimine lõpetada, siis langeb topamiini tase allapoole normaalset ja enesetunne läheb väga halvaks. Nüüd on inimene kohustatud tarbima, et säilitada normaalset enesetunnet. Keemiline sõltuvus on välja kujunenud. Vastik, vastik…
Mõelge. Kui küsida eneselt, kas ka mina, siis tõenäoliselt ütleb psühholoogiline enesekaitse koheselt: ma olen ainukene normaalne inimene, aga kõik ülejäänud on tõesti pisut OHHO. Peeglisse vaadates tuleb siiski tunnistada, et tegemist on tavalise inimesega. Inimesed! Meil on kuratlikult palju pahesid. Ma armastan teid… kuradeid.
RIHO JAANUSKA