Kui Põltsamaa kandis Kördi-Ööbiku nime all tuntud pagari- ja kondiitritooted kohalikule rahvale enam ammu tutvustamist ei vaja, siis nüüd koguvad OÜ Aristin Grupp meistrite käe all valmivad saiad-leivad ja paljud magusamad tooted tuntust kogu Jõgevamaal ja kaugemalgi.
“Tegelikult on mul päris keeruline meelde tuletada, millal me täpselt tegevust alustasime, aga see oli kindlasti 1993. aasta suvel,” meenutas OÜ Aristin Grupp tegevdirektor Raul Kirsel.
Polnud raha, spetsialiste ega oma ruume
Tegelikult oli firma algusaeg keeruline, sest polnud õieti raha, väljaõppinud inimesi ega oma ruume. Vaatamata sellele, et ka tookord olid keerulised ajad, leidus siis pankasid, kes julgesid alustavale firmale raha laenata. Tol ajal oli Aristin Grupi kasutada veerand sellest hoonest, kus nad praegu tegutsevad.. Toona oli kasutada praegune kaupluseruum ja lisaks paar ruumi pagaritööstuse tarvis.
Sellel ajal tegutses hoones mitmeid teisigi firmasid, kes vähehaaval oma tegevuse lõpetasid. Pagaritele ja kondiitritele jäi järjest rohkem ruumi, kuigi hoone kuulus siis mitte Aristin Grupile, vaid Põltsamaa linnale.
Raul Kirseli sõnul otsustasid nad hoone linnalt ära osta, sest said aru, et ilma oma ruumideta pole kindlus- ja turvatunnet, mis tulevikule mõeldes väga vajalik. Praegu tegutseb hoones ka rentnik mööblikaupluse näol.
Raul Kirseli sõnul jäädi just pagaritoodete valmistamise juurde sellepärast, et Põltsamaal siis enam leiba-saia ei küpsetatud. Ostjad on OÜ Aristin Grupp pagari- ja kondiitritooted hästi vastu võtnud ning nüüd võib kindlalt öelda, et toona langetati tegevusvaldkonna valikul igati õige otsus.
Firma algusajal tegutses paralleelselt Kördi-Ööbiku pagarite ja kondiitritega Ene Krummi juhitud firma “Võiroos”. Nüüdseks on Ene Krummist saanud OÜ Aristin Grupp pagaritööstuse juhataja. Algust tehtigi leiva ja saia küpsetamisega, esimesel tegevusaastal olid toodete sortiment ja hulk äärmiselt väikesed.
Häid töötajaid tuleb hoida
Tegelikult polnud alguses kusagilt võtta häid spetsialiste. “Mis siin imestada, kui me kõik nullist alates selgeks pidime õppima ja tegelikult pagari- ega kondiitritööstusest erilist ettekujutust ei omanud. Ise olen ma hariduselt hoopis zooinsener,” jutustas Raul Kirsel algusaegade raskustest.
Esialgu toimus tootmine ühes vahetuses, praegu käib töö juba kahe vahetusega. Päeval valmistatakse kondiitritooteid ning öösiti küpsetatakse leiba-saia. Samm-sammult on tootmisprotsessiga edasi liigutud ja praegu on firma toodete nimekirjas umbes 100 erinevat nimetust. Terve lehekülje jagu võib kokku lugeda torte ja rullbiskviite, sama palju erinevaid plaadikooke, samuti leheküljetäis saiu, leibu ja kringleid.
Alguses oli plaanis toota ainult oma kaupluse tarvis, kuid õige pea mõisteti, et konkurentsis püsimiseks tuleb toodangut ka mujale pakkuda. Müügipiirkonna laienemine ning toodangu mahtude suurenemine eeldas kaadri täiendamist. Nii on 4-5 töötajaga alustanud pagaritööstusest saanud paarikümnele tööd andev ettevõte.
Tootmismaht kümnekordistunud
“Võib julgesti öelda, et algusaegadega võrreldes on tootmismaht kümnekordistunud,” kinnitas firmajuht. Nii varustatakse Kördi-Ööbiku pagari- ja kondiitritoodetega lisaks kohalikule piirkonnale ka suurt osa Jõgeva maakonnast, samuti viiakse oma kaupa Viljandi ja Tartu maakonda ning vähesel määral ka Järvamaale. Jõgevamaal võib OÜ Aristin Grupp toodangut osta nii Tormast, Palamuselt, Kuremaalt kui mujalt. “Meilt sõidab iga päev kolm autot toodanguga erinevatesse suundadesse,” rääkis firma tegevdirektor.
“Meil teevad oma igapäevatööd üsna staažikad ja suurte kogemustega inimesed,” on Raul Kirsel oma kaadriga rahul. Väga palju tuleb valmistada ka tellitud toodangut ning seda nii oma kaupluse kui ka kaugemate klientide jaoks. Küll tuleb teha viiekorruselisi torte, küll mitmesuguste kirjadega kooke.
Lisaks traditsioonilistele toodetele mõeldakse välja järjest uusi retsepte ja seda nii leiva-saia kui kondiitritoodete osas. Inimesed tahavad ikka ja jälle midagi uut ning põnevat. Paari kuu eest hakati küpsetama uue retsepti järgi valmistatud seemneleiba, mille tarbijad väga hästi vastu võtsid, seda eelkõige just oma maakonnas.
Pea iga kuu tuleb juurde üks uus toode. Kirseli sõnul on leiva-saia tootmise kasumlikkus madal ning sellel turul valitseb tihe konkurents. Sellepärast peab pidevalt toodangut täiendama ja tarbijatele midagi uut pakkuma. Teisalt esitatakse tänapäeval toidutootjatele üsna karme nõudeid. OÜ Aristin Grupp on erinevate ametkondade poolt esitatavate nõudmistega seni toime tulnud.
“Ega see meile kerge küll olnud ei ole,” tunnistas Kirsel. Firmal on kanda ka väike laenukoormus, ent selle tagasimaksmisega saadakse hakkama.
“Kindlasti on uued kauplused mõjutanud veidi meie kaupluse tegevust, kuid pagari- ja kondiitritööstusele küll mingit mõju tunda pole olnud,” ütles Kirsel, mööndes, et ostjate hulk on siinkandis enam-vähem ühesuurune ja eks see on jätnud mingisuguse jälje ka nende kaupluse läbimüügile.
Rahvas ootab õdusat kohvikut
Tegelikult liiguvad vaatamata keerulistele oludele OÜ Aristin Grupp juhi peas ka mõtted sellest, kuidas firmat arendada. Raul Kirseli sõnul on neilt sageli küsitud, miks nad pole oma majja väikest õdusat kohvikut rajanud. Just selle peale firmas praegu mõeldaksegi.
Raul Kirsel näeb kohviku võimaliku asukohana hoone seda osa, kus hetkel tegutseb mööblipood. Kui majandus jälle “üles ärkab”, oleks tõesti õige hetke sellise plaani realiseerimiseks,” kinnitas Raul Kirsel.
“Meil on toiduturul olemas oma nišš ja oleme välja kujundanud kindla töörütmi ning harjumuspärase tegevuse. Ega halvad ajad ei kesta ju lõputult,” ütles firmajuht.
iii
TOOMAS REINPÕLD